Chceli by ste rodiť v sede, v kresle alebo do vody? Ocenili by ste počas celého pôrodu prítomnosť blízkej osoby - napríklad manžela? Považujete za prirodzené, aby bolo čo najskôr po pôrode vaše bábätko pri vás, a to počas celých 24 hodín?
Zatiaľ čo väčšina slovenských žien staršej generácie o takýchto možnostiach ani nepočula, dnes ich mnohé budúce matky poznajú a chceli by ich aj využiť. Na Slovensku to však, žiaľ, nie je vždy možné.
Zúčastnení muži
Z možností, ktoré ženám spríjemňujú rodenie, sa zatiaľ u nás najviac uplatňuje prítomnosť partnera pri pôrode. Muži, ktorí sa na tom "akte" zúčastnili, majú podľa odborníkov predpoklady stať sa zainteresovanejšími otcami ako tí, ktorí videli svoje dieťa prvý raz až niekoľko dní po pôrode.
Bolo by však dobré, aby sa obaja partneri na pôrod pripravili - napríklad v predpôrodnom kurze, ktorý pôrodnice poskytujú. K úrovni týchto kurzov v niektorých nemocniciach, aj o ďalšom priebehu "prítomnosti partnera pri pôrode" majú však niektorí odborníci vážne výhrady. "Nechcem nikomu krivdiť, ale predpôrodné kurzy často spočívajú v tom, že vám povedia: manžel bude stáť tu za oknom, bude robiť toto, nesmie odpadnúť a nesmie prísť skôr, ako sa rodička otvorí na šesť centimetrov," vyratúva pôrodná asistentka Jana Wagnerová z občianskeho združenia ProNatal, ktorá sa problematike prirodzeného pôrodu dlhodobo venuje. "V našich pôrodniciach sa rodí ako na bežiacom páse a nemajú priestor, čas, ani chuť poriadne sa tomu venovať. Asi sa to lekárom aj sestrám zdá takto výhodnejšie, ale podľa mňa je to nerozumné, pretože riadne poučený muž by mohol žene pri pôrode veľmi pomôcť."
V niektorých nemocniciach je ošetrujúci personál liberálnejší a muž môže byť pri pôrode od začiatku. "Určite je to trošku aj vec dohovoru, a keby si to žena vyžadovala, možno by ustúpili. Ale nie každý má na rozhovor s lekármi a sestričkami dostatok asertivity, a to je škoda," dodáva pôrodná asistentka.
Empatickí zdravotníci
Hlavným nástrojom zlepšenia situácie v oblasti pôrodníctva je výchova a vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, a to nielen v potrebných zručnostiach, vytváraní podmienok pre kvalifikovanú pomoc v prenatálnych poradniach a pôrodníckych oddeleniach, ale aj v empatii ako základnej podmienke úspešnosti pomoci - toľko citát z globálneho programu WHO Baby Friendly Hospital Initiative (Pôrodnice priateľské k deťom).
Toto označenie už niektoré slovenské pôrodnice majú a niektoré ďalšie sa oň usilujú. Na podmienkach, ktoré v nich panujú, to však často nevidno. "Tam, kde si vážia človeka, snažia sa vyhovieť, pretože si uvedomujú, že ak sa žena cíti príjemnejšie, bude aj lepšie spolupracovať. A tam kde je dobrá spolupráca, býva obvykle dobrý aj výsledok," komentuje Jana Wagnerová.
Azda najznámejšia pôrodnica, ktorá sa k alternatívam správa ústretovo, je v Banskej Štiavnici. Umožňuje pôrod na pôrodnej stoličke alebo v kresle a akceptuje aj želanie rodičiek pri predpôrodných úkonoch, ako klystír alebo holenie. Dobré skúsenosti majú napríklad aj klientky pôrodnice v Topoľčanoch (úľavové polohy; neobmedzený pohyb, ak to stav rodičky dovoľuje; pôrod do vody, muzikoterapia, aromaterapia, fitlopty), v Dunajskej Strede (pôrod do vody, pôrodná stolička, polosed), v Leviciach (na boku, v podrepe, na pôrodnej stoličke), v Handlovej (kreslo, vaňa), v Trebišove (vo vode, v sede, na polohovateľnej posteli). "Napríklad aj súkromné sanatórium U Kocha v Bratislave má novú pôrodnú posteľ, ktorú si žena môže napolohovať," dodáva Jana Wagnerová.
Prečo toľko kriku - alebo možnosti výberu
Klasická poloha na chrbte - tak udáva väčšina slovenských pôrodníc "možnosti výberu" polohy pri pôrode. Podľa prieskumu, ktorý robilo občianske zruženie ProNatal, je ich až 93 percent.
"Ten, kto si dokáže predstaviť, aké to je, ľahnúť si s tým veľkým bruchom na chrbát a tlačiť, vie, že je to veľmi nepríjemné. Veď ani keď idete na veľkú potrebu, nemáte potrebu ľahnúť si," vysvetľuje Jana Wagnerová. A vyratúva nevýhody tejto polohy: žene sa horšie tlačí, má väčšie bolesti, dieťa sa dlhšie zdržuje v pôrodných cestách, pôrod sa predlžuje. Pritom aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) výslovne v príručke s názvom Care in Normal Birth odporúča "poskytnúť žene možnosť zaujať pri pôrode akúkoľvek pozíciu a odporučiť jej, aby neležala na chrbte."
"Pri alternatívne vedenom pôrode ženu nikto nepriviaže o posteľ, nevyviaže jej nohy dohora a nezakazuje jej hýbať sa," opisuje alternatívnu prax Jana Wagnerová. "Leží napríklad na tvrdšom molitane a hľadá si polohu, ktorá by jej najviac vyhovovala - skúsi skrčiť kolená a tlačiť, keď jej to je nepríjemné, tak jej pôrodná asistentka poradí inú možnosť, môže jednoducho skúšať a prísť na to, čo jej vyhovuje najviac. Ale to v slovenských pôrodniciach bežné nie je."
Podľa nej by ženy mali žiadať, aby mohli zaujať takú polohu, v akej sa im najlepšie tlačí, aká im najviac vyhovuje. "Ale u nás je to skôr tak, že si ju lekár uloží tak, aby to bolo pohodlné jemu," dodáva.
Informácie, informácie
Ako všade, aj tu platí, že najlepšie sa o seba dokážu postarať tí, ktorí sú informovaní. Preto je rozumné, aby budúce mamy absolvovali predpôrodnú prípravu. Podľa prieskumu, ktorý si Jana Wagnerová urobila, však až 33 percent žien žiadnu prípravu neabsolvovalo. "Nechcem tvrdiť, že je to nezodpovedné - napokon, ak žena dá na svoje pocity a koná pri pôrode intuitívne, urobí to väčšinou správne. Ale myslím si, že keby prípravu absolvovali, mohli by byť pripravené na problémy, ktoré môžu nastať a mohli by sa im vyhnúť," hovorí. Predpôrodnú prípravu však môže nahradiť funkčná, komunikujúca rodina - napríklad rozhovory matky s dcérou - bez toho, aby si to žena uvedomovala.
Podľa Wagnerovej je práve príprava veľmi dôležitá a nemala by sa obmedziť len na to, ako má žena pri pôrode dýchať a tlačiť. Mala by byť aj prípravou na dojčenie, na možné zdravotné problémy ženy aj bábätka, i na ďalšie životné situácie. "Aj keď sa to možno niektorým bude zdať zvláštne, najdôležitejšie je to, aby si partneri uvedomili, že dieťa je vlastne pre rodinu veľkou skúškou - či dokáže fungovať, keď sa vyostria vzťahy napríklad preto, že dieťatko často plače, alebo keď sa muž cíti byť odsunutý na druhú koľaj," upozorňuje Wagnerová.
Mona Gáliková