Núdzový predaj jedinej východonemeckej krajinskej banky Sachsen Landesbank koncom augusta bádensko-württemberskej Landesbanke (LBBW) stál kreslo nielen jej šéfa, ale krátko nato aj saského ministra financií Horsta Metza. Tlak rastie i na ministerského predsedu Georga Milbradta (obaja CDU).
V piatok Metz oznámil, že k 30. septembru odstupuje. Dovtedy by chcel prispieť k vyjasneniu dosiaľ otvorených otázok týkajúcich sa pádu Sachsen LB. Vo vládnom vyhlásení Metz zaujal stanovisko k predaju banky. Podľa jeho slov bolo treba rýchlo konať, krajinská banka sa nachádzala v situácii ohrozujúcej jej existenciu. Zasiahlo ju historicky ojedinelé zlyhanie finančných trhov. Predaj bol jedinou alternatívou. Citoval pritom z listu prezidenta spolkového kontrolného úradu nad finančnými službami Bafin, podľa ktorého sa mala banka postaviť na novú hospodársku bázu, ináč jej hrozilo zatvorenie. Metz opätovne uviedol, že ako predseda dozornej rady tejto štátnej banky nebol o rozsahu krízy dostatočne informovaný.
SPD, menší koaličný partner CDU v Sasku, kritizovala Metza a šéfa vlády Milbradta. Poslanec Karl Nolle pripísal obom zodpovednosť za záhubu banky a poukázal na zatiaľ nevyčíslené riziká, ktoré zapríčinili chybné špekulácie Sachsen LB v jej dcérskych spoločnostiach v Dubline. Sachsen LB sa práve cez ňu angažovala na americkom hypotekárnom trhu.
Už od r. 2004 Sachsen LB prechádza z jednej krízy do druhej. Metz vyviazol zatiaľ vždy so zdravou kožou. Vyšetrovací výbor mu nedokázal nijaké zanedbanie povinností, čo spočívalo nepochybne aj v podpore frakcie a strany CDU. Práca ministra financií však hovorila v jeho prospech: Sasko sa považuje za vzorovú krajinu východnej časti Nemecka, má najnižšie zadlženie na obyvateľa a vyrovnaný rozpočet.
Nech sa už táto kríza skončí akokoľvek, poškodenie reputácie Saska a ostatných nových spolkových krajín však nebude podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung malé. Východnú časť Nemecka západ krajiny ešte vždy vníma ako monolit a hasenie ohňa západnou LBBW potvrdzuje iba klišé, že východ si sám pomôcť nevie a západ ho opäť chytá pod pazuchy. Táto výčitka nemá v tomto prípade oprávnenie.
Ani zakladatelia banky, Kurt Biedenkopf a terajší saský premiér Milbradt, nie sú z bývalej NDR, takisto ani bankári v Dubline a členovia predstavenstva banky. Existencia Sachsen LB bola už od počiatku ohrozená a otázna. Pre malý domáci trh a očakávanie vysokého výnosu bola nútená hľadať šťastie mimo Saska.
Autor: Jana Salgovic, Mníchov