Čínskym hakerom sa podarilo preniknúť do počítačovej siete Pentagonu (na snímke Reuters). Napísal to britský denník Financial Times.
Má ísť o najúspešnejší kyber-útok na americké ministerstvo obrany vôbec. Po útoku boli počítače ministra obrany Roberta Gatesa pre vyšetrovanie vyradené celý týždeň.
Hakeri podľa expertov konali na príkaz Pekingu. K dôverným informáciám sa však nedostali.
Peking obvinenia z kyber-špionáže ostro odmietol. „Sú absolútne bezdôvodné a svedčia o mentalite z čias studenej vojny,“ povedala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia. Viacerí vysokopostavení americkí úradníci však tvrdia opak.
Kyberveľmoc?
Čína kyberšpionáž využíva čoraz častejšie.
Iba pred týždňom čelila obvineniu, že sliedila v počítačoch nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a niekoľkých jej ministrov. V minulosti sa pokúsila vlámať do sietí viacerých vlád vrátane britskej.
Čína v posledných rokoch masívne investuje do rozvoja počítačových technológií.
Keďže konvenčnými silami stále nemôže konkurovať Spojeným štátom či Veľkej Británii, sústreďuje sa na nekonvenčné vojenské techniky, ako je napríklad kyberšpionáž. Pentagon už niekoľkokrát varoval, že Čína môže byť v kyberpriestore nebezpečným protivníkom.
Odvolával sa na čínske vojenské cvičenia z roku 2005, ktoré kládli dôraz na „prvý úder proti nepriateľským sieťam“.
Najnovší útok na Pentagon dokazuje, že Peking vo svojej kybervojne pritvrdil.
Podľa Financial Times dnes čínska armáda dokáže rozvrátiť alebo úplne zablokovať kľúčové americké počítačové siete.
Americký prezident George Bush sa zajtra na summite APEC v Sydney stretne s čínskym prezidentom Chu Ťin–tchaom. Či spolu otvoria aj tému kyber špionáže, sa zatiaľ nevie.
Je to budíček, ktorý nás má vyburcovať k ostražitosti.
Richard Lawless, Pentagon
Autor: Tina Mikulová