Keď si 60 percent Považskobystričanov, ktorí v decembri prišli ku komunálnym voľbám, zvolilo za nového primátora bývalého primára detského oddelenia okresnej nemocnice Miroslava Adameho zo Smeru, odmietli tak politický štýl a kauzy bývalého trojnásobného primátora a vplyvného člena HZDS Ľuboša Lackoviča. Lackovičovi a jeho partii spočítali schválenie diaľnice cez stred mesta, predaj pozemkov v centre za omnoho nižšie ako trhové ceny, či zneužívanie mestských médií.
To, čo predvádza nové vedenie, je však pre mnohých sklamaním. Osem mesiacov po voľbách sa v Považskej Bystrici medzi ľuďmi diskutuje o nezákonnej voľbe dvoch viceprimátorov a falšovaní verejnej listiny, ku ktorému sa uchýlilo vedenie mesta. A ešte o čudesnom rozhodovaní miestnej prokuratúry a o vyšetrovaní polície, ktorá dosiaľ nedokázala ani len vypočuť svedkov.
„Ľudia, ktorí sa dostali na posty na základe toho, že občania odmietli móresy bývalého vedenia, nás svojím arogantným správaním dostali tam, kde sme boli pred voľbami,“ komentuje situáciu miestny aktivista Juraj Smatana.
VIDEO: Hovorí Juraj Smatana, miestny aktivista
VIDEO: Eugen Korda
Kto falšoval
Po voľbách poslanecká väčšina viceprimátorom (obaja za Smer) schválila aj kompetencie. Zákon však mestám povoľuje iba jedného viceprimátora.
VIDEO: Podľa Smatanu k sfalšovaniu došlo
O niekoľko dní sa o prípad začala zaujímať Okresná prokuratúra v Považskej Bystrici. Prokurátorka Gabriela Zlochová podala proti konaniu zastupiteľstva protest. A keďže existuje precedens, keď ešte v roku 2005 o nezákonnosti dvoch viceprimátorov v Poprade rozhodol súd, priebeh udalostí mal byť jednoduchý. Primátor mal zvolať mimoriadne zastupiteľstvo a poslanci obe uznesenia, týkajúce sa dvoch viceprimátorov, zrušiť.
Namiesto toho vedenie mesta uznesenie o kompetenciách viceprimátorov spätne „poopravilo“ a druhého viceprimátora prepísali na dlhodobo uvoľneného poslanca. Ten má menej kompetencií a spravidla aj menší plat.
Úradníčka mesta Jaroslava Žilinčíková neskôr na prokuratúre vypovedala, že od viceprimátora Stanislava Haviara dostala niekoľko dní po zastupiteľstve rukou upravené uznesenie, ktoré sa nezhodovalo s textom schváleným poslancami. Haviar jej vraj povedal, že postup odobril mestský právnik. Žilinčíková teda na pokyn viceprimátora zápisnicu upravila. A primátor Adame ako štatutár mesta nové znenie podpísal.
„Takýto postup nepochybne napĺňa skutok prečinu falšovania verejnej listiny,“ hovorí právnik a odborník na samosprávu Milan Galanda.
Rovnako na prokuratúre vypovedali aj opoziční poslanci za HZDS a SNS. „V zápisnici sa ocitol iný text uznesenia, ako sme schválili,“ hovorí Pavol Jurčík z HZDS. Potvrdzuje to aj videozáznam lokálnej televízie, ktorá zastupiteľstvo nahrávala a ktorý si Zlochová vyžiadala.
VIDEO: Pavol Jurčík, poslanec mestského zastupiteľstva za HZDS
Primátor Adame obvinenia z falšovania odmieta. Uznesenie vraj poslanci zmenili ešte v diskusii na záver zastupiteľstva. Opoziční poslanci to však popierajú. „To by sme najskôr museli zrušiť obe už platné uznesenia o dvoch viceprimátoroch a ich kompetenciách,“ hovorí Jurčík.
Nafúknutá kauza?
Prečo vôbec nové vedenie mesta k čudesnému a komplikovanému riešeniu pristúpilo? Bývalý primátor Lackovič, ktorý sa medzičasom stal najhlasnejším kritikom svojho nástupcu, v tom má jasno. „Jediný ľudsky zrozumiteľný dôvod je, že ich k tomu viedla spupnosť a nadutosť víťaza, ktorý v tej chvíli chcel dať všetkým pocítiť, aká je jeho sila.“
Primátor Adame to vidí inak. „O nič také nešlo, bolo to zbrklé, formálna chyba, nebol tam absolútne žiaden úmysel. Snažili sme sa napraviť situáciu, ktorá tu bola.“
O chvíľu však dodá, že zodpovednosti sa ako štatutár mesta vyhýbať nechce. „Viac-menej ma presvedčili. Nemal som to podpisovať.“
VIDEO: Miroslav Adame, primátor
Viceprimátor Haviar a právnik mesta Marcel Péli zhodne tvrdia, že kauza je nafúknutá a rozdúchava ju bývalé vedenie mesta. „Snažia sa odpútať pozornosť od káuz, ktoré tu zanechali,“ tvrdí Péli.
Galanda si však myslí, že bagatelizovanie falšovania verejnej listiny určite nie je namieste. „Neexistuje veľké a malé porušenie zákona. Narušená bola aj viera ľudí v systém.“
Zásah zhora
Pochybnosti vzbudzuje aj postup prokuratúry. Zlochovej nadriadený – hlavný okresný prokurátor v Považskej Bystrici Tibor Abaffy – rýchlo rozhodol o späťvzatí protestu. „Z mestského úradu došla správa, že nezákonný stav bol medzičasom napravený,“ vysvetľuje nečakaný krok. Ako dôkaz mu vedenie mesta poskytlo práve pozmenené uznesenie. Aký bol skutočný Abaffyho motív, Zlochová komentovať nechcela. „Máme predpis, že vyjadrovať sa môže len doktor Abaffy, obráťte sa, prosím, na neho.“
Opoziční poslanci majú na zásah nadriadeného prokurátora vlastné vysvetlenie. Pracovníci mestského úradu i prokuratúry vraj môžu potvrdiť, že vedenie mesta a Abaffy sa v priebehu niekoľkých dní pred späťvzatím protestu viackrát navzájom navštívili.
„Je zrejmé, že o sfalšovaní uznesenia musel Abaffy vedieť, spolupracoval pri tejto činnosti a napomáhal, aby sfalšovanie nevyšlo najavo,“ napísali v trestnom oznámení štyria poslanci za HZDS generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi a na Úrad boja proti korupcii. Trnku zároveň vyzvali, aby „vec vyšetrovali orgány, ktoré nie sú podriadené Okresnej prokuratúre v Považskej Bystrici“.
Abaffy konzultácie s vedením mesta poprel. „Sú to výmysly poslancov.“
Haviar však taký presvedčivý nebol. „Viete čo, my môžeme mať súkromné návštevy aj služobné, ale o tomto sme sa nerozprávali.“ Radenie s právnikmi okresnej prokuratúry na marcovom zastupiteľstve priznal aj sám Adame.
Zlegitimizovanie uznesenia prokurátorom napokon dlho nevydržalo. Do kauzy vstúpila nadriadená Krajská prokuratúra v Trenčíne, ktorá vydala pokyn na opätovné podanie protestu. Primátorovi Adamemu neostávalo nič iné, len tri mesiace po voľbách mimoriadne zastupiteľstvo naozaj zvolať a nezákonné uznesenia zrušiť.
Svedkov nevypočuli
Problém falšovania tým však nezmizol. Generálny prokurátor trestné oznámenie poslancov posunul na krajskú prokuratúru, a tá ich námietke vyhovela. Dozor nad policajným vyšetrovaním považskobystrickej prokuratúre odobrala a poverila ním Okresnú prokuratúru v Trenčíne. Vyšetrovanie však naďalej vedie považskobystrický policajný vyšetrovateľ, ktorý podľa poslanca Jurčíka „ako prvý krok absolvoval dvojhodinovú poradu s Abaffym“.
Hoci trestné stíhanie pre falšovanie verejnej listiny vyšetrovateľ začal už 5. apríla, hovorca krajskej prokuratúry Vladimír Gajdoš SME minulý týždeň priznal, že s vypočúvaním svedkov ani údajných páchateľov sa doteraz nezačalo a odhaduje, že skončiť môžu najskôr v októbri. S vyšetrovaním vraj začnú „už na budúci týždeň“.
Právnika Milana Galandu postup polície i prokuratúry prekvapuje. „Je zvláštne, že to tak dlho trvá, už dávno mohlo byť vznesené obvinenie, skutok sa zdá jasný, treba len určiť, kto zaň zodpovedá.“
VIDEO: Novinári zase hľadajú pikantériu, tvrdí Adame
Kým považskobystrickí policajti sa chystajú vypočúvať svedkov, Úrad boja proti korupcii už rozhodol a trestné oznámenie poslancov HZDS na Abaffyho odmietol. „Oznamovatelia nedoplnili žiadny údaj, že by konanie prokurátora bolo za peniaze, s cieľom spôsobiť sebe alebo inému prospech alebo výhodu,“ vysvetlil šéf úradu Tibor Gašpar.
Padni, komu padni
Galanda upozorňuje aj na širší rozmer kauzy. „V slovenských regiónoch je, žiaľ, bežné, že každý je s každým kamarát. Policajti, prokurátori, sudcovia, daňovníci, miestni politici, všetci sa dobre poznajú. „V skutočnej demokracii by však malo platiť zlaté pravidlo – padni, komu padni.“
Aktivista Juraj Smatana hovorí, že začína pomýšľať na ďalšie voľby. Tie sú naplánované o tri roky. „Obávam sa, že budeme mať na výber, či si zvolíme ľudí, ktorí predali centrum, pustili diaľnicu do stredu mesta a vytunelovali mestský majetok, alebo ľudí, ktorí nemajú problém falšovať verejné listiny.“
Priebeh kauzy
2. 12. 2006 Vyše 7300 voličov zvolilo za primátora Považskej Bystrice Miroslava Adameho zo Smeru
29. 12. Poslanci zvolili Stanislava Haviara a Ľubomíra Kuboviča (obaja Smer) za viceprimátorov
17. 1. 2007 Viceprimátorom schválilo kompetencie
29. 1. Prokurátorka Gabriela Zlochová podala proti uzneseniu o dvoch viceprimátoroch protest
14. 2.Okresný prokurátor Tibor Abaffy vzal protest späť
21. 2. Krajská prokuratúra v Trenčíne vydala pokyn na opätovné podanie protestu
1. 3. Prokuratúra v Považskej Bystrici dala protesty proti uzneseniam o dvoch viceprimátoroch
2. 3. Štyria poslanci HZDS podali trestné oznámenie vo veci falšovania verejnej listiny a zneužitia právomoci verejného činiteľa
9. 3. Mestské zastupiteľstvo vyhovelo podnetom prokurátorky a nezákonné uznesenia zrušilo
5. 4. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny
23. 4. Úrad boja proti korupcii odmietol začatie trestného stíhania vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa
22. 8. Hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Vladimír Gajdoš potvrdil, že dodnes nevypočuli svedkov ani údajných páchateľov falšovania
(mp)
![]() |
V Petržalke dvoch zástupcov majú
Problémy s dvomi viceprimátormi riešili aj v iných mestách. Druhého zástupcu primátora si po voľbách mestskí poslanci zvolili napríklad
v Nových Zámkoch, funkciu viceprimátora vytvorili aj v Partizánskom, neskôr ju zmenili na uvoľneného poslanca.
Dvoch zástupcov poslanci zvolili aj starostovi bratislavskej mestskej časti Petržalka Milanovi Ftáčnikovi zo Smeru. Hoci podľa prokurátora bol v Petržalke porušený zákon, poslanci protestu nevyhoveli a dvoch zástupcov ponechali. Situáciou sa bude podľa hovorcu miestnej časti Ľubomíra Andrassyho zaoberať súd.
Zlegalizovať možnosť dvoch vicestarostov aspoň v bratislavských mestských častiach sa pokúsili aj poslanci parlamentu za SDKÚ Pavol Kubovič a Martin Kuruc. Chceli tak umožniť zvolenie vicestarostov za SDKÚ a KDH v bratislavskej časti Ružinov, kde je starostom kandidát Smeru Slavomír Drozd. Návrh však v parlamente neprešiel.
(mp)