ces. Režisér Petr Zelenka tu s hercami z pražského Dejvického divadla nakrúca nový film Karamazovovci.
„Začíná soudné přelíčení proti Dimitriji Karamazovi, který je obžalován z vraždy svého otce Fjodora. Otcovražda je nejhrůznější zločin, jaký naše společnost zná. Obžalovaný, mluvte!“ V rozľahlej hale zlievarne Nová Huť pri Rokycanoch sa odohráva súdny proces. Režisér Petr Zelenka tu s hercami z pražského Dejvického divadla nakrúca nový film Karamazovovci.
Petr Zelenka sa chce pokúsiť verne zakonzervovať divadelné predstavenie Bratia Karamazovovci, ktoré pred siedmimi rokmi pre Dejvice naštudoval režisér Lukáš Hlavica. Slávny Dostojevského román zrežíroval podľa úpravy Evalda Schorma zo 70. rokov, ktorá z rozsiahleho diela dáva do popredia detektívnu zápletku. Táto inscenácia sa hrá dodnes a sála Dejvického divadla v Prahe je zakaždým beznádejne vypredaná.
„Stretli sa tu podľa mňa najväčšie talenty jednej hereckej generácie. Odrazu som pochopil, že to potrebujem zakonzervovať. Môj film je spôsob, ako by sa to azda dalo dosiahnuť,“ hovorí pre SME Zelenka. Obvyklé televízne záznamy divadelných produkcií ho neuspokojujú. Nevzniká v nich totiž iná realita ako divadelná. On sa vo svojom filme usiluje vytvoriť aj príbeh divákov.
Herecký súbor s podráždeným režisérom (Roman Luknár) prichádza na festival venovaný tvorbe ruského spisovateľa Fjodora Dostojevského do Krakova. Skúška hry sa však odohráva v krakovskej oceliarni Nowa Huta, lebo organizátori získali európsky grant na sériu festivalov v reálnom prostredí „Bližšie k životu“. Tam sa diváci a herci majú počas produkcie reálne zašpiniť.
Režisér Luknár kradne občiansky preukaz
Herci sa zoznamujú s fabrickou halou, šatňami robotníkov a režisér sa nevie odpútať od sprchy, po ktorej od začiatku usilovne pátra. Herci mu vždy išli na nervy, preto sa zo skúšky stále vytráca. Sprchovanie však musí prerušiť, keď naháňa utekajúceho Davida Novotného (hrá Miteňku Karamazova), ktorý zabudol, že ho v Prahe čakajú na nočné nakrúcanie filmu a chce ešte chytiť spiatočné lietadlo. Napokon herec ostáva, lebo Luknár mu ukradol občiansky preukaz. Pre súbor to nie je nič nezvyčajné, inokedy režisér dokázal predstierať, že mu zomrela mama, lebo chcel hercov vyburcovať k „ozajstnému“ výkonu.
Skúšku pozorne sleduje poľský údržbár, ktorého sedemročný synček utrpel ťažké zranenie a práve ho operujú. Vo filme sa stretnú dve paralelné drámy - jedna v divadelných rekvizitách a pôsobivých dobových kostýmoch a druhá „civilná“- nešťastného otca - diváka, ktorý podľahol mágii divadla a nechce, aby herci prestali preňho hrať, lebo sa stane niečo zlé.
Slovenský kameraman, poľské okolie
Pri vzniku filmu stojí Česká televízia a poľský producent - agentúra Warsaw Pact, pre ktorú je to prvý hraný celovečerný film. Asi preto pri veľkorysom množstve filmového materiálu povolila tvorcom iba devätnásť nakrúcacích dní. Logicky sa teda režisér a jeho slovenský kameraman Alexander Šurkala pokúsili použiť čo najviac materiálu a v určené dni sa pohybovali na pľaci bez prestávky. Ak chceli filmári ráno pokračovať, museli večer všetko pobaliť, lebo v noci zlievareň pracovala podľa vlastného režimu.
Fascinujúci fabrický priestor Novej Hute neďaleko Rokycian, ktorá vo filme simuluje krakovskú oceliareň, prináša do obrazu neopakovateľnú estetiku. „Ako sa kalila oceľ podľa Dostojevského,“ žartuje Zelenka.
Potom ukazuje na mohutné oceľové háky, visiace na reťaziach zo stropu, s pomocou ktorých sa zrejme zdvíhajú žeravé ingoty: „To sú tie pekelné háky, o ktorých s potešením hovorí Fjodor Karamazov.“
Trojan nepľuje
Hrá ho Ivan Trojan, ktorý je v Poľsku veľmi populárny, odkedy si Poliaci zamilovali český trhák Ondříčka - Zelenku, Samotárov. Keď Dostojevskij vo svojom románe donúti „starého čerta“ Fjodora opľuť ikonu, vo filme Trojanovi namiesto ikony podsunie zlomyseľný kolega fotku pápeža Jána Pavla II. Trojan túto akciu iba naznačí, ale Radek Holub, majster v plastickom zobrazení slizkého epileptického Smerďakova, kričí: „Slavný český herec Ivan Trojan plivnul na papeže! Tady končíš. V Polsku končíš.“
Len nedávno v Poľsku zostavili index literatúry, ktorá sa nesmie vyučovať na stredných školách. Figuruje v ňom aj meno Fjodora Dostojevského. Slováci ani Česi niečo podobné nemajú, u nás azda neskončí. Plánovaná česká premiéra bude v marci 2008.
O Karamazovovcoch
l Petr Zelenka svoj film „Karamazovi“ nakrúca podľa divadelného predstavenia Bratia Karamazovovci, ktoré sa pred siedmimi rokmi začalo hrať v Dejvickom divadle. Kameramanom je Alexander Šurkala
V hlavných úlohách sa objavia: Ivan Trojan (Fjodor Karamazov) a David Novotný (Dimitrij Karamazov)
Spolu s nimi vo filme hrajú : Igor Chmela (Ivan), Martin Myšička (Aľjoša), Radek Holub (Smerďakov), Lenka Krobotová (Grušeňka), Michaela Badinková (Katarína), Marek Metějka (komisár, sudca, Poliak) Andrzej Mastalerz (údržbár)
Postavu režiséra, ktorý divadelné predstavenie inscenuje, hrá Roman Luknár. Komparz tvoria aj robotníci zlievarní
Nakrúca sa v Krakove, pred ocieliarňami Nowa Huta a v Hrádku u Rokycan v zlievarňach Nová Huť.
Karamazovovci sú česko–poľskou produkciou, náklady naň sú milión eur.
Predpokladaná premiéra: marec 2008 (čort)
Hlavnú úlohu v chystanom filme Petra Zelenku Karamazovovci hrá Ivan Trojan (na ľavom obrázku v strede). Postavu režiséra hrá Roman Luknár. FOTO – VÁCLAV SADÍLEK |