Konštrukcia strechy a jej krytina sú zložitým stavebným systémom, pri jej stavbe sa neoplatí šetriť či improvizovať. Mala by byť zrealizovaná podľa dokonalého projektu a realizáciu by tiež mali vykonať odborníci, aj napriek tomu, že predajcovia lákajú ku kúpe okrem rozličných cenových výhod aj možnosťou svojpomocnej pokládky krytiny.
Šikmé strechy sú u nás logickým riešením
V posledných rokoch pri výstavbe rodinných domov, ale aj bytových objektov prevažuje uplatnenie šikmých striech. V našich klimatických podmienkach je to logické, pomerne často prší a aj dĺžka obdobia, počas ktorého strechu pokrýva sneh, nie je zanedbateľná. Šikmá strecha sa rýchlejšie zbaví vlhkosti v akejkoľvek forme a nehrozí jej poškodenie tak rýchlo ako pri plochých strechách. Aj keď sa už dostali na trh dokonalejšie materiály a technológie, ktoré umožňujú zlepšiť kvalitu prevedenia plochých striech, toto riešenie si predsa len vyžaduje zložitejší spôsob realizácie.
Dobre navrhnutá a urobená šikmá strecha znamená doživotný koniec starostiam. Okrem toho umožňuje využiť aj podkrovné priestory, kde šikmo skosené bočné steny vytvárajú útulný obytný priestor. K tomu možno využiť šikmé strešné okno, ktoré pri menšom plošnom rozmere dodáva podstatne viac svetla, než zvislé na bočnej stene, nehovoriac už o vertikálnych oknách vo vikieroch.
Tie ľudia volia neraz len z dekoratívnych dôvodov; manzardy a vikiere sa však zle zariaďujú, konštrukciu krovu robia zložitejšou a predražujú izolácie i použité množstvo krytiny a prácnosť pri inštalácii.
Najdôležitejšie je stavať podľa projektu, ktorý by mal zohľadniť nielen zámery stavebníka, ale aj miestne prírodné a architektonické podmienky a súvislosti. Z toho vyplynie výber strešnej krytiny, aj určí spôsob zateplenia. Výhodou súčasnosti je, že výrobcovia ponúkajú ku krytinám kompletný systém doplnkov, ktoré skvalitnia používanie a údržbu strechy.
Komplikované strechy priťahujú komplikácie
Najjednoduchšia šikmá strecha je pultová, sklonená na jednu stranu. Na zaujímavo navrhnutých objektoch býva jednoduchým, ale výrazným prvkom, umožňuje tiež využitie podkrovia a zvyčajne máva nižší sklon.
Sedlová strecha je spojením dvoch pultových v hrebeni, konštrukcia krovu aj použitie krytiny je sčasti zložitejšie, než pri pultových. Tieto strechy sú elegantné a dokonale harmonizujú s ostatnými podobnými v susedstve. Zvyčajne mávajú sklon do 45 stupňov, viac len výnimočne, najmä pri historických objektoch.
Skosením štítov sedlovej strechy vznikla valbová, skrátením hrebeňa na štvorcových pôdorysoch ihlanová strecha. Už na nich sa prejavuje zvýšená prácnosť a odpad pri aplikácii krytiny. Najnepraktickejšie na výstavbu (pre riziko porúch aj kvôli množstvu práce, použitej krytiny, izolácie, aj doplnkov) sú veľmi členité konštrukcie striech, ktoré kombinujú základné tvary a sú doplnené aj manzardami, vikiermi, vežičkami a ďalšími prvkami. Nevkusne pôsobia takéto strechy na domoch, ktoré sú postavené v tesnej blízkosti - keď stavebníci v takejto situácii hýria prílišnou predstavivosťou, vytvoria urbanistický guláš.
Len krytina nestačí
Výber krytín je aj u nás veľmi široký a mnohé sú veľmi kvalitné a pekné. Žiadna z nich však nebude môcť využiť svoje schopnosti, pokiaľ nebudú dodržané konštrukčné a technologické postupy pri stavaní krovu, kladení a izolácii.
Chemická ochrana krovu môže napríklad nepriaznivo pôsobiť na kovovú, ale aj inú krytinu. A chyby pri výbere materiálu a montážne nedokonalosti pomocných konštrukcií, systému odvádzania vody, strešných okien môžu narušiť náročnú úlohu strechy ako celku a tým ohroziť stav objektu. A opravy bývajú vždy drahšie než ušetrené prostriedky pri nesprávnej výstavbe strechy ako náročného systému.
Okrem toho treba pri kalkulácii a rozhodovaní brať do úvahy nielen hmotnosť a cenu základných, ale aj ostatných potrebných prvkov. Domáce kalkulácie sa preto neraz líšia od výpočtov odborníkov.
Akú krytinu vybrať
Tradičný dôraz na životnosť krytiny sa postupne stráca. Všetci výrobcovia ponúkajú životnosť niekoľko desaťročí, mnohí aj rovnako dlhú záruku pri odbornej montáži.
Plechové krytiny sú niekedy na nerozoznanie od klasických keramických a tie je zas často len ťažko odlíšiť od betónových.
Pálená keramická krytina je vhodná na novostavby aj pre rekonštrukcie, schvaľujú ju aj pamiatkari, je nevtieravá a vo veľmi širokom výbere tvarov a farebných odtieňov. Potrebuje masívnejší krov. Má dobré zvukovo aj tepelnoizolačné vlastnosti a spolu s kvalitnou tepelnou izoláciou vytvorí v podkroví príjemné bývanie v každom ročnom období.
Glazované majú ešte dlhšiu životnosť, odvádzajú vodu a sneh ako kovové a minimalizujú zachytávanie prachu, teda aj rast lišajníkov na severnej strane.
Keramická krytina od popredných výrobcov má k dispozícii azda najväčší výber doplňujúceho sortimentu. K nemu patria komponenty na členité strechy, všetky možnosti ukončení a lomení, vetranie, presvetlenie, pochôdzne plošiny, obklady komínov, kvalitné hrebene a ďalšie prvky. Všetko systémom presnej skladačky, čo znižuje riziko zatekania vody aj vo víchrici a predlžuje životnosť celého systému.
Betónové krytiny sú o niečo ťažšie než keramické. Tvarovou a farebnou ponukou sa vyrovnajú keramickým, podobne aj životnosťou a doplnkami. Rovnako sa dajú použiť v každej lokalite na strechách so sklonom aspoň 22 stupňov.
Dnešné cementové tašky majú aj dobrú mrazuvzdornosť a izolačné schopnosti. Niektoré výrobky strácajú po čase svoju farebnú sýtosť, vyžadujú si občas obnovenie náteru. Je možné ich klásť v sklonoch už okolo 20 stupňov, zvyčajne do 30 stupňov. Vďaka väčšej pevnosti znesie táto krytina väčšie zaťaženie alebo nárazy než väčšina keramických krytín.
Bitúmenové krytiny nemajú u nás dlhú tradíciu a preto ani také rozšírenie ako predošlé dva druhy. Pásy na asfaltovej lepenke s keramickým posypom sa dajú prispôsobiť ľubovoľnému tvaru strechy, čo je výhodou pri zložitých tvaroch či zaobleniach.
Vyznačujú sa aj jednoduchou montážou, sú ľahké, pri správnej inštalácii dobre izolujú vlhkosť. K neobývaným podkroviam treba však po celej ploche krovu podbitie doskami, čo trocha predraží stavbu krovu.
Na podobnej báze sú vyrobené vlnité platne veľkých rozmerov. Tieto stačí podbíjať na priečne latovanie. Montáž tohto druhu je preto veľmi rýchla a jednoduchá a zvládne ju aj zručný amatér.
Bitúmenové druhy ponúka trh s obmedzeným doplnkovým sortimentom, čo ich vo výbere mierne znevýhodňuje. Odolnosť vlnitých platní voči poveternostným extrémom a chemickému zaťaženiu je veľmi dobrá. Výborne zamedzujú aj prestupu tepla, čo sa zvýrazní podbitím celého krovu doskami a predurčuje ich aj na zakrytie obývateľných podkroví.
Kovové krytiny sa svojou životnosťou v súčasnosti približujú keramickým a cementovým. Výrobcovia uvádzajú, že ich netreba natierať až tridsať rokov, čo je veľkou výhodou v porovnaní so starými plechovými strechami, u nás pomerne rozšírenými. Najmä preto, že sú azda najľahšie na trhu, čo odbremení stavbu aj krov.
Ochranu základného oceľového plechu proti korózii tvorí pozinkovanie a niekoľko vrstiev nanášaných špeciálnou technológiou bez prístupu vzduchu. To umožňuje azda najširšiu paletu farieb v ponuke.
Profilované tvarovanie kovových krytín zvyšuje mechanickú pevnosť a odolnosť proti prehybu pri zaťažení vrstvou snehu, navyše ich robí tvarovo príťažlivejšími.
Podobné vlastnosti a povrchovú úpravu majú aj krytiny na hliníkovom podklade. Medené strechy sú bez povrchovej úpravy - môžu totiž využívať ochrannú schopnosť zoxidovanej vrstvy medi. Takmer večné sú aj titánzinkové krytiny, pevné, odolné a ľahké. Tieto exkluzívne a trvácne krytiny sú však aj pre svoju cenu najnedostupnejšie.
Vláknocementové krytiny používajú keramické vlákna namiesto kedysi rozšíreného azbestu. Ich rovné alebo zvlnené platne sú ľahké, trvanlivé, dobre sa opracovávajú a sú pomerne lacné.
Bridlicové tašky sú doslova večné a veľmi elegantné. Sú o niečo ľahšie než keramické, odolné voči vode aj chemikáliám, pružné pri výkyvoch teplôt a dostatočne pevné. Ich kladenie vyžaduje skúsených odborníkov s potrebným vybavením. Patria však k najdrahším.
Sklo ako krytina sa postupne, aj keď pomaly, dostáva k výraznejšiemu uplatneniu. Pokrýva väčšinou len časť strechy prevažne v pásoch nad zimnými záhradami, verandami, aj obývacími halami. Na kovovej či drevenej konštrukcii je pevné špeciálne sklo pomerne ťažké a treba riešiť aj tienenie, veľmi dôležitá je izolácia na styku s konštrukciou. Okrem toho je náročné na údržbu.
Polykarbonátové a plastové dosky majú podobné vlastnosti. Najmä polykarbonáty sú trvanlivé, odolné voči UV žiareniu, výborne tepelne izolujú a sú materiálom budúcnosti na presvetlenie častí striech a prepúšťaní denného svetla priamo do interiéru. Odolávajú aj mrazom a nárazom pri krupobití.
Klasické materiály sú drevené šindle a slamená či trstinová krytina. Boli používané oddávna a vždy bývali dostupné priamo v okolí. Ich trvanlivosť je obmedzená, ale dnes, najmä na starých, či chránených stavbách sú považované za exkluzívne. Dobre tepelne izolujú, sú však veľmi horľavé.
Štiepaný drevený šindeľ je trvanlivejší než rezaný, ale málo dostupný. Klásť takýto materiál dokáže len niekoľko odborníkov. Možno ich použiť aj solitérne na menších stavbách v záhrade.
Zelené strechy majú tiež stáročnú tradíciu, najmä v severských krajinách. V súčasnosti sa rozširuje ich uplatnenie viac v zahraničí, než u nás, najmä v súvislosti s výstavbou ekologických domov. Tie sú krásne zakomponované do prostredia. Majú azda najlepšie zvukovo a tepelnoizolačné schopnosti.
Vyžadujú si zložitejšiu technológiu výstavby s dokonalou izoláciou proti vode, pevnejší krov, dodržanie správneho usporiadania všetkých vrstiev a navyše potrebujú pravidelnú údržbu zelene na streche. Tomu musí predchádzať optimálny výber druhov rastlín vhodných na pestovanie v extrémnom prostredí vystavenom slnečným lúčom, dažďu a vetru.
Orientačná kalkulácia pokrytia strechy
s plochou 180 m2 bežnou keramickou škridlou (bez DPH)
Názov | Počet | Cena za kus | Cena spolu |
Škridla základná | 1680 | 25,90 Sk | 43 512,00 Sk |
Škridla polovičná | 20 | 25,90 Sk | 518,00 Sk |
Krajná škridla ľavá | 15 | 78,80 Sk | 1 182,00 Sk |
Krajná škridla pravá | 15 | 78,80 Sk | 1 182,00 Sk |
Hrebenáč | 60 | 59,50 Sk | 3 570,00 Sk |
Koncový hrebenáč | 2 | 146,00 Sk | 292,00 Sk |
Rozdeľovací hrebenáč | 1 | 242,00 Sk | 242,00 Sk |
Nosná škridla | 129,00 Sk | 0 Sk | |
Odvetrávacia škridla | 18 | 129,00 Sk | 2 322,00 Sk |
Prestupová škridla | 0 | 129,00 Sk | 0 Sk |
Pultová škridla | 129,00 Sk | 0 Sk | |
Pultová škridla rohová ľavá | 244,00 Sk | 0 Sk | |
Pultová škridla rohová pravá | 244,00 Sk | 0 Sk | |
Pultová škridla polovičná | 129,00 Sk | 0 Sk | |
Protisnehová škridla | 80 | 44,10 Sk | 3 528,00 Sk |
Suma spolu | 56 348,00 Sk |
Ľuboš Šimna