Triumf Talibanu. Tak analytici a viaceré zahraničné vlády označujú prepustenie 19 juhokórejských rukojemníkov, ktorí sa včera vrátili domov po 43dňovom zajatí. Juhokórejská vláda podľa nich zaplatila za ich oslobodenie príliš vysokú cenu.
Afgánske teroristické hnutie získalo únosom juhokórejských misionárov publicitu, legitimitu a pravdepodobne aj slušný balík peňazí, ktorý bude využívať na ďalšie teroristické útoky.
Dotácia pre Taliban
Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ Talibanu agentúre Reuters povedal, že Soul im zaplatil výkupné vyše 20 miliónov dolárov (vyše 400 miliónov korún). Peniaze chce Taliban použiť na ďalšie teroristické útoky.
„Dostali sme viac ako 20 miliónov dolárov,“ povedal nemenovaný zdroj Talibanu pre Reuters. „Peniaze použijeme na nákup zbraní, obnovu našej komunikačnej siete a autá na uskutočnenie viacerých samovražedných útokov.“
Juhokórejská vláda vyplatenie výkupného popiera.
Podľa nemenovaného zdroja juhokórejských novín Korea Times dostal Taliban len dva milióny dolárov. „Špekulácie médií o výkupnom nie sú pravdivé,“ povedal pred novinármi šéf juhokórejskej tajnej služby NIS Kim Man Boka, ktorý sa zúčastnil na vyjednávaní s hnutím Taliban priamo v Kábule.
Pred televízne kamery sa postavil s mužom v slnečných okuliaroch, agentom NIS, ktorý mal prepustenie dohodnúť, čo juhokórejské médiá označili za trápne a amatérske.
Podľa viacerých pozorovateľov bola obrovská chyba už len vyjednávanie s Talibanom. Soul Talibanu oficiálne prisľúbil, že do konca mesiaca stiahne svojich 200 vojakov z Afganistanu.
Veľmi kriticky sa k vyriešeniu rukojemníckej drámy postavila Kanada, ktorá má v Afganistane 2500 vojakov.
„Z nijakého dôvodu nevyjednávame s teroristami. Môže to viesť len k ďalším teroristickým útokom,“ povedal kanadský minister zahraničia Maxime Bernier. Južná Kórea nie je jediná, ktorá vyjednávala s Talibanom.
Talianska vláda posledný rok už dvakrát rokovala s teroristickým hnutím.
Vlani mal za prepustenie talianskej fotografky Gabriele Torsello Rím zaplatiť 2 milióny dolárov. Tento rok na jar zase Taliani výmenou za reportéra Daniele Mastrogiacoma prepustili piatich talibov.
Cudzinci, traste sa
Spojenci NATO, najmä Američania, kritizovali vládu Romana Prodiho za to, že takýmito krokmi ešte viac ohrozila bezpečnosť ich vojakov v krajine.
O nič bezpečnejšie sa teraz nemôžu cítiť ani bežní civilisti. Najmä život cudzincov sa stane v Afganistane oveľa nebezpečnejším.
Po triumfe, ktorý Talibanu priniesol únos skupiny misionárov, má teroristické islamistické hnutie väčšiu motiváciu na ďalšie útoky.
„Cudzincov budeme unášať ďalej, pretože sme zistili, že je to úspešné,“ povedal pre agentúru AP údajný hovorca Talibanu Karí Júsuf Ahmádí.
Chronológia
l Skupinu 23 juhokórejských misionárov presbyteriánskej cirkvi uniesol v polovici júla Taliban.
l Za ich prepustenie požadoval oslobodenie viacerých väzňov Talibanu. Po tom, ako to afganská vláda odmietla, popravili 2 z nich.
l Po vyjednávaní s kórejskou stranou nakoniec 13. augusta prepustili dve ženy a ďalších po dvoch skupinách minulý týždeň.
l Soul sľúbil Talibanu, že do konca mesiaca jeho vojaci aj juhokórejskí misionári opustia Afganistan.