Prvoradým cieľom ministerských úradníkov je mať rýchlo a hladko schválenú legislatívu. Preto často uprednostňujú skrátené pripomienkové konanie, či sabotujú konzultácie s podnikateľmi. Príklad z nedávna: regulačný úrad napriek písomnej dohode so zamestnávateľmi o konzultáciách pri príprave novej legislatívy v najväčšej tichosti vypracoval návrh nariadenia vlády uvaľujúceho nový poplatok na podniky vyrábajúce elektrinu pre vlastnú potrebu, predložil ho na 7 (!) dní do pripomienkového konania a vláda ho schválila. Výsledkom expresného schválenia nariadenia je to, že dotknuté podniky avizujú zvýšenie svojich nákladov rádovo v stovkách miliónov korún.
Navyše, príprava mnohých právnych noriem je čoraz častejšie motivovaná presvedčením, že podnikatelia sú tu len na odovzdávanie peňazí daňovému úradu, aby si potom politici mali z čoho kupovať voličov. A ešte na to, aby reštrikciami podnikateľskej činnosti získavali body u občanov nepodnikateľov.
O príklady nie je núdza: napríklad Zákonník práce či balík zdravotníckych zákonov. Takto zmýšľajúcim politikom sa môže ľahko stať, že tu napokon zostanú sami so svojimi voličmi. Rovnako ako občania vo voľbách majú dnes možnosť voľby aj podnikatelia. Môžu si vybrať inú krajinu, ktorá im poskytne priaznivejšie podmienky na podnikanie. Legislatíve by teda prospelo väčšie zvažovanie dôsledkov, väčšia pokora a viac slušnosti: podnikatelia tu nie sú pre politikov, ale naopak. Nezaškodí neustále pripomínať, že pôvodný význam slova minister neznamená vládnuť, ale slúžiť ostatným.
Autor: Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska