BRATISLAVA. Katolícku cirkev na Slovensku netrápi taký výrazný nedostatok kňazov, ako v niektorých iných krajinách.
Po prudkom náraste záujmu o duchovné povolanie po páde komunizmu síce zaznamenala útlm, situácia je však podľa jej predstaviteľov stále uspokojujúca. Niektorí kňazi môžu slúžiť i v zahraničí.
„To, že prišlo po revolúcii k obrovskému nárastu záujmu o povolanie, bolo zapríčinené tým, že už študentom nikto nebránil vstúpiť do seminárov,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Dnes je podľa neho záujem asi o tretinu nižší.
„V rámci celosvetových meradiel ide však o štandard, teda umožňuje doplnenie tých kňazov, ktorí postupne odchádzajú do dôchodku,“ povedal Kováčik.
Desiatky slovenských kňazov slúžia aj v zahraničí. Časť odišla na výpomoc do krajín, kde je ich nedostatok – do Spojených štátov, Austrálie, Talianska alebo Česka.
Ďalšia časť slovenských kaplánov poskytuje duchovnú službu Slovákom žijúcim v zahraničí, napríklad v írskom Dubline alebo v Prahe.
Prázdne miesta v európskych farnostiach najviac vypĺňajú poľskí kňazi. V Česku desatinu z viac ako 1800 kňazov tvoria práve Poliaci. Česká cirkev nachádza medzi mladými menej ľudí ochotných stať sa duchovnými, ako by potrebovala.
Vlani bolo na Slovenku 2887 rímskokatolíckych a gréckokatolíckych kňazov. Na bohosloveckých fakultách študovalo 502 diecéznych a rehoľných seminaristov.