BRATISLAVA. Občania Slovenska si na používanie internetu zvykli rýchlo. Mnohým z nich už nestačí byť pripojení iba v práci alebo doma. Naopak, tešia sa možnosti, keď môžu byť na svoje počítače pripojení online aj v baroch a reštauráciách. Počet miest, kde pri vychutnávaní nápojov alebo jedál možno zároveň surfovať na internete, rastie. Najviac v Bratislave, pripája sa však i zvyšok krajiny.
Tento vývoj umožňuje technológia bezdrôtového pripojenia Wifi a stále rozšírenejšia obľuba notebookov, vreckových počítačov PDA a špeciálnych mobilov. Takmer každý z týchto prístrojov má zariadenie na bezdrôtové pripojenie Wifi už zabudované pri kúpe.
Služba na nezaplatenie
Podľa niektorých je v tomto smere Slovensko dokonca o krok vpredu pred niektorými technologicky vyspelými krajinami. „Keď som bol teraz v Belgicku, či už to bolo v Bruseli, alebo v Antverpách, nájsť bod bezdrôtového pripojenia bolo takmer nemožné. Naopak v Bratislave je takýchto miest, barov a reštaurácií čoraz viac,“ hovorí Braňo Rajčani, ktorý práve surfoval cez bezplatný prístup na bratislavskom Primaciálnom námestí.
Drahomíra Hyřová z Holíča by bola rada, keby sa tieto služby viac rozširovali aj do menších miest. „Lebo chcem mať možnosť byť hocikedy napríklad pri káve a internete zároveň,“ hovorí.
Zadarmo aj za poplatok
Reštaurácia Slovak pub na Obchodnej ulici v Bratislave láka ľudí na pivo a halušky s internetom emotívnou reklamou s motívom baču a oviec. Vedúci zmeny Marek Jakubička nám povedal, že internet si rýchlo našiel pravidelných zákazníkov. „Ľuďom sa takisto páčilo, že to je zadarmo. Teraz, keď je internet na čas z technických príčin mimo prevádzky, veľa ľudí odchádza sklamaných.“
Niektoré zariadenia pripojenie spoplatňujú. Napríklad sieť kaviarní Coffee&Co predáva na tento účel predplatené karty s kódom. Ceny sa pohybujú od 40 korún za hodinu do 360 korún na tri dni, pričom prvých 20 minút je zadarmo. Podľa obsluhujúceho jednej z bratislavských prevádzok sú u nich najpopulárnejšie hodinové a dňové karty, pričom pripojenie na internet počas dňa v kaviarni využije od 15 do 25 ľudí.
Prezidentka Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky Zuzana Šedivá nám potvrdila, že bezdrôtové pripojenie na internet je dnes na Slovensku samozrejmosťou v každom hoteli vyššej kategórie. „Priniesla to doba a my sme reagovali na požiadavky hostí,“ povedala. Michal Ovšonka z tatranskej pobočky SkfreeNet dodáva, že vo Vysokých Tatrách si službu zavádzajú aj menšie penzióny.
Lacné a nenáročné
Peter Čáni zo serveru Inac.sk odporúča po príchode do reštaurácie si možnosť pripojenia skontrolovať na svojom notebooku alebo mobilnom telefóne. „Ľahko okamžite zistíte, či je pripojenie k dispozícii a zároveň, či je spoplatnené. Personál často nemusí o veci vedieť,“ vysvetlil.
Ivan Sanela zo spoločnosti Localnet hovorí, že zaviesť možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu v bare alebo reštaurácii nie je dnes už náročná práca. „Náklady sa pohybujú od tisícsto korún. Záleží od okolností a požiadaviek.“ Napríklad, ak miestnosť predeľuje hrubá stena, bude treba viac hotspotov, teda bodov, skadiaľ sa dostáva signál do počítača. Cenu tiež ovplyvní požadovaná rýchlosť a priepustnosť siete.
Nižšia rýchlosť
Podľa Sanelu zatiaľ pri tomto druhu pripojenia v reštauráciách a baroch nemožno počítať so závratnými rýchlosťami prenosu dát. „Slúži na bežné prezeranie stránok alebo elektronickej pošty,“ vysvetlil Sanela.
Po inštalovaní hotpsotu si už musí každý len objednať pripojenie na internet u providera podľa svojich požiadaviek. Obidvaja experti na internet odhadujú, že možnosť bezdrôtového pripojenia sa v slovenských stravovacích zariadeniach bude rozširovať.
Obavy zo zneužitia hackermi
Zachytili sme aj ohlasy ľudí, ktorým sa trend šírenia bezdrôtového pripojenia nepáči. „Prístup by nemal byť voľný, ale len na základe registrácie čísla občianskeho preukazu,“ myslí si Karol Vančo zo spoločnosti Isper. Dôvodom je podľa neho nebezpečenstvo zneužitia anonymity počítačovými hackermi a teroristami.