Aj denní študenti si zaplatia

Zaplatia si študenti viacerých študijných programov, ale aj tí,čo chodia do školy dlhšie, než je štandard. Umožňuje to vysokoškolský zákon.

Keďže na školách ešte prebiehajú zápisy, koľko študentov bude platiť, nie je isté.Keďže na školách ešte prebiehajú zápisy, koľko študentov bude platiť, nie je isté. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Nielen externisti, ale aj niektorí denní študenti by sa mali pripraviť, že budú za štúdium platiť. Vysoké školy avizujú, že si začnú od študentov, ktorí študujú dva alebo viac študij­ných programov, pýtať poplatky. Rovnako aj od tých, ktorí študujú dlhšie, ako je štandard.

Vysokoškolský zákon hovorí, že bezplatné je len jedno štúdium. Vyberať poplatky síce zákon umožňoval školám už dlhšie, no až novela, ktorá začala platiť od septembra, spresnila pravidlá spoplatnenia denného štúdia. Okrem toho ministerstvo školstva po rokoch skompletizovalo aj register študentov. Rektorom pomáha zistiť, či študenti študujú aj na iných školách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky sa vyšplhajú na viac ako 40­tisíc

Viaceré školy ešte nemajú presné čísla, koľkých študentov spoplatnia. Len teraz totiž prebiehajú zápisy prvákov. Vlani viacero programov študovalo podľa štatistiky ministerstva školstva 3400 študentov. Nové čísla spresnia školy do konca októbra.

Presné počty zatiaľ nemá ani Univerzita Komenského v Bratislave. Má však už jasno, aké sumy chce od týchto študentov vyberať. Poplatky za právo sa vyšplhajú takmer k stropu určenému ministerstvom, ktorý je 45­tisíc korún. Budúci právnici si ročne zaplatia o tisícku menej. Študenti zubného lekárstva budú platiť 40­tisíc. Rímskokatolícka cyrilometodská bo­hoslovecká fakulta si vypýta 15­tisíc.

Banskobystrická Univerzita Mateja Bela je o niečo lacnejšia. Fakulty budú vyberať od 10 500 korún na ekonomickej, po 30­tisíc za právo. Prodekan právnickej fakulty Pavel Krypta hovorí, že platiť by malo 55 zo 604 študentov, v čom nie sú zahrnutí prváci. Ani spomenuté číslo nemusí byť napokon presné, lebo niektorí študenti podali proti poplatkom odvolanie. O ňom musí rozhodnúť vedenie školy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona pritom môže rek­tor školné znížiť alebo odpustiť, prípadne odložiť termíny splatnosti po prihliadnutí na študijné výsledky, sociálnu či zdravotnú situáciu študenta. Zákon spomína aj „iné skutočnosti hodné osobitného zreteľa podľa zásad uvedených v štatúte vysokej školy“.

Názory na poplatky sú rôzne

Keď sa poplatky za dve školy či dlhšie štúdium zavádzalo, študentská rada neprotestovala. Podľa nej totiž viacerí študenti viacnásobné štúdium zneužívajú. Myslí si to aj Adriana Mikundová. Popri žurnalistike začala študovať aj na Ekonomickej univerzite. Teraz sa k ekonómii chce vrátiť. Proti poplatkom nič nemá. „Aspoň si to budú študenti viac vážiť. Teraz si dávajú prihlášky kade-tade a po roku sa nechajú vyhodiť.“ Keď si budú musieť platiť, rozmyslia si, či na druhú školu pôjdu a neobsadia tak miesto tým, ktorí chcú naozaj študovať.

SkryťVypnúť reklamu

Daniela Vačková, ktorá už má za sebou štúdium marketingovej komunikácie aj manažmentu, s poplatkami nesúhlasí. „Som rada, že ma to nezastihlo. Považujem to za diskrimináciu.“ Poplatky môžu niektorým ľuďom zabrániť v štúdiu, hoci dve školy by bez problémov zvládli. „A pritom človek, ktorý vyštuduje dve školy, môže byť nakoniec pre spoločnosť užitočnejší,“ dodáva Vačková.

Kto musí platiť

študent, ktorý študuje súbežne v jednom akademickom roku dva alebo viac študijných programov, je povinný uhradiť ročné školné

študent, ktorý študuje študijný program dlhšie, ako je jeho štandardná dĺžka, je povinný uhradiť škole školné za každý ďalší rok štúdia

Zdroj: zákon o vysokých školách

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu