v tomto volebnom období. Aj tú niektorí poslanci predriemali.
BRATISLAVA. Poslanci odštartovali koniec prázdnin štýlovo - hneď prvá schôdza sa končila presne o 3 hodine 41 prvej minúte v noci. Premiér Robert Fico v tej chvíli prikráčal k ministerke práce Viere Tomanovej, vybozkával ju a zagratuloval. Najostrejšia a najvyčerpávajúcejšia debata tohto volebného obdobia trvala spolu s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou takmer 19 hodín. Výsledok bol očakávaný, opozícii sa ministerku odvolať nepodarilo.
VIDEO: Parlamentná noc
VIDEO: Miroslav Kern
Hlasovalo 138 poslancov
Štyri desiatky rečníkov a viac než stovka faktických poznámok priniesli osobné invektívy, obviňovanie z neschopnosti, klientelizmu, zosmiešňovanie. A nevídaný jav, v čase hlasovania v stredu nadránom sedelo v laviciach 138 poslancov.
Ministerka s CD
Prví poslanci začali v laviciach driemať okolo pol jedenástej. Kameramani a fotoreportéri na balkóne sa predbiehali, kto bude mať lepší záber s otvorenými ústami. Na nočné rokovanie nebol pripravený ani parlamentný bufet. Nadránom zostali na výber iba pečené klobásy a treska v majonéze. Niektorí poslanci šomrali.
Okrem premiéra, ktorý prišiel na hlasovanie až o tretej ráno (v parlamente bol prerušovane od doobedia a poobede médiá obvinil z neetického správania a vniknutia na súkromný pozemok ministerky Tomanovej), sedel v sále neskoro v noci aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. V sále sa ukázal o 1.20 ráno. Šéf SNS Ján Slota neprišiel Tomanovú podporiť vôbec, aj keď niektorí novinári tvrdili, že ho v parlamentných chodbách na chvíľku zazreli.
VIDEO: Ministerka Tomanová po hlasovaní o dôvere
Tomanová sa na zdĺhavej debate nezúčastňovala, vystúpila až po druhej ráno a rečnila iba niekoľko minút - na rozdiel od podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, ktorý mal ešte cez deň viac než hodinový príhovor. Rozdala poslancom CD nosič s 33-stranovým odpočtom svojej práce a hovorila iba o odborných otázkach. Témy ako dotácia pre mimovládku Privilégium, služobné auto v Portugalsku alebo bezpečnostná previerka na ministerstve rovnako ako Fico vynechala.
Driemoty v laviciach
Časť poslancov si zdriemla priamo v sále, iní sa striedavo chodili „natiahnuť“ do poslaneckej ubytovne. Asi len dvadsať zákonodarcov sledovalo rozpravu nepretržite. Poslankyňa za KDH Monika Gibalová už o desiatej večer v rozprave povedala, že je už taká unavená, že sa pomaly prestáva orientovať, koho vlastne odvolávajú.
Monotónnosť príspevkov preberali občas šťavnaté poznámky. „Život, to je pre mňa dar - nie utrpenie, klamstvo dar, vďaka ti slávny Február,“ citoval bývalý štátny tajomník zo Smeru Marián Záhumenský z básne Mikuláša Dzurindu z obdobia normalizácie. Dzurinda mu oponoval tým, že báseň napísal, keď mal 16 alebo 17, ale keď už mal 18, prišiel k rozumu.
Hádky s Čížom
Takmer celú debatu sprevádzali škriepky o spôsob vedenia schôdze. Väčšinou schôdzu viedol podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru. Opozícia mu najprv vyčítala, že nezakročil proti pokrikujúcim invalidným baníkom na balkóne. Potom sa niekoľkokrát pochytil s Danielom Lipšicom z KDH. Spor skončil pri debate, či Lipšic hovorí k veci.
Číž nakoniec uprostred Lipšicovho prejavu povedal, že je prestávka a odkráčal k technikom, ktorí vypli mikrofóny za rečníckym pultom. „Ak to nezvládate, tak sa vzdajte svojej funkcie,“ vyzýval Číža podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič. Mikrofóny nechal zapnúť po piatich minútach predseda parlamentu Pavol Paška.
Lipšic hovoril, že mu to pripomína koniec osemdesiatych rokov, keď na Bratislavskej lýre nechali usporiadatelia vypnúť mikrofóny americkej pesničkárky Joan Baezovej, keď chcela spievať so zakázaným Ivanom Hoffmanom. Číž kontroval rečami o etike opozície a jej urážkach
Slávna je noc z roku 1994
Nočné rokovania parlamentu sa v minulosti spájali zvyčajne s mimoriadnymi udalosťami – hlavne so začiatkom funkčného obdobia jednotlivých vlád.
BRATISLAVA. Najznámejšia je „noc dlhých nožov“ z roku 1994. Koalícia HZDS, SNS a Luptákovho Združenia robotníkov vymenila všetky kreslá a posty, na ktoré mal parlament dosah. Vrátane okamžitého ovládnutia Generálnej prokuratúry či verejnoprávnej televízie i rozhlasu. Nekompromisným katom bola vedúca schôdze Oľga Keltošová.
„Je po voľbách, zvyknite si,“ odkázal opozícii triumfálne vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Ako jediný opozičný poslanec sledoval veľkú čistku Robert Fico, vtedy ešte za Stranu demokratickej ľavice. Ostatní opozičníci na schôdzi neboli.
Rokovania do skorého rána sa v parlamente viedli aj v roku 1999, keď vtedajšia opozícia vedená HZDS rokovanie predĺžila počas živej rozpravy o zbavovaní imunity bývalého šéfa SIS Ivana Lexu.
V tomto volebnom období sa do nočných hodín rokovalo minulé leto, keď sa parlament zaoberal programovým vyhlásením vlády. Aj keď rozprava trvala do hlbokej noci, hlasovanie odložili na ráno.
(knm, mch)
![]() |
![]() |
![]() Pavol Frešo z SDKÚ mal ťažkú hlavu, Vladimír Mečiar si čítal noviny. Premiér Fico napokon mohol ministerke Tomanovej gratulovať, ospalí poslanci ju neodvolali. FOTO SME– PAVOL FUNTÁL |
![]() Poslanci opozície v hlasovaní Tomanovú spoľahlivo podržali. FOTO SME– PAVOL FUNTÁL |