PEKING. Čína by mala zrealizovať sériu reforiem vrátane posilnenia ochrany duševného vlastníctva a otvorenia kapitálových trhov, čím by sa rozšíril priestor na inovatívnosť. Radí to nová správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Podľa OECD sú tieto zmeny kľúčové na vytvorenie bázy pre trvalý, vyváženejší a ekologickejší rast hospodárstva. „Rozvoj inovačnej kapacity krajiny je predpokladom zanechania modelu špecializácie, ktorý je charakterizovaný intenzívnym využívaním nízko kvalifikovanej pracovnej sily a prírodných zdrojov a nízkou úrovňou technológií,“ uvádza sa vo včera zverejnenej správe OECD.
OECD dodala, že Čína bola vysoko závislá od technológie dovezenej zo zahraničia a rozvoj vlastných technologických kapacít až donedávna zaostával za rastom ekonomiky. Správa však upozorňuje na to, že počas uplynulých desiatich rokov Čína urobila veľký pokrok a zmobilizovala zdroje v neočakávanom rozsahu a s výnimočnou rýchlosťou, čím sa stala jedným z dôležitých hráčov v oblasti výskumu a vývoja.
Produkty využívajúce rozvinuté technológie sú najrýchlejšie rastúcou zložkou exportu krajiny, aj keď väčšina z nich sa stále vyrába z dovezených komponentov. Výdavky Číny na výskum a vývoj od roku 1995 rástli priemerným ročným tempom 19 percent a v roku 2005 dosiahli 30 miliárd dolárov, čím sa krajina dostala v tejto oblasti na šieste miesto na svete.
Po rokoch zanedbávania začal Peking tiež podporovať všeobecné aj technické vzdelanie. Veľkým hendikepom zostáva nedostatočná ochrana patentov a inovácií, čo demotivuje zahraničné spoločnosti, ktoré nie sú ochotné podeliť sa o svoje technológie pre riziko patentového pirátstva. Rovnako to odrádza čínskych investorov komercionalizovať svoje inovácie.
„Neustále treba výrazne zvyšovať vymožiteľnosť práva, predovšetkým na lokálnej úrovni,“ píše sa v správe OECD. Porušenia patentových práv spoločne s nízkymi štandardmi kvality môžu ohroziť medzinárodnú reputáciu čínskych firiem.
Ďalším problémom je nedostatok finančných prostriedkov na výskum. Aj keď na firmy pripadajú až dve tretiny z celého výskumu, predsa len existuje v niektorých oblastiach nedostatok peňazí na financovanie nových podnikov, ktoré by v ktorejkoľvek ekonomike patrili k tým najinovatívnejším.
„Čínsky finančný systém nedokáže pokryť potreby súkromných firiem, najmä v segmente malých a stredných podnikov. Kapitálový trh je nedostatočne vyvinutý a pre malé a stredné podniky je náročné zabezpečiť si úvery,“ uvádza OECD.
Správa sa pochvaľne vyjadrila o nedávnom rozhodnutí vlády vytvoriť priemyselné výskumné aliancie v štyroch oblastiach: zariadenia pre oceliarstvo, ťažbu uhlia, chemický priemysel a poľnohospodárstvo. Cieľom týchto aliancií je zmodernizovať spomenuté oblasti, ktoré zaostávajú za zahraničnou konkurenciou.
OECD odporúča na podporu rozvoja inovácií, aby Peking zlepšil riadenie spoločností a ich financovanie, zaviedol protimonopolnú legislatívu a podporil hospodársku súťaž prostredníctvom lepšej a otvorenejšej regulácie.