PARÍŽ. Na desať až 11 miliónov rokov odhadujú vedci vek fosilizovaných zubov, ktoré zrejme patria prastarému druhu gorily.
Podľa odborníkov nález z etiópskeho Afare napovedá, že veľké opice sa od línie človeka oddelili skôr, než sa dosiaľ predpokladalo. „Ide o prvé také staré pozostatky homidia, ktoré môžu byť porovnané s existujúcim druhom“, upozornil Gen Suwa z tokijskej univerzity, ktorého tím sa na náleze s etiópskymi kolegami podieľal. Táto „pragorila“ dostala zatiaľ vedecké meno Chororapithecus abyssinicus.
Po preskúmaní veľkosti, tvarov a mikroštruktúry očného zuba a ôsmich stoličiek niekoľkých jedincov došli antropológovia k záveru, že miesto Chororapitheka je niekde pri základoch gorilej vetvy.
Vek fosílnych nálezov z ľudskej línie spadá maximálne do obdobia pred 60 až 70 miliónmi rokov.
S posledným objavom japonsko-etiópsky tím dúfa, že bude mať k dispozícii lepší materiál na molekulárny výskum. „Pokiaľ pristúpime na myšlienku, že Chororapithecus stojí pri základe gorilieho klanu, potom sa odsúva oddelenie goríl na obdobie pred 10,5 milióna rokov,“ tvrdí tím. „Orangutan sa tak možno oddelil pred dvadsiatimi miliónmi rokov a šimpanzi pred deviatimi miliónmi“.