BRATISLAVA. Vláda nariadením pravidiel pre fungovanie trhu s elektrinou rozhodla o zavedení nového poplatku pre podniky, ktoré si vyrábajú elektrinu pre vlastnú spotrebu.
Podniky, ktoré si svoje energetické nároky pokrývajú z vlastných generátorov, budú musieť zaplatiť poplatky za poskytovanie systémových služieb prevádzkovateľovi sústavy, do ktorej sú pripojení.
Systémový poplatok platia výrobcovia Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave na krytie nákladov spojených s udržaním stability siete.
Nové poplatky
Podniky tak budú prispievať do prenosovej sústavy aj za energiu, ktorá cez ňu priamo neprechádza. Nevie sa však, koľko. Vláda nariadenie schválila 4 júla. Výšku poplatku vlastným výnosom určí až Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa hovorcu Miroslava Ľuptáka by sa regulačný úrad mal výnosom zaoberať v priebehu tohto týždňa. Kým nebude schválený, regulátor sa k nemu nebude vyjadrovať.
Zdržanlivé sú aj podniky, ktorých sa výnos bezprostredne dotkne. „Počkáme si na vydanie výnosu, ktorý by mal kvantifikovať výšku týchto poplatkov,“ povedal hovorca košickej prevádzky U. S. Steel Ján Bača.
Ešte predtým, ako nové nariadenie schválila vláda, sa proti nemu ohradili zástupcovia veľkých spoločností. „ÚRSO týmto spôsobom trestá výrobcov elektriny vo vlastných zariadeniach tým, že ich zaťažuje nezmyselnými poplatkami,“ povedal výkonný riaditeľ podnikateľského združenia Klubu 500 Tibor Gregor.
Podľa neho nie je možné, aby sa na platení poplatku a krytí nákladov na udržanie stability siete podieľali aj výrobcovia, ktorí elektrinu vyrobenú vo vlastných zariadeniach nedodávajú do siete.
Exportu poplatok ubudne
Hoci Slovensko čaká nedostatok vlastnej elektriny, vláda schválila, aby jej exportéri boli paradoxne oslobodení od systémového poplatku. „Táto elektrina ovplyvňuje stabilitu siete prenosovej sústavy. Nehovoriac o tom, že na Slovensku máme nedostatok elektriny a ÚRSO týmto spôsobom priamo podporuje jej vývoz,“ doplnil Gregor.
„Na jednej strane hovoríme o podpore alternatívnych zdrojov elektriny a na druhej strane ju týmto spôsobom priamo predražujeme,” tvrdí Gregor.