Vrahovia známej ruskej novinárky Anny Politkovskej sú zatknutí. Medzi páchateľmi jej minuloročnej vraždy sú príslušníci ruskej polície a tajných služieb i Čečeni.
Senzačnú správu o zatknutí organizovanej skupiny včera oznámil generálny prokurátor Ruska Jurij Čajka.
Novinárom niekoľko hodín rozprával o priebehu vyšetrovania jednej z najzávažnejších káuz počas prezidentského obdobia Vladimira Putina.
Motívom fyzickej likvidácie známej kritičky režimu ruského prezidenta mala byť podľa prokurátora Čajku diskreditácia Ruska v očiach Západu. Podľa neho si ju objednal niekto zo zahraničia. Nepovedal kto.
Vražda pre diskreditáciu?
Vražda Politkovskej vyvolala vlnu protestov v zahraničí. Špekulovalo sa, že Kremeľ mohol mať v odstránení kritickej novinárky prsty.
Politkovská kritizovala prezidenta Putina za mnohé tragické chyby. Najmä však za porušovanie ľudských práv v Čečensku, ako aj nezmyselné zabíjanie jeho obyvateľov.
Politkovskej prípad prirovnal Čajka k vražde ďalšieho prominentného novinára – šéfredaktora ruskej verzie časopisu Forbes Paula Chlebnikova v roku 2004.
Aj v tomto prípade podľa generálneho prokurátora nešlo o žiadne vybavovanie účtov. Obeť si mali vrahovia vybrať takisto s cieľom poškodiť imidž ruského prezidenta vo svete.
Polícia podľa prokuratúry dolapila vrahov, ktorí vlani 7. októbra zastrelili Politkovskú pred vchodom do jej moskovského bytu, minulý týždeň.
„Bohužiaľ sú medzi nimi aj aktívni a bývalí agenti ruských tajných služieb,“ povedal Čajka.
Profesionálni zabijaci
Vo vyšetrovacej väzbe sú údajne organizátori celej akcie, ako aj spolupáchatelia. Dovedna je zatiaľ zadržaných desať osôb.
Generálny prokurátor vyhlásil, že vražda novinárky bola vykonaná vysoko profesionálne. Potvrdili sa informácie, že išlo o nájomnú vraždu.
Politkovskú sledovali hneď dve skupiny, takže vrahovia vedeli o každom jej kroku.
Hlavnými vykonávateľmi rozsudku nad Politkovskou boli údajne Čečeni, členovia profesionálnej kriminálnej bandy, ktorá sa špecializovala na likvidáciu osôb na objednávku.
Podľa Čajku sa tentoraz podarilo nadviazať dobrú spoluprácu s novinármi, predovšetkým s redaktormi Novoj gazety, kde Politkovská až do svojej smrti pôsobila ako špecialistka na severný Kaukaz.
Aj šéfredaktor Novoj gazety Dmitrij Kurativ vyhlásil, že si na kriminalistov nemôže sťažovať.
Zdôraznil však, že tí, čo si vraždu jeho kolegyne objednali, zrejme ešte odhalení neboli a o ich totožnosti je predčasné hovoriť. Kurativ vyjadril tiež obavy, že prípad Politkovskej bude zneužitý v predvolebnom boji.
Šéf novinárskeho fondu Glasnosť Alexej Simonov síce ocenil zatknutie vrahov novinárky, ale vyjadril značnú skepsu ohľadne dolapenia tých, ktorí za jej odstránenie vykonávateľom činu zaplatili.
Vraždy ruských novinárov
Po Iraku je Rusko druhou najnebezpečnejšou krajinou pre novinárov. Podľa organizácie International News Safety Institute tam za posledných 10 rokov bolo zabitých 88 novinárov. Viac ich zabili len v Iraku – 130.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1992 bolo v Rusku zabitých 220 novinárov. Minulý rok bolo zavraždených 9 novinárov.