BRATISLAVA. Odpovedať na otázku, či parlament vyhodil zo svojich radov v roku 1996 poslanca Františka Gauliedera pre zlú ústavu alebo pre nedostatočnú politickú kultúru, považuje prezident Ivan Gašparovič za trápne. Povedal to včera v relácii STV O päť minút dvanásť.
„Neviem, prečo stále hovoríte o pánovi Gauliederovi. To nemá nič spoločné so vznikom ústavy,“ vyčítal Gašparovič redaktorovi otázku.
Prezident, ktorý bol v čase, keď parlament hlasoval o vylúčení poslanca, predsedom Národnej rady za HZDS, povedal, že za chybu považuje to, ako parlament Gauliedera vylúčil.
Odvolal sa na dôvodovú správu rozhodnutia Ústavného súdu, ktorá hovorí, že parlament sa mal zaoberať sľubom poslanca s výhradou.
Ústavný súd pritom rozhodol, že vylúčenie Gauliedera bolo v rozpore s právnym štátom. Gašparovič na to vtedy odpovedal, že Ústavný súd svojvoľne zasahuje do právomocii iných orgánov.
„Mohli by sme hovoriť o dvoch holandských poslancoch, ktorých v tom čase podobným spôsobom dostali z parlamentu,“ hovorí Gašparovič. Podrobnosti nespresnil. Hovorí, že na Slovensku sa ešte neudialo nič protiústavné, iba niečo, čo bolo v rozpore s niektorým článkom ústavy, „a to je veľký rozdiel“.
Priestor dostal iba Smer
Gašparovič, ktorého v prezidentskej kampani podporoval Smer, v STV diskutoval o ústave s premiérom a predsedom Smeru Robertom Ficom a predsedom parlamentu a podpredsedom Smeru Pavlom Paškom.
Hovorkyňa televízie Želmíra Habánová na otázku, prečo nepozvali aj zástupcov inej politickej strany, odpovedala, že takúto zostavu považovali za vhodnú, keďže ide o najvyšších ústavných činiteľov.
Gaulieder by prišiel
V piatok bolo v parlamente slávnostné zhromaždenie pri príležitosti pätnásteho výročia prijatia slovenskej ústavy.
Paška naň pozval aj Gauliedera, ale pozvánku dostal až v piatok popoludní. Paška mu ju totiž poslal na adresu, kde už od roku 1991 nebýva.
„Je mi to ľúto. Rád by som sa zúčastnil, bol som pri hlasovaní o ústave,“ povedal Gaulieder. „Rád by som sa tiež stretol s kolegami, ktorí hlasovali za moje odvolanie, vrátane pána prezidenta.“ Gaulieder si pozvánku na zlú adresu nevie vysvetliť. „Moju terajšiu adresu poznajú všetky inštitúcie, vrátane polície, ktorá vyšetrovala, ako mi pri dome vybuchla bomba.“ Bolo to v čase, keď ho vylučovali z parlamentu.
Paškov hovorca Jozef Plško povedal, že ak k tomu došlo, šlo o administratívnu chybu a nie o zámer.
Ako ho vylúčili
Gauliedera vylúčili z parlamentu 4. decembra 1996. Pred voľbami v roku 1994 dalo HZDS svojim kandidátom podpísať reverz, že sa vzdávajú mandátu, hoci ho ešte nemali. Také niečo je však protiústavné.
Keď Gaulieder stranu neposlúchal, poslanci ho svojvoľne vylúčili z parlamentu, hoci sa nevzdal mandátu. Slovensko mu nakoniec vyplatilo odškodné, keď hrozilo, že prehrá súd v Štrasburgu.
Pre koho trápne
Stĺpček Mariána Leška
Dve zmienky moderátora o Gauliederovi prezident vo včerajšej televíznej debate ešte strpel, ale po tretej už povedal: „Neviem, prečo stále hovoríte o pánu Gauliederovi... Dnes je to trápne, ak ideme tento problém rozoberať v tejto súvislosti.“ Trápne to určite je, ale nie z viny moderátora.
Slávnostné reči, že ústava tvorí „chrbtovú kosť tohto štátu“, o ktorú sa môžeme oprieť, znejú síce pekne, ale vyznievajú falošne. Všetci vieme, ako sa tu počas uplynulých rokov ústava nerešpektovala. V prípade Gauliedera nebolo najväčšou nehoráznosťou to, že jeho bývalí kolegovia „vzdali“ zaňho mandát, ale niečo iné. Že poslanci, ktorí tým porušili ústavu i ústavné práva kolegu, svoje konanie odmietli napraviť, hoci im to prikázal Ústavný súd SR.
Práve preto, aby sa tu už nikdy nestalo, že väčšina parlamentu bude vedome a úmyselne konať v rozpore s ústavou i s rozhodnutím Ústavného súdu, treba o Gauliederovi hovoriť aj pri príležitostiach, akým bolo pätnáste výročie Ústavy SR.