Štát nebude ohraničovať úroky

Rezort spravodlivosti chcel najprv zaviesť strop pre maximálny úrok a poplatky. Pôvodnú hranicu 21 percent zvýšil po reakcii trhu na 30 percent. Do parlamentu ide napokon návrh častejšie informovať o úrokoch.

Finančné inštitúcie budú mať povinnosť zverejňovať v zmluve o spotrebiteľskom úvere aj priemernú mieru nákladov, ktorá je na trhu pri daných parametroch úveru.Finančné inštitúcie budú mať povinnosť zverejňovať v zmluve o spotrebiteľskom úvere aj priemernú mieru nákladov, ktorá je na trhu pri daných parametroch úveru. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Návrh ministerstva spravodlivosti ohraničiť úročenie spotrebiteľských úverov vo vláde neprešiel. Kabinet poslal do parlamentu len návrh, podľa ktorého majú banky, splátkové spoločnosti a ostatné spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery informovať Národnú banku a ministerstvo financií raz štvrťročne o percentuálnej miere nákladov. Tá zahŕňa úroky a poplatky, ktoré spotrebiteľ platí za úver.

„Oba návrhy dostatočným spôsobom riešili situáciu na trhu, keď mnohé spoločnosti poskytovali spotrebiteľské úvery za neprimerane vysoké úroky,“ reagoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči na otázku, či to neznamená zmiernenie pôvodného návrhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rezort chcel úrokový strop

Ministerstvo spravodlivosti chcelo pôvodne vytvoriť hranicu na úročenie spotrebiteľ­ských úverov v rámci úprav zákona o dobrovoľných dražbách. Pôvodný návrh ministra Harabina hovoril o obmedzení ceny pôžičiek na maximálne 21-percentnú mieru nákladov.

Rezort spravodlivosti neskôr ponúkol tri alternatívy. Buď sa maximálny úrok úročí ako sedemnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky, alebo pôjde o fixnú sadzbu 30 percent, či o dvojnásobok úrokov, ktoré ponúkajú banky pri spotreb­ných úveroch. Vo všetkých troch prípadoch by išlo o úroky na úrovni približne 30 percent.

Po pripomien­kach odbornej verejnosti predložilo nakoniec dve alternatívy: strop na úročenie úverov alebo zverejňovanie úrokov pre spotrebiteľské úvery na internete. Cez vládu prešla druhá možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Konečné riešenie je podľa Jurčiho prijateľné pre všet­kých. Ani Národná banka, ani ministerstvo financií nie sú proti, povedal Jurči.

„Je dobré, že sa nezaviedol úrokový strop. Bol to najhorší variant,“ reagoval riaditeľ Slovenskej asociácie bánk Ladislav Unčovský.

Ministerstvo financií tvrdí, že stanovenie jedného úrokového stropu by nebolo porovnateľné pre všetky spotrebiteľské úvery. „Keby bola fixne stanovená len jedna úroková sadzba, je problematické posúdiť, či je vysoká, alebo nie,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Spotrebiteľské úvery sa totiž líšia nielen výškou, ale aj formou zabezpečenia či lehotou ich splatnosti.

V zmluve bude aj priemerná miera nákladov na trhu

Ak návrh prejde v parlamente, finančné inštitúcie budú mať povinnosť zverejňovať v zmluve o spotrebiteľskom úvere aj priemernú mieru nákladov, ktorá je na trhu pri daných parametroch úveru. Kým banky bude kontrolovať Národná banka, splátkové spoločnosti, lízingovky a ostatné finančné spoločnosti budú pod kontrolou Slovenskej obchodnej inšpekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo zverejňuje NBS na internete

Banky majú od júna 2006 povinnosť zasielať Národnej banke Slovenska poplatky pre jednotlivé typy transakcií a obchodov vrátane spotrebných úverov a hypoték. Centrálna banka ich zverejňuje na svojej webovej stránke, takisto aj priemerné úročenie úverov podľa ich lehoty splatnosti a podľa toho, komu sú určené. Nezverejňuje prehľad úrokov podľa jednotlivých bánk.

Dražby sa majú stransparentniť

Rezort spravodlivosti navrhlo aj stransparentniť proces dobrovoľných dražieb. Minister Harabin nedávno povedal, že občan bude môcť prehľadne kontrolovať priebeh dražby a bude mať možnosť jej predísť. Nehnuteľnosť už nebude možné predať výrazne pod cenu. Zabrániť chcú aj vysokým odmenám pre dražobné firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu