alo sa. Väčšina z nich čakala, čo sa bude diať a či im azda ministerstvo nedá nejaké inštrukcie. To sa však doteraz hralo na mŕtveho chrobáka a prebralo sa až pred pár dňami, keď vyhlásilo, že „novela Zákonníka práce spôsobí problémy všetkým, nielen malým zdravotníckym zariadeniam“.
Od soboty začala platiť novela Zákonníka práce. O tom, že spôsobí problémy aj v zdravotníctve, sa vedelo odvtedy, čo uzrel svetlo sveta prvý návrh. Manažéri štátnych zdravotníckych zariadení si však zrejme mysleli, že sa to predsa len nejako utrasie. Nestalo sa. Väčšina z nich čakala, čo sa bude diať a či im azda ministerstvo nedá nejaké inštrukcie. To sa však doteraz hralo na mŕtveho chrobáka a prebralo sa až pred pár dňami, keď vyhlásilo, že „novela Zákonníka práce spôsobí problémy všetkým, nielen malým zdravotníckym zariadeniam“.
Lekári nie sú
Ešte pred mesiacom hovorkyňa bratislavskej fakultnej nemocnice vyhlásila, že prijali 100 nových lekárov, hoci lekári vraj nikdy nechýbali a ani nechýbajú a žiadne ďalšie problémy neočakávajú. Svoje tvrdenie však pred pár dňami musela poopraviť. Vraj ani 100 nových lekárov nebude stačiť. To isté tvrdí aj zástupca riaditeľa nemocnice Ružinov v rozhovore pre Slovenský rozhlas. Je to pochopiteľné, pretože väčšina z nich sú čerství absolventi a tí pohotovostné služby slúžiť nemôžu, teda aspoň by nemali. Situácia v mnohých slovenských aj veľkých a dokonca fakultných nemocniciach je však momentálne taká, že slúžiť budú, hoci je to protiprávne.
Nijaké dobré riešenie
„... a čo mám robiť, keď iného nemám?“, pýta sa prednosta internej kliniky jednej zo slovenských fakultných nemocníc. Pri 12hodinovom pracovnom režime lekárov, keď jeden bude mať voľno pred službou a druhý po službe, to inak v súčasnosti asi nepôjde. V septembri je navyše už väčšina lekárov po dovolenkách. Ani nespomínajme povinné vzdelávanie lekárov, semináre, školenia a podobné akcie. Pri nedostatku pracovných síl sa len ťažko nájde zdravotnícke zariadenie, ktoré povolí lekárovi účasť – hoci školenia sú povinné. Ak totiž lekár nenazbiera potrebný počet kreditov, stráca svoju odbornosť.
Kto ponesie zodpovednosť za to, ak nekvalifikovaný lekár urobí chybu? To je problém, ktorým sa momentálne asi nikto nezaoberá.
Zlyhanie srdca si naplánujte
Rovnako asi nikoho nezaujíma, že ak bude pred alebo po službe nemocničný lekár - špecialista, napríklad kardiológ - jeho ambulancia bude pred i po službe prázdna. Ak je v nemocnici jediný, ktorý vie zaviesť kardiostimulátor, nech si pacient, ktorý ho bude potrebovať, naplánuje zlyhanie srdca na deň, keď bude lekár v práci.
Rovnako hospitalizovaný pacient si bude musieť zvyknúť, že za týždeň bude mať napríklad troch „ošetrujúcich“ (izbových) lekárov. Zodpovednosť za jeho zdravotný stav bude na všetkých a vlastne na nikom. Bude zaujímavé sledovať úroveň zdravotnej starostlivosti a krivku sťažností.
Toto bude dôsledok zosúladenia našich právnych noriem s normami EÚ. Je však pritom zaujímavé, že napr. v Španielsku alebo v Nemecku slúžia lekári 24-hodinové služby. To len my na Slovensku musíme byť pápežskejší ako pápež.
Ignorujeme spoločne
Robil som si miniprieskum medzi kolegami v bratislavských nemocniciach. Jeden z kolegov mi napísal: „... dnes som po dovolenke a slúžim, lebo nemá kto“. Pracuje na klinike s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá rieši tie najťažšie stavy vo svojom odbore. Niektorých vysokokvalifikovaných lekárov a sestry im odlákalo slovenské súkromné zdravotnícke zariadenie, iní odišli inde, možno za lepšími podmienkami. V martinskej fakultnej nemocnici by vraj mali tento mesiac slúžiť „po starom“, teda cez víkend 24hodinové a cez týždeň 32,5 hodín bez prestávky. Tak slúžili lekári doteraz. V Nitre je situácia podobná.
Ošetrí vás reumatológ?
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska vidí riešenie v opätovnom zavedení povinnosti pre neštátnych lekárov – špecialistov - poskytovať ústavné pohotovostné služby. Takýto návrh pripravuje aj ministerstvo. Tu však môže kosa padnúť na kameň.
Takýto zákon môže byť v rozpore nielen s ústavou a zákonmi, ale aj keby sa postupovalo „v štátnom záujme“ (napríklad ako pri vyvlastňovaní pozemkov), problém to nemusí vyriešiť. Ak má totiž lekár - špecialista licenciu napríklad na reumatológiu, nemožno ho nútiť, aby poskytoval pohotovostné služby trebárs vo všeobecnej internej medicíne. Ak takýto lekár s čiastočnou odbornosťou roky nepracoval vo svojom základnom odbore, jeho kvalifikácia sa môže rovnať absolventovi.
Problémy, ktoré som spomenul a ktoré môžu od tohto týždňa v slovenskom zdravotníctve nastať, sú iba vrcholom ľadovca. Kompetentní sa však asi zobudia až potom, ak náhodou v niektorej zo slovenských nemocníc zomrie ich príbuzný.
Autor: Jozef Klucho (Autor je lekár.)