BRATISLAVA. Rozšírenie kapacity prenosovej sústavy medzi Slovenskom a Ukrajinou, o ktorom minulý týždeň hovoril premiér Robert Fico, možno podľa ukrajinskej štúdie dosiahnuť najskôr o jeden a pol roka.
V súčasnosti má Slovensko s Ukrajinou jedno prepojenie prenosovej sústavy, ktoré vedie do západnej časti krajiny. Tá má časť elektrických vedení už zladených s európskou energetickou sústavou.
Nové vedenia
Dovoz elektriny cez tento kanál je však obmedzený kapacitou tepelnej elektrárne na ukrajinskej strane, ako aj potrebami tamojšieho trhu. Podľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) tak v súčasnosti môže z Ukrajiny na Slovensko prúdiť 50 až 100 MW elektriny.
Rozšírenie kapacity prepojenia by si vyžiadalo výstavbu jednosmernej elektrickej spojky na prenos elektrickej energie z nesynchrónnej časti Ukrajiny. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru sú v súčasnosti cena aj spôsob financovania projektu otvorené.
Dovoz ukrajinskej energie by podľa ministerstva mohol stlačiť ceny elektriny na Slovensku. „Predpokladáme, že dovoz elektriny z Ukrajiny bude pôsobiť na vývoj ceny pozitívne,“ povedal Zvara.
Priemerná cena elektriny pre domácnosti bola minulý rok na Slovensku takmer o tretinu vyššia ako v okolitých štátoch a prekročila aj celkový priemer členských krajín Európskej únie.
Chceme aj domáce zdroje
Zvara vylúčil možnosť, že by posilňovanie dovozu mohlo odradiť investorov od budovania nových elektrární na Slovensku. Keďže spotreba energie bude u nás naďalej narastať, mal by podľa Zvaru pokračovať záujem investorov budovať na Slovensku ďalšie zdroje.
Ministerstvo hospodárstva predpokladá, že v najbližších rokoch bude Slovensko nútene dovážať elektrinu na pokrytie vlastnej potreby.
Je to spôsobené jednak vzrastajúcou spotrebou elektrickej energie, ako aj odstavovaním starých zdrojov. Trend by sa mal otočiť v roku 2015, keď by mali do systému nabehnúť nové elektrárne. Slovensko by potom malo byť schopné ročne vyprodukovať o päť terawatthodín elektriny viac, ako spotrebuje.
Projekt už existuje
Jednu verziu projektu prepojenia sietí Slovenska a Ukrajiny predstavila Slovenská elektrizačná prenosová sústava ešte tento rok v marci. Projekt počítal s vybudovaním jednosmernej prípojky z Ukrajiny, čím by vznikla virtuálna elektráreň, ktorou by sa mohli pokrývať potreby východného Slovenska.
Cez toto prepojenie by mohlo na Slovensko prúdiť 500 až 600 megawattov (MW) elektrickej energie. Náklady na projekt by sa mali pohybovať medzi troma až piatimi miliardami korún. Hradili by ich predovšetkým firmy, ktoré by s dovážanou elektrinou obchodovali.
Časť nákladov na vybudovanie prepojenia s Ukrajinou bude platiť aj SEPS. Mali by sa pohybovať v rozpätí niekoľkých desiatok miliónov korún.
Ukrajina hovorí, že má dostatok kapacít a ambíciu vyvážať elektrinu aj do krajín Európskej únie. Pri náraste odbytu by naši východní susedia boli dokonca schopní zvýšiť výrobu elektriny na existujúcich zariadeniach.
Ochotou zvýšiť dodávky elektriny Ukrajina podľa odborníkov potvrdzuje snahu zladiť svoje elektrické siete s Európou.
Kliknite - obrázok zväčšíte.