Z prvých siedmich víťazov atletických majstrovstiev sveta v japonskej Osake až traja vyhrali nielen predvlani v Helsinkách, ale aj v roku 2003 v Paríži. Sériu zlatých hetrikov odštartovala v sobotu na 10 km Etiópčanka Tiruneš Dibabová, včera nadviazal ekvádorský chodec Jefferson Pérez a zavŕšila ju švédska sedembojárka Carolina Klüftová. Európsky rekord 7032 bodov označila za „bonbónik navyše“.
Dibabová však takmer nedobehla. Tesne po štarte spadla pri kolízii so súperkami, dostala pri nej ranu do žalúdka. Stratila približne 30 m. „Keby som bežala na mítingu sama za seba, vzdám sa. Tu však súťažím za Etiópiu,“ vysvetlila rozhodnutie dobehnúť za každú cenu.
Vôbec prvú zo 47 disciplín vyhral kenský väzenský dozorca, maratónec Luke Kibet. Rozhodol jeho trhák na 30 km. Najslabší čas v histórii MS - 2:15,59 – ovplyvnili klimatické podmienky. Už o siedmej ráno na štarte bolo 28 stupňov, v cieli 33.
Superočakávané šprintérske finále sa skončilo nečakane: svetový rekordér na 100 m Jamajčan Asafa Powell dobehol až tretí. Vyhral líder tohtoročných tabuliek Američan Tyson Gay (pobeží aj na 200 m) pred Bahamčanom Atkinsom.
Guliarske finále bolo bez našich. Mikuláš Konopka ani Milan Haborák nepostúpili do finále. Všetci medailisti vrhli za 21 m, najviac Američan Reese Hoffa - 22,04.
Martinskej osemstovkárke Lucii Klocovej chýbalo iba 21 stotín k životnému postupu do finále. Jej deviate miesto je zatiaľ naše najlepšie. Dnes však máme dva tromfy vo finále kladiva: Libor Charfreitag a Miloslav Konopka dosiahli najlepšie výkony kvalifikácie.
Dvadsaťštyriročný chodec na 20 km Matej Tóth došiel štrnásty. „Posledné dva kilometre som išiel v rovine alfa, stačil som však úchytkom sledovať pozíciu, na ktorej sa nachádzam i zachytiť pokyny trénera.“
O tretej v noci na utorok nášho času má kvalifikáciu 24-ročná kladivárka banskobystrickej Dukly Martina Danišová-Hrašnová.
![]() Víkend drám zažila Osaka. Jednu v rozbehu na 3000 m prek. Ťažký pád vyradil výborného Rakúšana Günthera Weidlingera – narazil tvárou na bariéru a po prvom ošetrení na štadióne ho previezli do nemocnice. REUTERS |
Klocovej ušlo finále o 21 stotín: Nič to, nabudúce
Lucia Klocová sa dozvedela výsledky tretieho semifinálového behu na 800 metrov pred televízorom mixzóny na rozhovory. Na chvíľu zadumane sklonila hlavu. Nadýchla sa, jemne sa usmiala: „Nič to. Za dva dni som si utvorila dva osobné rekordy. Nemôžem mať pocit hnevu. Mám čo plánovať. Teraz je už pekinské olympijské finále vecou reálneho uvažovania.“
V sobotu bežala Martinčanka osemstovku za 1:59,72, včera dokonca 1:58,62. Na majstrovstvách sveta obsadila 9. miesto, od finále ju delilo 0,21 sekundy.
Klocová, juniorská majsterka Európy 2001, strieborná z MS 2002 tejto vekovej kategórie na Jamajke, mala od vlani, presne od 27. augusta, osobný rekord 2:00,28. Za 355 dní sa zlepšila sa o 1,66 sekundy.
V Ostrave (27.6.) prelomila hranicu - 1:59,89. Pod dve minúty okrem osackých extravýkonov bežala ešte v Ríme ( 13. 7.) 1:59,89 a Londýne (3. 8.) 1:59,91.
„V tejto sezóne nás je azda dvadsať, ktoré sa zmestíme do časového rozdielu 0,60 sekundy,“ spomenula. Pred sobotňajším rozbehom bola nervózna. Chvíľu ešte aj po ňom. Vypýtala si pauzu, aby sa riadne vydýchala. „Mala som celý deň ťažké nohy. Z nervozity. Každý čakal postup, ale beh bol nabitý silnými menami,“ pripomenula.
Nespoliehala sa na čas. Mala miernu výhodu, lebo bežala v šiestom rozbehu. Vedela výkony ostaných. „Tréner mi zakričal, stačí ti 2:01,“ poznamenala. To ju upokojilo, hoci to bola skôr nechcená taktická finta. V behu pred ňou zabehla Ait Hammouová (Maroko) za 2:00,74. To jej už nemal Pavel Slouka ako zakričať. Lucia stála na štarte.
Šesť postupovalo s časom. Klocová priamo. Skončila tretia. „Bol to jeden z mojich najťažších behov v živote. Možno vôbec najťažší. Tretiu, postupovú priečku, som si udržala silou vôle.“ Jej rozbeh bol vôbec najrýchlejší v histórii majstrovstiev sveta. Klocová v ňom skončila tretia, aj tretia vôbec zo všetkých 45 atlétok.
„Verím, že semifinále bude lepšie, uvoľnené. Doteraz som v ňom na veľkých podujatiach (OH, MS, ME) vždy dosiahla rýchlejší čas ako v rozbehu,“ predpovedala predvčerom. Splnila to do bodky a pridala bonus.
„Talianku Cusmovú som predstihla na poslednom metri. Sprvoti som sa domnievala, že poplietli čas. Že je to 1:59,62. Viac som skutočne urobiť nemohla,“ hovorila.
Iste prežívala vnútorný boj. „Samozrejme - škrie to. Deviata priečka s neveľkým odstupom od ôsmej je ako ono najnevďačnejšie štvrté miesto na každých pretekoch. Na druhej strane, je to obrovská výzva pred pekinskou olympiádou.“
Autor: Osaka