Kto môže za to, že z prípadu Hedviga Malinová je dnes politická kauza?
„Ak sa opýtate predstaviteľov vládnych strán, budú tvrdiť, že SMK. Ak sa opýtate nás, tak budeme hovoriť, že vláda. A to vtedy, keď predseda vlády s pánmi Kaliňákom a Packom oznámili s veľkým pátosom, že skutok sa nestal. Vtedy sa občania rozdelili do viacerých skupín. Môžeme hovoriť o tom, či sme neurobili chybu, keď sme o prípade hovorili na tlačovej besede, že očakávame jeho vyšetrenie, pretože má národnostný motív. Môžeme hovoriť aj o tom, či sme neurobili chybu, keď sme poprosili poslanca Gála, aby sa ujal prípadu. Ale otázky, ktoré sme vtedy kládli my, dnes kladú aj novinári a odborníci a čakajú na ne odpoveď.“
Nebolo to vtedy len tak, že ste chceli podporiť zbitú študentku, aby ste si splnili povinnosť pred voličmi s tým, že ste nevedeli, aká vážna z toho bude kauza?
„Nie. Keď je vláda zložená zo strán, ktoré môžu u menšiny vyvolať obavy, prípady sledujeme vždy citlivejšie. V období Mečiarových vlád sme kritizovali kroky proti menšinám ostro. Pretože poznáme názory SNS a aj niektorých predstaviteľov Smeru, problém sme vnímali citlivo. Ale ani vo sne by som si nemyslel, že vystúpi niekto z vlády a začne tvrdiť, že skutok sa nestal. Keby hovorili 'pochybujem', tak v poriadku, ale tvrdiť, že si to vymyslela?“
Nebola chyba, že váš poslanec Nagy navštívil Hedvigu v nemocnici, ale podpredseda vlády Čaplovič ju navštíviť nemohol?
„To nie je naša chyba. Ona sa rozhodla, že prijme len predstaviteľa SMK. Nechcem to skúmať, musel by som byť v tom stave, v ktorom bola ona. Ak je pravda, že ju napadli len preto, že hovorila po maďarsky, tak nemusela chcieť prijať nikoho slovenskej národnosti.“
Koho to bol nápad, aby ju obhajoval Gábor Gál?
„Aj ja som s ním hovoril. Bežal čas a rýchlo sme potrebovali, aby sa prípadu niekto ujal. Tak rýchlo sme nikoho nevedeli nájsť.“
To sa mi nezdá.
„Myslím, že zostávali len tri dni, kým mohla dať námietku. Kto robí, robí chyby, a toto považujem aj za moju chybu.“
Keby sa to nestalo v čase viacerých prejavov extrémizmu, ktoré médiá vtedy už podrobne sledovali, bola by to taká kauza?
„Aj počas Dzurindových vlád boli viaceré útoky, ale vždy bola na ne jednoznačná reakcia. Podpredseda vlády pán Csáky a aj predseda vlády sa vždy tvrdo vyjadrili. Pri tejto vláde sa dal tento problém predpokladať.“
Mohla to byť spravodajská hra?
„To ťažko. Najhoršie je, ak politici začnú hovoriť, že možno je to spravodajská hra alebo nie je. To nie je naša vec.“
Ona hovorí, že jej niekto prehľadal byt a neskôr k nej nastúpili dve ženy do autobusu, ktoré si prezerali fotografie z toho bytu. Nie je to čudné?
„Mne to hovoríte? Ja na to mám osobný názor, ale ako politik to radšej nevyslovím. Veľakrát som rozmýšľal, čo by som robil. Ona má proti sebe orgány štátu, vládu.“
Komu táto kauza politicky vyhovuje?
„Viem, čo sa dá v kauze urobiť. Smerom von povedať, že niekto si vymýšľa takéto veci, ale v skutočnosti tu žiadna národnostná neznášanlivosť nie je.“
Tému najviac živia maďarskí politici. Nevyhovuje to SMK, ktorá potrebuje konflikt, aby mala o čom hovoriť pred voličmi?
„Prečo by SMK potrebovala konflikt? Aj počas Dzurindových vlád sme sa veľakrát pohádali, rozmýšľali sme, že vystúpime z vlády. Napätie sme však nevyvolali, a mohli sme. Prečo by nám vyhovovalo mať tu národnostné napätie? Toho sa obávame najviac.“
Nevyhovuje to ani Csákymu?
„Prečo by mu to vyhovovalo? Začal hovoriť o Benešových dekrétoch, nepotrebuje kauzu Hedvigy. Kto by bol ochotný vyvolať takúto tému politicky a položiť ju na stôl, tak je obyčajný hazardér.“
Premiér hovorí, že kauza mala viesť k pádu vlády. Bolo by to možné?
„Viete si predstaviť, že vláda, ktorá má takúto podporu v prieskumoch verejnej mienky, v Národnej rade, že by preto padla? Niekoho by obetovali, možno ani nie člena vlády. Povedali by, že dostali zlé informácie.“
Keby bola vo vláde s Ficom SMK, konala by polícia inak?
„Ťažko povedať. Neviem, či došlo k ovplyvneniu polície. Myslím si ale, že ak by sme boli vo vláde, tak by sa to nestalo. Ľudia, ktorí nežijú ako menšina, si ani nevedia predstaviť, čo môže v menšinových kruhoch vyvolať obyčajné rozhodnutie. Veľakrát sme také niečo zastavili, lebo by to mohlo vyvolať napätie.“
Nevyčítate KDH, že sa rozhodlo nejsť do vlády so Smerom?
„Bola aj iná možnosť ako KDH. Keby Smer chcel, mohol sa rozhodnúť. Zo strany niektorých predstaviteľov KDH bolo nepochopiteľné, ako sa zaťali. Čo dosiahli? Vždy musím vedieť, čo dosiahnem krátkodobo alebo dlhodobo, ak nepristúpim na kompromis. Tému maďarskej univerzity sme začali v roku 1990. Počas Mečiarových vlád nám bolo povedané, aby sme na to zabudli. V roku 1998 sme museli podpísať takú koaličnú zmluvu, že to nebudeme otvárať. Mohli sme povedať, že do takej vlády nevstúpime. Ale neurobili sme to, hoci by to z krátkodobého hľadiska mohlo medzi Maďarmi vyzerať, akí sme bojovníci. Dnes máme univerzitu. Keď sme prvýkrát vstúpili do vlády a zvolili ma za podpredsedu Národnej rady, hneď niekto telefonoval do parlamentu, že ma smerom domov zabijú. Po štyroch rokoch nikto nespochybnil, že by sa Maďar nemohol stať podpredsedom a dokonca sa hovorilo, či by sme nemali mať predsedu, keďže sme boli druhí.“
Keby bol teraz predseda vlády Dzurinda, myslíte si, že by v kauze Hedviga konal inak? Dodnes nedal jasné stanovisko.
„Lebo viete, čo urobil pán Dzurinda? Išiel za pánom Packom, ten mu vysvetlil svoju verziu a on mu uveril.“
Generálny prokurátor hovorí napríklad to, že na Hedviginej blúzke bolo napísané Maďari za Dunai a nie za Dunaj. To by vraj Slovák nenapísal.
„Pán Trnka asi nežije na zemi. Možno by som ešte našiel listy od Slovákov, ktoré som dostal. Keby som ich ja, čo som sa učil spisovnú slovenčinu, opravoval, svietilo by to červenou. Nechcem nikoho uraziť, ale dá sa písať aj tak, že pozornosť niekde odvediete. Alebo písal rýchlo a neurobil háčik na j. Je milión možností. Ak na tom stavia generálny prokurátor svoju verziu, tak je to veľmi zle.“
Polícia stavia najmä na DNA na obálke.
„Už som asi rok poslancom. Stále používam tú istú obálku, v ktorej som dostal kľúč k počítaču. Viete, koľko DNA tam je? Neviem, ako sa to stalo, nie som odborník, ale chcem odpovede na otázky, ktoré kladú aj novinári.“
Vy ste povedali: „Ja jej verím“. Nemáte všetky informácie, prípad nie je uzatvorený. Nie je skoro na to povedať, ja jej verím alebo neverím?
„Áno, ja jej verím. Mám zdravý sedliacky rozum. Predstavte si, že máte dobrý priemer, idete na skúšku a narafičíte niečo takéto. A takto amatérsky. Veď to je hlúposť. Prečo by to robila? Povedzte jeden jediný dôvod, ak sa nebála skúšky. Aj minister vnútra na tlačovej besede povedal, že skúšku chcela urobiť silou-mocou. Ona sa nepohybuje v maďarskom prostredí, s nami v kontakte nebola. Prečo by jej vyhovovalo takéto napätie? Prečo by si ničila život? Veď ona nemôže ísť na diskotéku.“
Nemohla kauza, ktorá rozvírila slovensko-maďarské vzťahy, prispieť k tomu, že predsedom SMK sa stal Csáky?
„Nemyslím si, že toto malo vplyv. Ja som si tu zobral na seba oveľa väčšiu zodpovednosť ako hocikto iný v SMK.“
Hovoril už s vami Csáky o Durayovi?
„Nie.“
V pondelok máte predsedníctvo. Otvoria to tam vaši ľudia?
„Ak to nikto neotvorí, otvorím to ja. Ako člen poslaneckého klubu mám automaticky právo sa poradným hlasom zúčastniť na rokovaniach. Chcem, aby predsedníctvo vedelo, že predseda Csáky na našej spoločnej tlačovke kvôli Durayovi povedal, že prípad je uzavretý a ak niekto dohodu poruší, bude sankcionovaný. Dohodu porušil Duray a pán Csáky sa hrá na mŕtveho chrobáka. Medzitým existuje uznesenie predsedníctva, kde Duray sľúbil, že tieto otázky nebude otvárať. Predsedníctvo musí konať. Ja už nebudem reagovať na Duraya, ale budem reagovať na nečinnosť predsedu.“
Čo to znamená budem reagovať?
„Budem to komentovať a vysvetľovať aj orgánom, ak to bude potrebné.“
Čo môžete robiť, ak ho nepotrestajú?
„Môžem to isté vysvetľovať v okresoch, aby ľudia vedeli, o čo ide.“
Čo tým dosiahnete?
„Aby každý vedel, že Duray si vymýšľa a že je nedôveryhodný človek.“
Ako môžete dosiahnuť to, že nebude podpredseda?
„Sú rôzne možnosti, ale momentálne to pre mňa ešte nie je prvoradý cieľ. Toto by mal byť cieľ pre tých, čo to s politikou SMK myslia vážne.“
Televízia Joj teraz informovala, že Duray kedysi ako predseda Spolužitia nedal súhlas na to, aby sa Havel ospravedlnil za Benešove dekréty. Prekážalo mu, že to má urobiť český prezident a nie slovenský.
„To sme vedeli. Je veľa takých vecí, ktoré Duray otvoril, ale už ich neotvára.“
Nesvedčí to o tom, že potrebuje na tému s voličmi konflikt?
„Pán Duray je taký typ, ktorý vyťahuje témy, ale nikdy ich nedokončí - partnerský národ, autonómia. On vždy potreboval konflikt.“
Je možné, že ešte budete kandidovať na predsedu?
„Odchádzam z politiky. Sú len dve možnosti, že neodídem, ale vyzerajú ako nepravdepodobné. Keby došlo k veľkému slovensko-maďarskému napätiu vplyvom politiky SMK, alebo by sa preferencie SMK blížili k hranici, keď by sme sa nedostali do parlamentu.“