Americký prezident George Bush najskôr v prejave pred veteránmi vystríhal Irán pred podporovaním ozbrojencov v Iraku a svojim jednotkám nariadil, aby „zastavili vražedné aktivity Teheránu“.
O niekoľko hodín na to Američania v Iraku zatkli ôsmich Iráncov a po niekoľkých hodinách ich prepustili. Američania iránsky režim podozrievajú z podpory protivládnych šiitských milícií. Teherán obvinenia odmieta.
Iracký poradca najvyššieho amerického veliteľa v krajine generála Davida Petraeusa pre BBC vyhlásil, že medzi Bushovým prejavom a incidentom s Iránčami neexistuje súvislosť.
Zadržaní muži a jedna žena, medzi nimi dvaja diplomati, mali údajne v aute nelegálne zbrane. Iracké úrady tvrdia, že sú zamestancami iránskej elektrárenskej spoločnosti, ktorá v Bagdade rokovala o prestavbe tamojšej elektrárne.
Malíkí: Sú v tom nevinne
Na ich prepustenie tlačil úrad premiéra Núriho Malíkího, ktorý má blízko k Iránu. Američania si podľa AP ponechali ich počítače aj kufrík plný amerických dolárov a iránskych rialov.
Nie je to prvýkrát, čo americké jednotky v Iraku zadržali Iráncov. Začiatkom roka zatkli piatich mužov s tým, že ide o príslušníkov elitných jednotiek, ktorí mali trénovať šiitské milície. Teherán tvrdí, že ide o diplomatov a na odplatu zadržiava niekoľko Američanov iránskeho pôvodu. Viní ich zo špionáže a protištátnej činnosti, za čo im hrozí trest smrti.
Včerajší incident dokazuje prehlbujúcu sa krízu medzi Spojenými štátmi a Iránom spôsobenej obavami z iránskeho nukleárneho programu.
Bush varoval pred „jadrovým holokaustom“, ktorý môže údajne nastať na Blízkom východe, ak sa Iránu podarí vyrobiť atómové zbrane.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád zase upozorňoval na americkú slabosť v Iraku a vyhlásil, že jeho krajina je spolu so Saudskou Arábiou pripravená zaplniť „dieru“, ktorá zostane po odchode Američanov z krajiny.
Sadr stopol svoju armádu
Iračania včera zatvorili všetky cesty smerujúce do šiitského pútnického mesta Karbala na juhu krajiny. Vyprovokovali ich k tomu zrážky medzi súperiacimi šiitskými milíciami. Tie si vyžiadali najmenej 50 obetí na životoch. Mesto je preplnené, na púť prišlo skoro milión ľudí. Bitky medzi príslušníkmi radikálnych Sadrových milícií a Badrovou brigádou sú súčasťou boja medzi šiitmi o vplyv nad južným Irakom. Muktada al–Sadr včera oznámil, že činnosť svojej armády pozastavil na pol roka. Chce tak zjednotiť rozpadnutú „Máhdího“ armádu.