Diana, princezná waleská, zomrela v Paríži pri autonehode. Táto veta znela 31. augusta 1997 šokovaným Britom v ušiach ako zlý žart. Ak by ju nehovoril reportér BBC, asi by tomu len ťažko uverili. Diana bola ich miláčikom, mostom medzi občanmi a ich monarchiou. Presným opakom rezervovanej a chladnej kráľovnej Alžbety II.
VIDEO: Nehoda princeznej Diany
Aj preto dnes, desať rokov po nehode, pri ktorej Diana prišla o život, vyše 70 percent Britov neverí, že ich ikona zomrela len vinou opitého vodiča auta.
Výsledky oficiálnych vyšetrovaní potvrdili, že išlo o nehodu. Šofér Henri Paul bol počas nej pod vplyvom alkoholu a liekov. Scotland Yard po vypočutí viac ako 400 ľudí minulý rok prípad uzavrel. Diana podľa zistení britskej polície nebola v čase smrti tehotná, ani sa nemala vydávať za Dodiho Al Fayeda, ktorý zomrel spolu s ňou.
Za všetko mohol alkohol
Miliardár Mohamed Al Fayed označil vyšetrovanie za „mrhanie peniazmi daňových poplatníkov na bezcenný odpad“. Podľa neho stoja za smrťou Diany a jeho syna tajní agenti a kráľovská rodina, ktorá chcela zabrániť sobášu Diany s moslimom a pôrodu ich dieťaťa.
„Nebola tehotná,“ zopakoval pre stanicu CBS slová patológa po pitve Robert Thompson, ktorý sa na nej zúčastnil.
Al Fayed napriek tomu trvá na teórii o vražde, akoby mal pripustiť, že za smrť Diany mohol byť zodpovedný aj jeho syn. „Bol to Dodi, kto prišiel s nápadom uniknúť paparazzom,“ tvrdí Tom Bower, autor biografie Mohameda Al Fayeda.
Šofér Henri Paul bol jeho zamestnancom. „Ak by som vedel, že ma autom zvezie niekto v takom stave, nikdy by som doň nenastúpil,“ povedal pre CBS súdny toxikológ Robert Forest.
Lady Di vynáša
Čakalo sa od nej, že bude v úzadí a zapadne. Napriek tomu sa stala symbolom monarchie, ktorá ju neprijala.
„Vidíte sa ako dobrý tovar, ktorý leží v regáli a dobre sa predáva,“ prekvapila Diana v televíznom rozhovore v roku 1995 britskú verejnosť svojou úprimnosťou.
„Nikto nepredával noviny a časopisy tak, ako Diana,“ potvrdila pre BBC jej cynický postreh Sally Cartwrightová, šéfka magazínu Hello.
Kráľovná ľudských sŕdc, ako ju s obľubou nazývali médiá, bola pre ne zlatou žilou. Počas jej života aj po smrti. Urobili z nej ikonu, ale spolu s fotkami na titulných stranách predávali aj jej humanitárnu angažovanosť.
Keď sa v roku 1981 mladučká Diana Spencerová vydávala za princa Charlesa, Briti nanovo objavili čaro svojej monarchie. Kúsok rozprávky, ktorý ekonomicky stagnujúca krajina, neznášajúca Margaret Thatcherovú, tak nutne potrebovala.
Diana veľmi rýchlo pochopila, že nebola Charlesovou skutočnou láskou, ani vysnívanou nevestou kráľovnej Alžbety II. A ako jej kráľovská rozprávka bledla, vymysleli si Briti svoju vlastnú.
Diana sa stala ich hrdinkou. Mala priateľov medzi gaymi aj černochmi, začala sa zaujímať o obete AIDS, otvorene hovorila o svojej bulímii a našla si moslimského priateľa.
Tina Brownová, autorka knihy Dianina kronika, napísala, že keby dnes Diana žila, určite by „nasmerovala kamery na zúfalstvo v Sudáne“. Tak ako sa jej to kedysi podarilo v prípade nášľapných mín v Angole.
Rozprávka „ľudovej princeznej“, ako ju po smrti nazval Tony Blair, nemala šťastný koniec. Skončila sa tragicky v tuneli pod parížskym mostom Alma.
Jej epilógom sú stále titulné strany časopisov a milióny predaných suvenírov. Spolu s nimi sa však predáva už len sentiment. (toh)
Camilla na omši nebude. Briti sú radi
Manželka princa Charlesa v poslednej chvíli odvolala účasť na bohoslužbách. Briti i kráľovná Alžbeta si vydýchli.
„Ani výhra v lotérii by ma neurobila šťastnejšou,“ zaradovala sa Joan Berryová z klubu Dianiných obdivovateľov po oznámení, že vojvodkyňa z Cornwallu nebude na spomienkovej akcii za mŕtvu princeznú.
Camillu pozvali na bohoslužby jej muž princ Charles a jeho synovia William a Harry. Spočiatku plánovala prísť, ale začiatkom týždňa ohlásila, že zostane doma. Dostala množstvo nenávistných e–mailov a postavila sa proti nej aj verejná mienka. Podľa prieskumu denníka Daily Mail s jej účasťou nesúhlasilo až 54 percent Britov. „Všetci by sa pozerali iba na ňu. Rozmýšľali by, čo robí. Plače alebo sa cíti trápne? Bolo by to pre ňu strašné,“ povedala šéfredaktorka magazínu Majesty Ingrid Sewardová v BBC.
Camilla mala roky vzťah so ženatým Charlesom a sama princezná ju nazvala „rotvajlerom“. V slávnom rozhovore v roku 1995 Diana povedala, že Parkerová-Bowlesová bola tretia osoba v jej manželstve, takže „bolo trochu preplnené“.
Rozhodnutie vojvodkyne sa prijalo s uspokojením a „rešpektuje“ ho aj kráľovná Alžbeta. Objavila sa však aj kritika, že sa Camilla mala rozhodnúť skôr, a nie iba päť dní pred výročím a pod tlakom udalostí.
Dianini priatelia otvorene vyjadrili smútok nad tým, že spomienku na princeznin život zatienili diskusie o Camille. Jej priateľka Rosa Moncktonová v Daily Telegraph povedala, že jej účasť by bola „nevhodná“.
Spomienka na Dianu bude zajtra v kaplnke neďaleko Buckinghamského paláca. Zúčastní sa na nej 500 hostí vrátane premiéra Gordona Browna a Dianinho obľúbeného speváka Eltona Johna. Canterburský arcibiskup pripravil dve špeciálne modlitby, v ktorých vyzdvihne princezninu snahu pomáhať chudobným.
Svadobný bozk Charlesa a Diany v roku 1981.
REUTERS
(hud)
Kliknite - obrázok zväčšíte.