BRATISLAVA. Nemecká tajná služba sa vyznamenala. Predvčerom, v ten istý deň ako dánska polícia zatkla 8 podozrivých z prípravy teroristického útoku, v Nemecku zadržali trio islamských militantov, ktorí plánovali v krajine rozsiahle teroristické útoky.
Nemecká tajná služba sa vyznamenala. Predvčerom, v ten istý deň ako dánska polícia zatkla 8 podozrivých z prípravy teroristického útoku, v Nemecku zadržali trio islamských militantov, ktorí plánovali v krajine rozsiahle teroristické útoky.
Dvaja nemeckí občania a jeden Turek údajne chceli s autami naloženými výbušninami zaútočiť na letisko vo Frankfurte, ktoré patrí medzi najväčšie na svete, ako aj americkú základňu Ramstein, ktorá je tiež najväčším letiskom Severoatlantickej aliancie v Európe.
„Útok má dvojakú symboliku. Teroristi chceli zaútočiť na americké vojenské ciele a zároveň na jedno z najrušenejších letísk v Európe. Frankfurt je lákavý, pretože je významným bankovým centrom,“ hovorí bezpečnostný analytik Tomáš Valášek z britského Centra pre európsku reformu.
Horšie ako Madrid či Londýn
Trhaviny bolo dosť na to, aby zrovnala so zemou aj mrakodrap. „Toto množstvo by spôsobilo škody väčšieho rozsahu než atentáty v Londýne a Madride,“ povedal šéf spolkového kriminálneho úradu Jörg Ziercke. Prioritne sa zamerali na miesta, ktoré navštevujú Američania - letisko aj nočné kluby. S prípravami na útok skupina finišovala. Udrieť zrejme chceli 11. septembra, kedy pred šiestimi rokmi zaútočila al-Káida v USA.
Svoje útoky podľa bezpečnostného zdroja denníka New York Times plánovali na budúci utorok 11. septembra, keď si svet pripomína útoky na Spojené štáty.
Polícia zaistila troch islamistov vo veku medzi 22 až 29 rokov v dedine Oberschledorn severne od Frankfurtu, kde z voľne dostupných chemikálií vyrábali bombu.
Jeden z podozrivých sa pokúsil utieť cez kúpeľnu, polícia ho však po 300 metroch chytila. Pri úteku do ruky postrelil jedného z policajtov. Pri akcii polícia zaistila plastové nádoby so 700 kilogramami peroxidu vodíka. Jeho zmiešaním s kyselinou chlórovodíkovou a acetónom mohli pripraviť výbušninu, so silou približne 550 kilogramom TNT. Takáto bomba by bez problémov zničila vysokú budovu.
Spolková prokurátorka Monika Harmsová označila mužov za členov nemeckej bunky Únie islamského džihádu s väzbami na al-Káidu, ktorá pôsobí najmä v Uzbekistane a Pakistane.
Nemecký minister obrany Franz Josef Jung pre televíziu ARD povedal, že hrozba bola „bezprostredná“. Polícia teroristov sledovala pol roka a zakročila až keď bolo jasné, že pripravujú bombový útok.
AlKáida sa v minulosti vyhrážala Nemecku teroristickým útokom pre ich vojenské pôsobenie v Afganistane.
Podľa nemeckých médií mala byť hlavným motívom útokov však nenávisť voči Američanom. Moslimské organizácie v Nemecku pripravované útoky odsúdili. „Teroristi sú nepriatelia islamu a ľudstva,“ povedal Aiman Mazyek z Centrálnej rady moslimov pre Die Welt.
Teroristi hrozili aj v Dánsku
V ten istý deň zastavili teroristov napojených na alKájdu aj v Dánsku. Pri viacerých raziách v noci na utorok v Kodani a jej okolí zadržali osem mladíkov podozrivých z prípravy bombových útokov.
Frattini: Európe hrozia ďalšie útoky
Eurokomisár pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Franco Frattini včera ocenil prácu nemeckých a dánskych spravodajských služieb, ktoré zabránili teroristickým útokom na svojom území. Na staronovú hrozbu chce komisia podľa Frattiniho reagovať novými preventívnymi opatreniami.
V Bruseli tak majú pripraviť podobný systém záznamov o pasažieroch v leteckej doprave ako platí v USA.
K odhaleniu útokov prišlo deň pred diskusiou o bezpečnostnej politike únie v Europarlamente. Poslanci sa postavili proti prísnym opatreniam na letiskách.
Konkrétne kritizovali limit na množstvo tekutín, ktoré si môžu cestujúci so sebou zobrať na palubu lietadla. Európsku komisiu vyzvali na prehodnotenie týchto pravidiel. V nezáväznej rezolúcii opatrenie nepriamo označili za neprimerané. Poslanci však dodali, že tým nechcú ohroziť európsku bezpečnosť.
Nové pravidlá v Európskej únii začali platiť po zmarených leteckých útokoch v Londýne v júni tohto roku. Množstvo tekutín a gélov v príručnej batožine pasažierov vtedy stanovili na sto mililitrov. Kontrolami často neprejdú rôzne suveníry a fľaše, ale aj bežná kozmetika.
Podpredseda Európskej komisie Jacques Barrot reagoval, že udalosti posledných mesiacov dokazujú nebezpečenstvo útokov a opodstatnenosť týchto opatrení aj v budúcnosti.
Na prísnych pravidlách trvá aj Frattini. „Hrozba nových teroristických útokov je naďalej vysoká,“ povedal. Najväčšie riziko podľa neho hrozí najmä európskej päťke Belgicku, Veľkej Británii, Taliansku, Nemecku a Španielsku.
(čtk, jk)
Poberali podporu a spriahali útok
Nemecká tajná služba sledovala podozrivých islamistov pol roka.
Všetci traja podozriví – Turek a dvaja Nemci, ktorí konvertovali na islam, prešli výcvikovým táborom islamských militantov v Pakistane.
Posledné obdobie boli v Nemecku nezamestnaní, poberali podporu a všetok čas venovali príprave masívnych útokov.
Podľa nemeckej polície patria k nemeckej bunke Únie islamského džihádu, ktorá vznikla ako odnož radikálneho islamského hnutia v Uzbekistane.
Únia islamského džihádu stojí za viacerými útokmi na americké ciele a má vo svojich radoch aj veteránov odboja pri sovietskej invázii v Afganistane.
V súčasnosti pôsobí v Pakistane.
Stopy vedú do Pakistanu
Berlín zaznamenal v posledných mesiacoch zvýšený záujem o vojenské objekty práve z Pakistanu. Nateraz však ani nemecké tajné služby nevedia potvrdiť, či trojica Daniel S., Fritz G. a Aden Y. (na snímke Reuters) dostávali príkazy priamo z Pakistanu, alebo nemecká bunka konala na vlastnú päsť.
Podľa nemeckej federálnej prokuratúry trojicu spájal silný antiamerický sentiment. Podľa nemeckej spolkovej prokurátorky Moniky Harmsovej chceli „zabiť a zraniť toľko ľudí, koľko by len šlo". Cieľom mali byť najmä americkí občania napríklad v baroch či diskotékach.
Pozornosť tajných služieb ako prvý upútal 28-ročný Fritz G. z Ulmu. Polícia ho náhodne zadržala už v roku 2005 pri razii v Bavorsku. Opätovne sa o neho začala zaujímať na Silvestra 2006, kedy ho podľa internetového servera Spiegel Online videli s ďalším podozrivým sledovať americkú vojenskú základňu Hutier v meste Hanau. Odvtedy bola skupina pod dohľadom. Vyšetrovateľom pomohla najmä ich komunikácia cez email.
Včera trojicu predviedli pred federálny súd v Karlsruhe.
Juraj Koník
Mohutný útok
zadržaní muži údajne patria k islamistickej organizácii, ktorú inšpirovala al–Káida
všetci mali absolvovať teroristický výcvik v Pakistane
útočnici plánovali napadnúť miesta, ktoré navštevujú Američania. K dispozícii mali výbušninu so silou 550 kilogramov TNT
kancelárka Merkelová vyhlásila, že teroristická hrozba je reálna
išlo o najvážnejší pokus o atentát v nemeckej histórii
Únia islamského džihádu
Skupina sa prihlásila k trojdňovým útokom v Uzbekistane z marca 2004, pri ktorých zahynulo najmenej 47 ľudí. V krajine chcela zvrhnúť sekulárnu moc a zaviesť vládu islamu.
V júli 2001 zorganizovala bombové útoky na americké a izraelské veľvyslanectvá a na budovu generálneho prokurátora v Taškente. Zahynuli vtedy dvaja ľudia.
V roku 2005 Spojené štáty a následne aj OSN skupinu zaradili do zoznamu svetových teroristických organizácií.
Prevažnú väčšinu aktivít od novembra 2005 Únia islamského džihádu vykonáva z Pakistanu.
Stĺpček Petra Schutza
Milosrdný šok
Podozrievať nemeckú políciu, že zatknutie atentátnikov načasovala na deň diskusie o „protiteroristickej stratégii“ v EP, by bola silná káva. Už len preto, lebo „hrozba bola bezprostredná“. Zostaňme pri „šťastnej“ súhre okolností. Toho sa držme, keďže vo veci militantného islamu únia nepotrebuje rozpravy, ale milosrdný šok. Taký, ktorý panstvo preberie z letargie za cenu nižšiu ako obete. Tragédia, ktorej sa predišlo len „bezprostredne“, upozorňuje: „protiteroristickú politiku“ vo forme rozosielania dotazníkov s otázkami, napr. či krajiny monitorujú šírenie islamskej propagandy, alebo v podobe odporúčaní, aké výrazy by vlády nemali používať (napr. islamský fašizmus či moslimské spoločenstvo), si komisár Frattini môže dať za klobúk. Ak má spoločná bezpečnostná politika nejaký obsah, tak práve v boji proti terorizmu. Inak sa platnosť výroku šéfa nemeckej kriminálky, že „doteraz sme mali šťastie“, rýchlo skončí. Frankfurt to len potvrdil.
FOTO – ČTK/AP
Autor: hud, jk