BRATISLAVA. Neziskovú organizáciu Privilégium čaká policajné vyšetrovanie. „Generálna prokuratúra vydala začiatkom týždňa pokyn Okresnej prokuratúre v Bratislave I na začatie trestného stíhania vo veci subvenčného podvodu,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Privilégium, v ktorom pracovala ako manažérka súčasná ministerka práce Viera Tomanová, bude skladať účty za to, že v žiadosti o dvojmiliónovú dotáciu zatajilo nedoplatok daňovému úradu za roky 2004 a 2006. Vysvetľovať to budú zakladatelia organizácie Štěpánka Mádlová a Miroslav Mečíř. SME sa s nimi včera nepodarilo spojiť.
Generálna prokuratúra začala konať z vlastného podnetu.
Ministerstvo práce nepovedalo, či trestné oznámenie podalo ono. Hovorkyňa Oľga Škorecová povedala, že po zverejnení daňového nedoplatku podnikli príslušné právne kroky.
Ďalšie dlhy
Okrem dlhu na dani má Privilégium miliónové záväzky za nezaplatené odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.
V Privilégiu práve prebieha kontrola ministerstva práce, jej závery majú byť známe do 10. septembra. Ministerstvo požiadalo neziskovku o vrátenie dotácie 14. augusta. Mečíř minulý týždeň pre rádio Viva povedal, že peniaze nemôže vrátiť, lebo za ne kúpili 44 postelí, na ktorých ležia pacienti.
„Zdá sa mi to absolútne nevhodné vyjadrenie,“ komentovala Mečířov výrok bývalá ministerka práce z SDKÚ Iveta Radičová. Ak zakladatelia Privilégia podľa nej dotáciu nevrátia, hrozí im trest jeden až päť rokov väzenia. Za subvenčný podvod môžu dostať od 5 do 12 rokov. Ministerstvo práce podľa nej môže dotáciu od Privilégia vymôcť iba súdnou cestou.
Nevracajú ani klientom
Neziskovka dlhuje aj peniaze dcére jedného z klientov Jarmile Svitkovej. „Keď som do opatery Privilégia zverila otca, zaplatila som 200–tisícovú kauciu. Otec v máji zomrel a z kaucie som mala nárok na 172–tisíc. Privilégium záväzok potvrdilo s tým, že do troch pracovných dní mi peniaze vrátia. Doteraz sa tak nestalo.“
Autor: Marianna Onuferová Ivan Štulajter