Podľa ankety amerického magazínu Time patrí prvenstvo jamajskému hudobnému géniovi Bobovi Marleymu, presnejšie jeho albumu Exodus z roku 1977, ktorý sa v rebríčku umiestnil na prvom mieste.
Tento rok uplynuli presne tri desaťročia od vzniku tejto pozoruhodnej nahrávky. Spolu s výročím vyšiel tento album v remastrovanej podobe a na svete je aj DVD z koncertu približne z toho istého obdobia.
Marley, ktorý sa dožil iba 36 rokov, nahral za svoj krátky život deväť radových albumov a množstvo hitov. Ale jeho Exodus je v niečom výnimočný. Táto nahrávka totiž odzrkadľuje jeho celú osobnosť, napísal nedávno britský magazín Uncut. Na Exode sa Bob Marley predstavuje ako politik, milovník a spiritualista.
Za Exodom sa skrýva zaujímavý príbeh. Hudobník ho nahral so svojou sprievodnou skupinou The Wailers v londýnskom exile, kam utiekol z Jamajky. V roku 1976 totiž prežil atentát, keď sedem ozbrojených mužov vniklo do jeho domu v Kingstowne. Marleyho dvakrát postrelili, ale nakoniec so šťastím prežil.
Piesne na Exodus napísal veľmi rýchlo, vraj za tri týždne pred nahrávaním. Bolo ich toľko, že niektoré skladby sa objavili aj na jeho neskorších albumoch Kaya a Survival. Podľa svedkov sa za týmto tvorivým tlakom skrývali dozvuky z jamajského atentátu.
Na album sa nakoniec dostalo desať piesní. Marley si na svoje konto pripísal ďalšie hity, ako Exodus, Vaiting In Vain, Jammin' alebo Three Little Birds. Nahrávka však drží ako celok. Nájdeme tam politické piesne, skladby dotýkajúce sa rastafariánskeho náboženstva, ktorého bol Marley veľkým stúpencom. Album vyvažujú milostné piesne o čistej láske alebo vášnivej sexuálnej túžbe.
Exodus sa v čase svojho vzniku stal Marleyho najúspešnejším albumom, ktorý po rokoch prekonala až kompilácia jeho najväčších hitov s názvom Legend. Marley sa v Londýne nakoniec na istý čas usadil a svoj čas trávil medzi štúdiom, priateľmi a jeho obľúbeným futbalom. Počas jedného zápasu si poranil prst na nohe. Keďže sa zranenie nelepšilo, išiel za doktorom, ktorý mu oznámil smutnú správu. Rakovina.
Šokovaný Marley, ktorý sa ešte poriadne nespamätal z atentátu, však amputáciu prsta odmietol. Z rastafariánskych dôvodov. Bol to začiatok jeho konca. Hudobník zomrel v roku 1981 v Miami.