BRATISLAVA. Od soboty, keď začne byť účinná novela Zákonníka práce, môžu niektoré nemocnice slúžiť v núdzovom režime.
Z novely vyplýva, že čas, počas ktorého je zamestnanec na pracovisku v pohotovosti, ale nepracuje, sa považuje za pracovný čas a ten je ohraničený. Keď počas pohotovosti bude pracovať, pôjde zasa o prácu nadčas a aj tá je časovo ohraničená.
Je zrejmé, že zákon obmedzí čas, ktorý možno odpracovať.
Treba viac peňazí
Popritom bude platiť, že za každú hodinu „čakania“ na pracovisku bude zamestnancovi patriť najmenej celá minimálna hodinová mzda. Nielen jej polovica, ako to môže byť dnes, čo závisí od dohody.
Ján Belanský, námestník riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Prievidzi, tvrdí, že aj im sa preto môžu zvýšiť mzdové náklady, hoci dosiaľ ich zamestnanci dostávajú „40 percent priemernej hodinovej mzdy“ a cez víkendy a sviatky 80 percent. Na mzdy a odvody do poisťovní by podľa neho bolo treba viac ako milión korún mesačne.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák otvorene hovorí, že nebude možné dodržať zákon do bodky. „V deväťdesiatich percentách ho dodržíme, problémové však bude to, že musíme poskytnúť každému zamestnancovi 48 hodín nepretržitého voľna,“ povedal pre SITA.
Lekárov je nedostatok
Mnohým nemocniciam novela sťaží zabezpečovanie pohotovostnej lekárskej služby.
Zdravotník môže síce priemerne odpracovať až 56 hodín týždenne vrátane nadčasov, čo je oproti ostatným zamestnancom o osem viac, ale bez jeho súhlasu to jeho zamestnávateľovi nie je nič platné.
Belanský tvrdí, že „jednoduchou matematikou“ zistili, koľko lekárov im bude chýbať, ak nedôjde k reorganizácii práce v pohotovostnej službe. Za predpokladu, že tí terajší nepristanú na predĺženie pracovného času, „by sme na dôsledné dodržiavanie tohto zákona potrebovali ďalších tridsať lekárov“, inak „nám ich bude chýbať šestnásť“.
„V súčasnosti hľadáme východiská, komunikujeme so zariadeniami podobného typu, ako sme my, radíme sa, kde a aký pracovný režim použiť,“ hovorí.
Novela novely?
Žák už situáciu konzultoval s pracovníkmi inšpektorátu práce. Vraj sami v novele vidia veľa nedostatkov. „Dohovor je taký, že dva mesiace budú od nás vychytávať pripomienky a potom iniciovať novelizovanie tejto novely, aby zdravotníci nemuseli zákonník porušovať,“ povedal.
Na to, aby sa zákonník opäť novelizoval, však musí byť „politická vôľa“. Len príprava zatiaľ jeho poslednej novely trvala mesiace, keď sa každá zo strán vládnej koalície snažila presadiť svoje predstavy na úkor ostatných.
Ministerstvo zdravotníctva včera na naše otázky, či o problémoch vie a či sa mieni v tejto veci nejako angažovať, neodpovedalo. Vraj to urobí dnes.
Problémov je viac
Belanský pripomína, že poslanci síce chceli „novelou chrániť zamestnancov pred veľkým množstvom nadčasovej práce“, ale obmedzením pracovného času obmedzujú aj ich zárobky. „A to je v zdravotníctve problém, pretože značná časť celkového príjmu zamestnanca je generovaná veľkým množstvom nadčasovej práce a pohotovosti.“
O čo ide
Čas, ktorý zamestnanec trávi na pracovisku v pohotovosti, len nepracuje, čiže je pripravený pracovať, sa bude považovať za pracovný čas.
Za každú hodinu takéhoto „čakania“ mu bude patriť najmenej minimálna hodinová mzda.