BUDAPEŠŤ. Slávnostná prísaha prvých 56 členov krajne pravicovej polovojenskej jednotky Maďarská garda v Budapešti vzbudila v sobotu rozruch doma aj u susedov.
Muži v čiernych uniformách si dali za úlohu chrániť národné tradície a obrániť Maďarsko pred útokom susedných štátov vrátane Slovenska.
Vznik gardy iniciovala mimoparlamentná extrémistická strana Jobbik. Jej šéf Gábor Vona vyhlásil, že sa nikdy nevzdajú nároku, aby všetci Maďari žili v jednom štáte. Súčasťou výcviku je aj streľba.
„To už nie je sranda, na toto treba veľmi tvrdo reagovať,“ vyhlásil podľa agentúry TASR predseda SNS Ján Slota, ktorý o tom chce hovoriť na najbližšej koaličnej rade.
Slovenská vláda na vznik gardy oficiálne nereagovala.
Maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány nazval vznik gardy hanbou krajiny a maďarskej demokracie a požiadal prokuratúru, aby tomuto združeniu venovala zvláštnu pozornosť.
Maďarské zákony však podľa viacerých odborníkov neumožnia, aby štát proti garde zaregistrovanej ako občianske združenie oficiálne zamerané na ochranu tradícií, zasiahol.
Na Slovensku sa organizáciu s extrémistickým zameraním, Slovenskú pospolitosť, podarilo rozpustiť rozhodnutím Najvyššieho súdu. Išlo však o politickú stranu.
Vona tvrdí, že do gardy sa hlásia tisíce ľudí.
Garda je podľa lídra extrémistov len začiatkom hnutia roduverných síl. Ďalším krokom má byť vznik pravej maďarskej banky, ktorej nejde o zisk, ale o dobro národa.
Maďarská garda je pripravená
Na slávnostnú prísahu gardistov v susedstve prezidentského paláca sa prišlo pozrieť asi tritisíc ľudí. Gardisti dostali po prísahe kvietok do chlopne a diplom. Dával im ho bývalý minister obrany v prvej demokratickej vláde v rokoch 1990 až 1994 Lajos Für.
Všade viali národné vlajky a zástavy s červenobielymi pruhmi, ktoré sa stali symbolom maďarských extrémistov. Akciu strážili stovky policajtov. Nepustili na ňu ani dvoch mužov oblečených za klaunov, ktorí chceli tiež požehnať vznik – ako tvrdili – armády šašov. V rovnakom čase pod hradom demonštrovali antifašisti. Napriek výzve vládnych strán na akciu prišli iba stovky ľudí.
Gardisti nastúpili v čiernych uniformách s bielymi košeľami. Navrhla ich partnerka jedného zo zakladateľov a dočasného veliteľa gardy Andrása Bencsika. „Je to takto lacnejšie,“ vysvetľoval Bencsik internetovým novinám Hírszerző.
Kamera: Pavol Podhradský
Čiapky z Ameriky
Z rovnakého dôvodu sa hnutie urputne bojujúce proti globalizácii rozhodlo, že čierne čapice k uniformám nakúpi od firmy Levi Strauss. Boli v akcii.
Vedľa gardy stáli počas slávnosti dva tucty členov partnerskej organizácie Národné strážne vojsko, ktorá sa podľa médií už dlhšie cvičí na východe Maďarska. Tí nosia uniformy farby kaki s páskami pripomínajúcimi medzivojnových maďarských fašistov z hnutia Šípových krížov – známych ako nyilasovci.
Garde požehnali kňazi kresťanských cirkví. „Mohli prísť, keby boli chceli,“ odpovedal predseda Jobbiku Gábor Vona na následnej tlačovke na otázku, prečo nepozvali aj rabína.
Antisemitské útoky
Novinára z maďarského židovského časopisu, ktorý otázku položil, začali prítomní slovne napádať. „Tiahni do Izraela alebo do New Yorku,“ pokrikovali a zdalo sa, že dôjde na päste. Rozhorčených národniarov upokojovali organizátori z Jobbiku.
Vysvetľovali im, aby stíchli a neumožňovali nepriateľským médiám, aby o akcii zle písali. Predstavitelia Jobbiku a gardy predtým dlho všetkých ubezpečovali, že ich činnosť nie je namierená proti menšinám.
Neujasnený zostáva vzťah gardy k hlavnej maďarskej opozičnej strane Fidesz expremiéra Viktora Orbána. Ten sa zatiaľ k veci nevyjadril. Fidesz vydal vyhlásenie, v ktorom gardu vyzýva, aby dodržiavala zákony a akceptovala právo ľudí na slobodu.
Spolupráca s Fideszom
Fidesz pritom s Jobbikom často spolupracuje. Jedným z rečníkov sobotňajšej akcie bola poslankyňa parlamentu za Fidesz Mária Witnerová.
Veliteľ gardy Bencsik je členom kultúrnej sekcie Fideszu. Je tiež šéfredaktorom časopisu Demokrat, ktorý má k strane blízko. Orbán noviny prezentujúce často extrémistické postoje viackrát verejne odporučil svojim prívržencom.
Podobných prepojení medzi gardou, Fideszom a osobne Orbánom je veľa. Je už iba drobnosť, že exminister Für je svokrom známeho fideszáckeho politika Tamása Für-Deutscha.
Hrozbou je Slovensko
Na úlohy Maďarskej gardy sme sa pýtali jej zakladateľa a predsedu strany Jobbik GÁBORA VONU.
Povedali ste, že garda má Maďarsko brániť pred útokom a spomenuli ste konkrétne aj Slovensko. Naozaj si myslíte, že ohrozuje Maďarsko?
„Odpovedal som iba na otázku novinára, odkiaľ by mohol prísť útok proti Maďarsku. Povedal som, že určite nie zo strany Tamilských tigrov, ale zo susedných krajín, tak ako to bolo v histórii vždy. Každý štát musí svoju národnú stratégiu postaviť na najväčšej hrozbe. Som presvedčený, že aj Slovensko či Rumunsko sú pripravené na maďarský útok. Rovnako musí byť Maďarsko pripravené na útok zo Slovenska či Rumunska.“
Slovensko je teraz pre Maďarsko tou najväčšou hrozbou?
„Nie, najväčšia hrozba je duchovná. Je to hrozba vykynoženia národného povedomia. Preto vznikla Maďarská garda.“
Ako bude proti tejto hrozbe bojovať?
„Budeme sa starať o národné tradície a budeme ich odovzdávať ďalším generáciám.“
Garda má stáť nad stranami aj hranicami. Môžu byť jej členmi iba občania Maďarska?
„Podľa zákonov áno, chceme sa však stať širším hnutím a očakávame vo svojich radoch ako sympatizantov aj Maďarov spoza hraníc.“
Stĺpček Petra Schutza
Gardisti
Polovojenská jednotka mimoparlamentnej strany, ktorá si na Budínskom hrade dala meno Maďarská garda, si kladie za cieľ aj „ochranu maďarstva“ proti útokom od susedov. Napríklad aj zo Slovenska. Predstava, ako 56 dobrovoľníkov so „základným výcvikom“ čaká v zákopoch na tank s Jánom Slotom, je takmer do popuku. Predseda SNS však zatiaľ zvoláva koaličnú radu.
Žiaľ, nie u každého vyvolávajú títo gardisti iba záchvaty smiechu. Symbolika, ktorú vzkriesili, oživuje i veľmi bolestné spomienky. Je fajn, že ústavné mantinely slobody prejavu sú u susedov veľmi liberálne, dalo by sa však azda preskúmať, čo hovorí maďarská ústava na paramilitantnú štruktúru organizovanú politickou stranou. Presne to je Maďarská garda a čosi také je v demokraciách nevídané. Aj opozičný Fidesz, ktorého poslankyňa sa na „udalosti“ zúčastnila, by mal vedieť, že znakom zvrchovanosti je aj monopol štátu na používanie násilia na vlastnom území. Zhoda Fideszu s gardistami, že k vzniku ich podnietila „protimaďarská“ Gyurcsányova politika, zakrýva len obavu zo straty preferencií, keby sa dištancovali zreteľnejšie. Stačilo by uznať, že taký národ, ktorý by nemal vlastných bláznov, neexistuje.
Gardistov v čiernom podporilo národné vojsko v kaki oblečení s páskami pripomínajúcimi medzivojnových nyilasovcov . FOTO – REUTERS |