PEKING. Čínski hakeri na príkaz Pekingu nasadili do nemeckých vládnych počítačov špionážne programy.
Napísal o tom vo svojom najnovšom vydaní nemecký týždenník Der Spiegel. Kauza takmer úplne zatienila viacdňovú návštevu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Číne.
Napriek vážnym obvineniam kancelárka o prípade s najvyššími čínskymi predstaviteľmi včera nehovorila. Peking podozrenie ostro odmietol.
Hakeri podľa Spiegelu prenikli nielen do počítačov kancelárky Merkelovej, ale aj do siete nemeckého ministerstva zahraničia, hospodárstva a výskumu. Zamerali sa hlavne na technologický a strojársky know–how.
Takzvaný „trójsky“ špionážny softvér sa skrýval v nevinne vyzerajúcich dokumentoch typu Microsoft Word a Microsoft Powerpoint. Keď nemecké úrady podvod odhalili, podarilo sa im zachrániť 160 gigabajtov dát, ktoré hakeri práve sťahovali. Nikto však zatiaľ nevie, koľko škody už spôsobili.
Nemecká spravodajská služba o hakerskej operácii vie už od mája. Hakeri mali údajne základňu vo viacerých čínskych provinciách i v Pekingu, pričom ich riadila zrejme armáda.
Hoci čínska vláda tvrdí, že so špionážou nemá nič spoločné, Berlín je sklamaný.
Nemecko sa roky snaží o dobré vzťahy s Čínou a v oblasti ľudských práv a životného prostredia ju kritizuje len mierne.
Merkelová o prípade zatiaľ mlčí. Na návšteve v Číne sa venovala problematike životného prostredia. Čína v roku 2008 predbehne v množstve škodlivých emisií Spojené štáty a stane sa tak najväčším znečisťovateľom planéty.
Väčšina prípadov ekonomickej špionáže sa u nás týka Číny.
Johannes Schmalzl
šéf bádenskej spravodajskej služby
Autor: tim