BRATISLAVA. V zmluve o spotrebiteľskom úvere, ktorú občan uzavrie, má byť od januára uvedená aj priemerná hodnota ročnej miery nákladov na trhu. Teda údaj o tom, aké je priemerné zaťaženie klienta úrokom a poplatkami pri danom type úveru na trhu. Ak občanovi dá finančná inštitúcia vyšší úrok a ten takúto zmluvu podpíše, môže sa obrátiť na súd. Súd potom môže rozhodnúť, že ide o neprimerane vysokú odplatu za poskytnutie úveru a zníži ju.
O návrhu z dielne ministerstva spravodlivosti bude teraz rozhodovať parlament.
Súdy posúdia, čo už nie je slušné
Súd má pri posudzovaní výšky odplaty prihliadať najmä na priemernú hodnotu ročnej miery nákladov na trhu v čase podpisu zmluvy. Takýto údaj mu na požiadanie poskytne Národná banka Slovenska alebo ministerstvo financií. Vypočíta sa na základe hodnôt, ktoré majú za svoje spotrebiteľské úvery zasielať všetky spoločnosti. Tieto informácie budú zverejnené na internetovej stránke ministerstva alebo Národnej banky. Ak úverové spoločnosti údaje neposkytnú, môžu dostať pokutu do výšky pol milióna korún.
Podľa hovorcu rezortu spravodlivosti Michala Jurčiho súd má byť garantom, že občan nebude platiť neprimerane vysokú odplatu, „teda niečo, čo už nie je, ľudovo povedané, slušné“. „Zmluvy sa uzatvárajú často veľmi rýchlo a je dôležité, aby firma, respektíve jej zástupca občana veľmi podrobne oboznámil s produktom a nechal ho prečítať si detailne zmluvu nie raz, ale aj trikrát,“ povedal Jurči.
Ak súd zníži úrok, veriteľ môže od zmluvy odstúpiť
Dnes platí, že ak je výška úroku v rozpore s dobrými mravmi alebo poctivým obchodným stykom, súd môže rozhodnúť o neplatnosti zmluvy v jej časti. Nepísaným pravidlom pritom je, že za neprimerane vysoký úrok sa považuje úrok, ktorý je dvojnásobne vyšší ako priemer na trhu.
„Ak sa zákon bude vykladať rozumným spôsobom, sudcovi dáva priestor na spravodlivé vyrovnanie zmluvného vzťahu,“ povedal advokát Marek Benedik.
Ani advokát Ernest Valko nevidí problém v tom, že súd bude môcť znížiť odplatu za poskytnutie úveru. „Súd má zvažovať všetky okolnosti. Je na obhajcoch, aby preukázali, prečo je výška odplaty opodstatnená,“ povedal.
Ak súd rozhodne o znížení úročenia spotrebiteľského úveru, veriteľ bude môcť od zmluvy odstúpiť, povedal Jurči. V takom prípade podľa neho si obidve strany budú musieť vyrovnať do koruny svoje pohľadávky. „Občan vráti požičané peniaze a veriteľ úroky, ktoré občan zaplatil. Do koruny.
Občan v tomto prípade nebude škodný a de facto bude istý čas disponovať peniazmi za 0-percentný úrok,“ povedal Jurči.
Návrh rezortu spravodlivosti
l Zmluva o spotrebiteľskom úvere bude obsahovať aj priemernú hodnotu ročnej percentuálnej miery nákladov (zahŕňa úrok a poplatky) platnú pre daný typ úveru. Vypočíta ju ministerstvo financií alebo NBS na základe údajov, ktoré im štvrťročne budú zasielať spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery.
l Súd môže rozhodnúť o znížení neprimerane vysokej odplaty za úver; prihliadne najmä na jeho priemernú hodnotu na trhu. Rezort financií alebo NBS oznámia na žiadosť súdu sumu, ktorá je rozdielom medzi dohodnutou a priemernou mierou nákladov.