Cíger dokaučoval Slovan k titulu výnimočným spôsobom. Semifinále so Zvolenom aj finále s Trenčínom vyhral 4:0 na zápasy.
Pre každého šéfa klubu miliónový muž, ktorý zvládol zodpovednosť a v pravý čas zúročil celoročný rozpočet klubu. Cíger bol nesporne trénerom roka. Ale na Slovensku. Kde panuje aj závisť. Sám o tom nechce hovoriť, len sa krátko usmeje a snaží sa orientovať na pozitívne veci. Citlivosť ukrýva. Formálny argument proti oceneniu 37ročného bývalého skvelého hokejistu bol najmä pre starších kolegov nepriechodný - Zdeno nemá ešte potrebnú trénerskú kvalifikáciu.
Od debaklu k titulu
Alebo, že mužstvo s brankárom Hovim a útočníkom Uramom ani trénera nepotrebovalo. Obe kľúčové postavy Slovana získali s Cígerom svoje prvé tituly v kariére. Tí istí hráči boli na domácom ľade , keď ich pred play off v čase vrcholiacej krízy rozstrieľal Trenčín 10:1. Dukla na druhej strane pred troma rokmi počas lock outu v NHL nevyhrala ligu so superlajnou Marián Hossa – Demitra – Gáborík.
Chceli ho zlomiť činkou
Podobných prípadov ponúka hokejová história viac. Cíger v novej úlohe trénera však zaujal okrem expresného titulu aj tým, že vybočil zo zaužívaných postupov. Zaviedol prax jednofázových tréningov. Dokonca aj v čase hlavného prípravného obdobia, v auguste.
„Mám kopu signálov od oponentov. Zo svojej cesty nezídem. V širších súvislostiach ide o spor s pravidlami bývalého totalitného systému. Športové metódy vychádzali zo sovietskej školy. Zlomiť jedinca k absolútnej poslušnosti a mať ho pod dozorom po celý deň. Nezabudnem, ako mi istý tréner, zástanca autoritatívnej školy, naložil na sústredení v 35stupňovej horúčave na chrbát dvadsaťkilovú činku a doslova s chuťou ma ničil. Spoluhráč vedľa skolaboval v ohrození života.“
Hoci všetky extraligové tímy trénovali v auguste na ľade dvojfázovo, Slovan dodržiaval jednofázové, zväčša trojhodinové bloky. O jednej popoludní mali hráči voľno, viacerí si pridávali individuálne v posilňovni na bicykli či v bazéne. Nepovinne.
„Ignorujem už posmešky, že s hráčmi sme sa venovali iba bagu. Môj spolupracovník na kondičnú prípravu Eugen Laczo môže potvrdiť, že výsledky testov spĺňajú vysoké kritériá. V NHL zo zmluvy vyplýva, že hráč má v pracovnej náplni iba jednu tréningovú jednotku,“ hovorí Cíger.
Predsudok o krčmách
Na Slovensku stále funguje predsudok, že hráči by mohli voľno zneužívať po krčmách. „Je to proti profesionálnej logike. Takýto typ sa rýchlo sám odpíše a príde o prácu.“
Cíger dbá, aby hokejisti trénovali s chuťou, prichádzali ráno do práce zregenerovaní, oddýchnutí, ľudsky vyrovnaní.
„V dvojfázovom režime som bol ako hráč vždy uponáhľaný. Rýchlo na obed, vybaviť súkromné veci a znovu pachtenie na podvečerný tréning. Ten už nebol o ničom. Plíženie po ľade.“
Názory odborníkov
Eugen Laczo, špecialista na kondičnú prípravu: „Systém jednofázového tréningového bloku je svetovým trendom už päť rokov. Od NHL cez basketbalovú NBA až po anglickú futbalovú ligu a atletiku. Podmienkou účinnosti tréningu je kvalitná regenerácia, bez nej nenastáva fáza zvyšovania výkonnosti - superkompenzácia. V našom hokeji sú často zakódované stereotypy ešte z čias sovietskeho trénera Tarasova. Tam však fungovali aj anaboliká. Bol som aj v Slovane v minulosti pri tom, keď Cígerovi predchodcovia uplatňovali viacfázový tréning. Nebolo to lepšie, vo vysokých objemoch sa nedosahovala patričná intenzita. Testy s Cígerovým tímom boli naozaj na vysokej úrovni.“
Pavol Siroťák, predseda metodickej komisie hokejového zväzu: „Cíger vychádza z vysokokvalitného hráčskeho materiálu. Navyše chcú pracovať, čo je pre trénera najcennejšia devíza. Rusi to v minulosti riešili systémom tréningových báz, na ktorých mohli dvanásť mesiacov mať hráčov pod kontrolou. V časoch prvej slovenskej národnej ligy tréneri písomne vykazovali 500 - 600 trénigových hodín mesačne a Jiřík v Nitre iba tristo. Napriek tomu súťaž suverénne vyhrával. Lebo mal hotových hráčov.“
(ju)
Trénerské desatoro Zdena Cígera
Hokej musí hráčov baviť aj na tréningu.
Trénerskú robotu hodnotia iba výsledky. Zásluhy z minulosti nikoho nezachránia. Najmä v Slovane.
Kamarátsky prístup k zverencom.
Kvalitná regenerácia je základom účinnosti tréningu.
Mentálne oddýchnutý hokejista je výkonnejší.
Hulákanie na striedačke nepomôže, možno raz za dlhší čas.
Rozvíjať silné stránky hráča.Neubíjať tým, na čo nemá prepoklady.
Prejaviť hráčovi dôveru aj tým, že mu dá možnosť voľby. Zúročí sa to zvýšením hokejistovej angažovanosti.
Rešpektovať hráčov názor pri vyhodnotení taktiky či rozhodnutiach v koučingu.
Zachovať si cit pre odstup a čas, kedy a komu ho dať najavo.