Aj v mrakodrapoch sú dôležité schody

Bez jednej sekundy dve minúty - toľko trvalo hasičom, kým po schodoch vybehli na jedenáste podlažie najvyššej budovy v Bratislave. Administratívna veža Tower 115, ktorú developer zapožičal hasičom na svojráznu súťaž v behaní po schodoch, má spolu dvadsať

osem podlaží. Aj keď nedávno prešla zásadnou rekonštrukciou a z hľadiska vnútornej dispozície či protipožiarneho vybavenia spĺňa všetky potrebné štandardy, môže to byť práve schodisko, ktoré napokon rozhodne o tom, aké škody by mohol zanechať požiar.

Výškové budovy na Slovensku pribúdajú. Najmä v Bratislave, ale aj v ostatných mestách sa nájdu výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. V Košiciach síce zatiaľ na magistráte nepoznajú zámer vyšší, ako dvadsať poschodí, v Žiline však plánuje jedna zo stavebných spoločností postaviť 42-podlažný vežiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kupujúci dôverujú stavbe

Vysoké stavby prestávajú byť výsadou administratívy. V Bratislave už stoja dve výškové budovy nad pätnásť poschodí, ktoré sú obývané, ďalších päť je vo výstavbe a byty v nich sa predávajú. Skúsenosti realitných kancelárií však zatiaľ nesvedčia o tom, že by kupujúcich mimoriadne lákalo bývať vo výškach a príliš sa ani nezaoberajú možnými rizikami, napríklad vznikom požiaru. Bývanie vo vežiach sa však stáva realitou a možnosť, či kvalita výhľadu kupujúcich určite zaujíma a výber ovplyvní. Výška budovy však pri kúpe nového bytu nie je najdôležitejším kritériom voľby. "Základným rozhodujúcim faktorom zostáva cena," hovorí Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus. A keďže za výhľad sa platí, rýchlejšie sa predajú lacnejšie byty na nižších poschodiach. Keď sa kupujúci rozhodnú za výhľad z výšky priplatiť, len minimálne sa už zaoberajú bezpečnostnými opatreniami. Dôverujú totiž normám a stavbárom. "Každý záujemca o kúpu bytu verí tomu, že žiadny bytový projekt nedostane stavebné povolenie bez toho, aby bola zabezpečená požiarna ochrana, únikové cesty a podobne," vysvetľuje si to Žoldák.

SkryťVypnúť reklamu

Poschodie za poschodím

Výška ako aj často nepreniknuteľné plášte moderných budov s vlastným klimatickým svetom v prípade požiaru menia doterajší spôsob zásahu hasičov. "Hasenie zvonka je neefektívne, výškové budovy sa preto musia hasiť z vnútra, poschodie za poschodím," hovorí Henrich Bartovič zo Športového klubu HAZU BA, ktorý sa spolupodieľal na organizácii spomínanej súťaže hasičov SCHODY 2007.

Hasičské zariadenia použiteľné zvonka sú obmedzené výškou a ich funkcia je pri hasení vo veľkých výškach len doplnková - môžu slúžiť na evakuáciu, prípadne kropenie budovy.

Alfou i omegou protipožiarnej ochrany vo výškových budovách (pravidlá protipožiarnej ochrany označujú za výškovú budovu každú, ktorá má viac ako 22,5 metra), sú preto chránené únikové cesty, ktoré zabezpečia evakuáciu aj z najvyšších podlaží. Rovnako je potrebné pamätať na cestu primárneho požiarneho zásahu pre hasičov, aby sa vedeli dostať na miesto požiaru. Pre navrhovanie týchto únikových a prístupových ciest platia zvláštne pravidlá. "Týkajú sa napríklad požiarnej odolnosti, vetrania. S tým sú spojené nároky na požiarne klapky, svietenie, nezávislý zdroj energie a celkovú funkčnosť počas celej doby požiaru," opisuje špecifiká výstavby výškových budov manažér projektu III. Veže z TRICORP Development Milín Kaňuščák.

SkryťVypnúť reklamu

Predpísané pečiatky

Chránené únikové cesty si vyžadujú zvýšené nároky na priestor a jeho zabezpečenie, náročnejšie kritériá platia pre výber materiálov. "Napríklad od štvrtého nadzemného podlažia vonkajšie zateplenia fasády musia byť z nehorľavej minerálnej vlny," opisuje zvýšené nároky Kaňuščák. Pri projektovaní budovy sa požiarnej bezpečnosti venuje samostatná časť, kde požiarny špecialista spracuje samostatný veľmi podrobný projekt požiarnej ochrany objektu. V takomto projekte je objekt rozdelený na samostatné požiarne úseky, je rozobraná každá úniková cesta, každá konštrukcia, všetky dvere a tak ďalej. Projekt sa v stavebnom konaní samostatne posudzuje na príslušnom oddelení požiarneho a hasičského zboru, kde všetky jeho časti verifikujú pečiatkou a podpisom oprávnenej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Vodné nádrže a heliporty

Aj keď ich poznáme zo svetových bestsellerov a populárnych filmov, ani vodné nádrže, ani heliporty nie sú tým, čo by výškové budovy museli podľa predpisov mať. Iste, heliporty môžu riešiť požiarnu únikovú cestu, nádrže s vodou však pri hasení zásadne nepomôžu. Ich funkcia, hoci obsahujú vodu, je iná - slúžia na elimináciu seizmicity. Podľa zákonov o zotrvačnosti má totiž voda v bazéne tendenciu zostávať na mieste. Teda ak sa zem zatrasie a prenesie sa to do základov, voda na streche môže okamžite vyrovnať zaťaženie tak, aby budova nespadla. Takéto riešenie uľahčuje a v konečnom dôsledku často aj zlacňuje navrhovanie stavby z hľadiska seizmických vplyvov. Ak sa však voda pri požiari z vodnej nádrže vypustí, ako potvrdzujú hasiči, nedá sa spoľahnúť na to, že by uhasila požiar - nezatečie totiž všade.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia a moderná architektúra

Dodržanie všetkých protipožiarnych a bezpečnostných kritérií sa môže preniesť aj do celkového architektonického výrazu budovy. Tak sa to stalo napríklad u polyfunkčného výškového komplexu Vienna Gate, ktorý vyrastá v Petržalke. Vienna Gate je z hľadiska požiarnej bezpečnosti jedným komplexom s dvoma požiarne oddelenými stavebnými objektmi. Tieto objekty - apartmánový dom Viedeň a bytový dom Brána - sú spojené v nadzemnej časti iba komunikačnými lávkami a prekrytím pasáže, ktorá tvorí prieluku medzi oboma objektmi. Z toho dôvodu všetky stavebné konštrukcie pasáže musia byť nehorľavé. Požiadavky protipožiarnej bezpečnosti architekt zapracoval tak, aby boli súčasťou celkovej estetiky objektu. Výsledkom je moderne pôsobiaca presklená pasáž, ktorá nadväzuje na Petržalské korzo. Jedným z kritérií protipožiarnej bezpečnosti na výškových budovách je napríklad umiestnenie požiarnych pásov na rozhraní všetkých požiarnych úsekov vo vodorovnom aj zvislom smere. Táto požiadavka je tiež zakomponovaná do celkovej architektúry Vienna Gate. Výška parapetov na 11. a 17. nadzemnom podlaží v apartmánovom dome Viedeň dotvára vzhľad fasády a zároveň tvorí spomínaný bezpečnostný protipožiarny pás. V prípade bytového domu Brána od piateho nadzemného podlažia musí byť dodržané umiestnenie požiarnych pásov na rozhraní všetkých bytov vo vodorovnom aj zvislom smere. Aj keď sa to odrazí na vonkajšom vzhľade budovy, nejde o rušivý element, ale práve naopak, ide o ďalší prvok dotvárajúci vzhľad budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden technický príklad

Elektronická požiarna signalizácia musí byť vo všetkých stavbách, kde je ubytovaných viac ako päťdesiat osôb. Výnimkou môžu, ale nemusia byť bytové domy. K výškovým objektom s bývaním v hlavnom meste patria III. Veže. Súčasťou elektronického požiarneho systému je tu 1300 opticko-dymových a tepelných hlásičov s 24 hodinovou službou na recepcii, vrátane napojenia na požiarnikov, čo v prípade rezidenčných projektov nebýva obvykle štandardom. Rovnako nebýva štandardom dieselový agregát, ktorý produkuje elektrickú energiu v prípade výpadku elektrického prúdu. To zabezpečuje funkčnosť napr. požiareneho vetrania, ale aj výťahov, ktoré majú požiarnu odolnosť najmenej tridsať minút.

Prevádzkové výťahy budú odstavené s oneskorením po príchode na prízemie, vystúpení osôb a uzavretí dverí. Núdzové požiarne osvetlenie v komplexe rieši centrálna batéria s kapacitou minimálne tri hodiny, zariadenie zároveň automaticky kontroluje funkčnosť každého svietidla on-line.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu