BRATISLAVA. Prídavok na dieťa sa nezvýši ani tento rok. Už od septembra 2004 je stále 540 korún mesačne.
Ministerstvo v júli prídavok navrhlo zvýšiť o 10 korún. „Hoci rodičia by určite privítali aj vyššiu úpravu tejto dávky“, len za október, november a december sa na ňu zo štátneho rozpočtu „použije“ o 36,6 milióna korún viac, napísalo do tlačovej správy, akoby to bola hotová vec. Sumu odôvodňovalo možnosťami štátneho rozpočtu a predpokladanou tohtoročnou infláciou.
Pripomenulo, že predchádzajúca vláda prídavok od roku 2004 nezvýšila. Už minulý rok však mohla prídavok zvýšiť vláda Smeru, SNS a HZDS, a neurobila to.
Politická reklama
Tento rok ešte 7. augusta všetko nasvedčovalo tomu, že prídavky sa zvýšia. Legislatívna rada vlády návrh prerokovala a odporučila schváliť. Ministerka Viera Tomanová ho však nepredložila, kým mohla. Do 1. septembra, ku ktorému podľa zákona možno prídavok zvýšiť, vláda pritom rokovala tri razy.
Už začiatkom augusta v televízii TA3 Tomanová povedala, že 10 korún, o ktoré sa prídavok mohol zvýšiť, je „taká inkriminovaná suma“. „Mne skutočne nerobí problém stiahnuť tento návrh a povedať, že nedám ani tých desať korún. Ale zastávam názor, že ak je raz povedané, že sa bude valorizovať o infláciu, aj desať korún je desať korún.“
Agentúra SITA nedávno informovala, že tri štvrtiny oslovených by zvýšenie prídavku o 10 korún pokladali iba za politickú reklamu. Z telefonického prieskumu tiež vyplynulo, že necelá pätina si myslí, že by to bolo lepšie ako nič.
Peniaze vraj pôjdu inam
Oficiálne stanovisko ministerstva znie, že návrh prehodnotilo „z hľadiska účelnosti (...) s tým, že zvažuje presmerovanie finančných prostriedkov do iných oblastí podpory rodín s deťmi“, povedala jeho hovorkyňa Oľga Škorecová.
Predseda parlamentného výboru Jozef Halecký z HZDS to nepokladá za správne. Povedal, že na iné oblasti sú určené iné peniaze. Deti podľa neho majú dostať, čo im patrí, aj keď zvýšenie prídavku o 10 korún pokladá za nedôstojné.
Poradkyňa Konfederácie odborových zväzov Mária Svoreňová si myslí, že administratívne náklady spojené so zmenou sumy o 10 korún by „presiahli hodnotu zvýšenia tejto dávky“. Ani jej však ministerstvo nevysvetlilo, prečo návrh stiahlo.