k materiálom, ktoré
odjakživa chránili ľudí pred vlhkom, teplom, snehom a vetrom. Priestor
dostávajú aj nové riešenia v podobe striech
so solárnymi panelmi, bazénovými nádržami, priesvitnými zasklenými systémami alebo
špeciálnymi náterovými hmotami.
Je múdre nechať sa inšpirovať tradičnými - tisícročiami overenými riešeniami, medzi ktoré patria terakoty, kameninové tašky, drevené šindle alebo zatrávnené zelené plochy, nahradzujúce strešné krytiny. Výsledok nás zaručene nesklame, ak sa postaráme o kvalitnú realizáciu prác. Tradičné postupy sú overené časom a sú základom zaujímavej, vzhľadovo nevtieravej a spoľahlivo fungujúcej kombinácie jednoduchosti, krásy i luxusu. Život v takom dome pod útulnou strechou korešponduje s prírodou, napĺňa nás pocitom dôveryhodnosti, bezpečnosti, upokojuje hlbokou zvukovou i tepelnou izoláciou.
Zelené strechy
Komplexy budov citeľne zvyšujú teploty vo veľkomestách. Stavebné materiály ako tehla asfalt, betón a kameň absorbujú množstvo slnečného tepla, ktoré potom rozptyľujú do okolia. A tak sa v mestách zvyšuje teplota a hustne smog.
Degeneratívny dopad tepla na mestské ekosystémy skúmali napríklad kanadskí ochrancovia prírody a projektoví návrhári z Toronta tiež súhlasia s trendom, ktorý podporuje myšlienku zelených miest. Ich súčasťou sú trávniky, parky a kvety na vrcholoch stavebných komplexov. Zelené strechy sú nielen príjemné, ale majú aj množstvo praktických vlastností; dokážu absorbovať pomerne veľké množstvo dažďovej vody, čím zabraňujú hromadeniu kalov, ktoré strhávajú so sebou škodlivé látky. Zelené strechy môžu tieto nepríjemné efekty zredukovať. Navyše v ich areáloch môžu vznikať oddychové zóny pre deti - tráva a nižšie kríky s množstvom pieskovísk, lavičiek a preliezok v ohradených priestoroch. Ďalšie výhody zelených striech spočívajú v znížených nákladoch na klimatizáciu a zatepľovanie interiérov. Sú prirodzenou protihlukovou izoláciou a pomáhajú zachovať zeleň v prostredí betónu a skla. Podľa údajov zverejnených na webstránkach Blueskysolar, zazelenených je v súčasnosti už desať percent všetkých nemeckých stavieb s plochými strechami.
Namiesto strechy vodný bazén
Špecializované komerčné firmy majú detailne spracované návrhy konštrukcií bazénov v podzemí alebo na strechách budov. Dnes sa do popredia dostávajú antikorové oceľové systémy s jednoduchou a bezporuchovou prevádzkou. Ich údržba tiež nie je zložitá.
Bazény na strechách sú výhodné aj preto, že majú vysokú žiaruvzdornosť, preto sú vynikajúcim protipožiarnym prvkom. Bazény vsadené do vrcholov mrakodrapov pomáhajú redukovať kolísanie konštrukcií vplyvom veterných náporov a zemetrasení.
Veľmi pôsobivé aj inšpirujúce sú skúsenosti niektorých "zazobanejších" užívateľov špeciálnych strešných bazénov v USA. Dno týchto jedinečných zariadení pozostáva z priehľadných hmôt a zvyšok domu je klasická bytová stavba. Takže pri pohľade dohora vidíte namiesto stropu plávajúcich ľudí.
Bazénové strešné riešenia citeľne redukujú náklady na klimatizáciu v južnejších častiach Spojených štátov. Mimochodom, na klimatizáciu budov sa tam dohromady vynakladá štyridsať miliárd dolárov ročne.
Sklenené povrchy nad hlavou
Hladké sklo má budúcnosť. Nielen obvodové steny, ktoré budú pozostávať zo skla alebo veľkorozmerných LCD obrazoviek, ale aj vrchné časti budov má ľudstvo v budúcnosti nahradiť špeciálnymi priezračnými materiálmi. Tie budú reagovať na vonkajšie svetelné zmeny automaticky - adekvátnou priepustnosťou svetla. Diaľkovými ovládačmi si budeme môcť zvoliť odkrytú oblohu plnú hviezd alebo úplné zatemnenie interiéru s farebným nádychom podľa našich želaní.
To však nie je ich jediným prínosom skla a priehľadných materiálov - podľa vizionárov sa ich použitím prehĺbi aj prirodzený kontakt s prírodou a okolím. Pritom nové sklenené hmoty majú dokonalejšie tepelno-izolačné vlastnosti; lepšie teda ochránia obyvateľov takto naprojektovaných budov pred chladom či prílišným teplom. A aby bolo všetko dokonalé - povrch týchto hladkých materiálov budúcnosti by mal byť samočistiaci - aspoň to tvrdí dánsky týždenník Ejendoms Avisen. Povrchy striech sa budú čoraz viac využívať na akumuláciu energie.
Staré krytiny sú tŕňom v oku
Podľa magazínu Green living bojujú ekológovia s nevhodnými petrochemickými strešnými krytinami, pretože ich odstránenie zaťažuje životné prostredie - podľa vedeckých štúdií tvorí stavebný odpad 28 percent hmotnosti skládok a je rovnako problematickým ako odpadky z rýchleho občerstvenia, jednorázovo použiteľné plienky a plastové obaly. Až jednu pätinu stavebných odpadov tvoria ťažko recyklovateľné strešné materiály.
Preto majú bridlicové, drevené a ďalšie prírodné povrchy striech čoraz väčší zmysel; sú odolné, estetické a šetrnejšie k prírodnému prostrediu.
"Chladné strechy"
Farebnosť a "odrazuvzdorné" vlastnosti striech sa podieľajú na komforte bývania.
Šetriť energiu môžeme výberom ideálnej strešnej hmoty. Výsledky meraní sa líšia vzhľadom na klimatické podmienky, ročné obdobia, druhy stavieb, použitý uhol, výškovú úroveň a podobne. Medzi možnosti šetrenia energií patrí aj voľba vhodnej farby. Na odrazové vlastnosti slnečných lúčov poslúžia namerané údaje zahraničných tvorcov noriem ASTM E903, ktoré uvádzajú, že napríklad hnedý kameninový povrch má len päťpercentnú schopnosť odrazu svetelných a tepelných lúčov, kým zelená strecha ich odráža okolo 20 percent. Biele kamienky, populárne v 60-tych rokoch na strechách pobrežných prímorských stavieb, sú schopné odrážať až 35 percent slnečného svitu, postupne však stavitelia stratili o ne záujem, pretože rýchlo oxidujú, tmavnú a zanášajú sa špinou.
V súčasnosti vedci vyvinuli samočistiace "pranie" bielych kameninových povrchov striech, ktorým sľubujú zvýšiť odraz až na 62 percent! Preto dostali príznačný názov: chladné strechy.
Maja Tallová