BRATISLAVA. Nižšia DPH na knihy je už takmer istá. Hoci politické rozhovory o rozpočte sa ešte len rozbehli, ministerstvo financií už neprotestuje. „Z pohľadu rozpočtu by šlo o neveľký výpadok - 137 miliónov korún,“ vysvetľuje hovorca ministerstva Miroslav Šmál.
Automatické zlacnenie nebude
Teoreticky kniha, ktorá dnes stojí sto korún, by po prepočítaní novou sadzbou mala stáť 92 korún, kniha za tisíc korún zlacnie o 78 korún. V skutočnosti sa vydavateľ, distribútor a predajca kníh budú môcť rozhodnúť, či zníženie sadzby do ceny započítajú a do akej miery.
„Nikdy sme nepovedali, že automatickým dôsledkom zníženia DPH bude paušálne zníženie cien kníh,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Tvrdí, že budúcoročné zníženie dane z pridanej hodnoty na knihy má v prvom rade obohatiť a skvalitniť knižnú ponuku.
Paušálnosť vyčíta návrhu predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik z KDH. „Sú knihy, ktoré netreba podporovať,“ povedal. Podľa neho by ministerstvo nemalo znižovaním dane podporovať rovnako predaj románov od Daniely Steelovej, ktoré nemajú problém s predajnosťou a rovnako tak aj domácu tvorbu.
Vysvetľuje, že znížením dane zlacnejú napríklad drahé lexikóny, pri ktorých kúpe sa čitateľ nepozerá na cenu, pri lacnej knihe si rozdiel ani nevšimnete.
DPH priechodnejšia ako vyššie dotácie
Inou možnosťou, ako podporiť knihy, bolo zvýšenie dotácií na ich vznik. Ročne ide v súčasnosti na takéto granty vyše 30 miliónov korún, čo je približne štvrtina predpokladanej pomoci trhu cez zníženú DPH.
„Priama grantová podpora je určite cielenejšia,“ pripúšťa Dušan Jarjabek, napriek tomu, že zníženie dane podporuje. Podľa neho zvýšenie rozpočtu pre ministerstvo kultúry, ktoré by samo mohlo cez granty priamo rozdeľovať peniaze, by malo menšiu politickú podporu ako zníženie dane.
Spisovateľ Michal Hvorecký si myslí, že ide o populistické opatrenie, ktoré vyššiu predajnosť kníh nezabezpečí. Podľa neho knihy sú na Slovensku lacné a súčasná sadzba DPH v poriadku. „Náklady na výrobu knihy sú u nás rovnaké ako napríklad v Nemecku, no konečná cena až štvornásobne nižšia,“ hovorí. Tento rozdiel podľa neho zaplatia na nízkom zisku a honorároch slovenskí vydavatelia a tvorcovia.
Hvorecký napríklad predal za dva mesiace od vydania štyritisíc kusov svojej novej knihy. Svoj autorský podiel z jej ceny 290 korún na každom predanom kuse odhadol na 5 percent. To mu podľa jeho slov nezabezpečí peniaze na bežný život. Spisovateľ Vladimír Balla bol k téme zníženia DPH na knihy stručný. „Predajnosť kníh vôbec nezávisí od jej ceny, preto zmena dane v tomto nič nezmení,“ povedal Balla, ktorému sa nápad nepáči.
Nikto nečaká výrazne lepšie ceny
Všetci oslovení vydavatelia kníh zníženie sadzby DPH na knihy vítajú. V otázke, či by opatrenie znížilo ceny aj pre čitateľov, zhoda medzi nimi už nepanuje.
„Minimálne to dáva možnosť na zníženie konečnej ceny pre spotrebiteľa,“ povedal Martin Solotruk z vydavateľstva Ars poetica.
Daniel Vilhelm z vydavateľstva odbornej literatúry Elita, si myslí, že v krátkodobom horizonte čitatelia nemôžu očakávať výraznejšie zlacnenie kníh na pultoch predajní.
„Aby sa tak stalo, DPH by museli znížiť aspoň na 5 percent,“ odhadol Vilhelm. Podľa neho z krátkodobého hľadiska môže na znížení zarobiť kníhkupec, „ale je to tak málo, že mu niet čo závidieť“.
Že zníženie DPH nepovedie k zníženiu ich ceny v obchodoch, si myslí aj Mária Lešková z vydavateľstva Ikar. „Môže sa teoreticky prejaviť, určite však nepôjde o dramatické zmeny,“ povedala. Albert Marenčin z vydavateľstva PT si naopak myslí, že pri nižšej sadzbe DPH by vydavatelia pracovali s novými kalkuláciami.
Najväčší podiel z ceny knihy ide ich distribútorom. Podľa konkrétnych prípadov a výšky nákladu sa tento podiel pohybuje medzi 60 až 40 percentami ceny knihy v obchode. V týchto číslach je však zarátaná už aj marža pre obchod, čo mu distribútori posúvajú. Michal Hvorecký si myslí, že práve distribútori majú na cene kníh neprimerane vysoký podiel.
Martin Belan z knižnej distribučnej siete Belimex tieto tvrdenia odmietol. Podľa neho je súčasný podiel distribútorov na cenách nevyhnutný na to, aby sa kniha dostala ku záujemcovi. Ako Belan, tak aj František Šebek z distribučky Slovart Store si myslí, že pri nových tituloch znížená DPH zníži aj konečnú cenu. O koľko, sa podľa nich teraz predpovedať nedá.
Vydavatelia radia, ako inak pomôcť knihám
Dotovať knižnice, aby kupovali nové tituly. Tak by sa k nim dostali aj čitatelia v menších mestách
Propagovať nové vydania vo verejnoprávnych médiách, čo sa podľa vydavateľov teraz nedeje
Posielať povinné výtlačky na jedno miesto namiesto súčasných dvanástich, čím by sa ušetrilo na poštovnom
Zrušiť povinný 2percentný príspevok z honorárov spisovateľov do literárneho fondu
Zaviesť takzvané spisovateľské štipendiá podľa modelov v zahraničí