maľovke, trendom sú skôr pastelové farby, ale i steny natreté farbami sviežich a žiarivých tónov. Stačí si vybrať ten svoj odtieň a pohrať sa s vhodnými kombináciami farebne zladeného nábytku, textílií a interiérových doplnkov.
Aj keď každý z nás inklinuje k svojim obľúbeným farbám, ovplyvnený zážitkami z detstva, pocitmi a vlastným vkusom, pri výbere dominantnej farby interiéru by sme mali poznať základné psychologické aspekty jednotlivých odtieňov. Je to dôležité pre našu psychiku i pocitové vnímanie prostredia, ktoré má v konečnom dôsledku vplyv aj na naše fyzické zdravie.
Výber prezrádza už náš temperament. Aktívne farby, či už červenú, alebo oranžovú, si zvolí človek dynamický, po modrej siahne pasívnejšia povaha. Takéto rozlíšenie súvisí aj s teplotou farieb. Modrá evokuje chlad, žltá zase patrí k hrejivým, ktoré interiér doslova zútulnia. Podobne sa budeme cítiť aj sami. V rozjasnenom priestore budeme šťastnejší, tmavý na nás sťažka dopadne a negatívne myšlienky ešte umocní.
Výberom farieb rozhodujeme aj o optickom vnímaní veľkosti miestnosti. Svetlé tóny nám ju krásne zväčšia, pri tmavej kombinácii sa nám izba v pohľade zmenší. Samozrejme, že v hre je stále aj snaha o harmóniu. Ak to s kombináciou primnohých, inak pozitívne pôsobiacich tónov, preženieme, ohňostroj farieb v malom priestore nám k vnútornej rovnováhe neprispeje. Ústrednú farebnú líniu dopĺňame jedným či dvomi odtieňmi, ktoré jej dominanciu ešte podčiarknu.
Zelená
Je farba istoty a spokojnosti, pretože u každého evokuje príjemné pocity ako pri pobyte v prírode. Je vhodná do kuchyne, pracovne i do detskej izby, kde treba voliť zelenú s prímesou žltej alebo bielej farby.
Modrá
Najmä bledé odtiene vyvolávajú pocity uvoľnenia, pokojnej atmosféry a vďaka predstave modrej oblohy alebo vodnej plochy aj ilúziu nekonečna. Zároveň je to aj chladná farba. Uplatňuje sa najmä v kúpeľniach a miestnostiach, ktoré sú určené na spánok a relax.
Červená
Je to naopak veľmi dynamická farba, vhodná do priestorov, kde treba udržiavať koncentráciu, napríklad pri práci alebo komunikácii pri jedálenskom stole. V prípade problémov s nadváhou by sme sa jej v kuchyni mali radšej vzdať, pretože červená podporuje chuť do jedla.
Žltá
Slúži ideálne na rozjasnenie interiéru a je zdrojom dobrej nálady, preto je často súčasťou detských izieb a obývačiek. S obľubou sa uplatňujú aj jej medové a zlatisté odtiene v kombinácii s nábytkom a doplnkami z prírodných materiálov.
Oranžová
Prispieva k otepleniu interiéru, preto sa používa v miestnostiach orientovaných na sever. Často vytvára príjemnú rovnováhu s chladnejšími farbami.
Fialová
Pôsobí nostalgicky až tajomne. Niektoré odtiene sa uplatňujú pri zariaďovaní dievčenských izieb alebo spální v orientálnom štýle. Nepatrí však medzi frekventované farby v interiéroch.
Hnedá
Evokuje pokojný imidž, pretože pripomína prírodné prostredie, či už zem, drevo, alebo lístie. Zvykne však pôsobiť príliš staticky a nudne, treba ju preto doplniť odtieňmi modrej a zelenej, prípadne živej oranžovej.
Čierna
Aj čierna si vyžaduje kombináciu so sviežimi farbami na zväčšenie priestoru a negovanie zlých pocitov. S bielou a hnedou dokonca vytvára elegantný dizajn, ako stvorený pre originálnu obývačku, spálňu alebo kuchyňu.
Sivá
Ako neutrálna neagresívna farba je vhodná na kombináciu so žiarivými odtieňmi, napríklad červenou alebo oranžovou. S modrou interiér ešte viac schladíme a s tmavými farbami dodáme ponurý imidž.
Biela
Osamotená pôsobí čisto, ale monotónne. Od ostatných farieb získava bonus - novú vlastnosť. So žltou zažiari, s modrou sa upokojí a s čiernou vytvorí efektný kontrast. Uplatňuje sa vo všetkých miestnostiach bytu.
Ozóny interiéru
Skimmia japonica pochádza z horských oblastí Japonska s miernym podnebím bez mrazov. Je efektnou ozdobou záhrad i interiéru, ale vyžaduje si spravidla chladnejšie miesta bez priameho slnka. Vždy zelené vavrínové listy skrášlia v jeseni zaujímavé trsy červených plodov. Dobre sa jej darí v mierne vlhkej zemine bohatej na živiny, ale s nízkym obsahom vápnika.
Alžbeta Slováková