BUDAPEŠŤ, VIEDEŇ. Podľa generálneho riaditeľa MOL Zsolta Hernadiho rokovania s OMV budú mať zmysel, až keď sa Rakúsko rozhodne napríklad predať svoj podiel v tomto ropnom a plynárenskom koncerne. V rozhovore pre maďarský hospodársky denník Világgazdaság Hernadi povedal, že potom by sa rokovalo o prevzatí OMV zo strany MOL, pretože maďarský ropný koncern je efektívnejšou spoločnosťou. (tasr)
Ekonomiky OECD si polepšili o 2,5 percenta
BRATISLAVA. Hrubý domáci produkt členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v druhom štvrťroku zvýšil o 0,6 percenta, čo je rovnako ako v prvých troch mesiacoch roka. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani bol priemerný rast 30 členských štátov OECD 2,5 percenta. (sita)
Komisia chce nové satelitné mobilné služby
BRUSEL. O niekoľko rokov by sa mala rozbehnúť nová služba pre mobilné telefóny. Mala by poskytovať telefonovanie, televíziu a internet prostredníctvom satelitu. Vyplýva to z návrhu Európskej komisie. Tá by sa mala stať aj zúčtovacím centrom pre satelitné spoločnosti, ktoré sa snažia získať povolenie na poskytovanie týchto služieb v Európe. Vznikol by tak systém jedného miesta kontaktu. Komisia očakáva, že ak Európsky parlament a ministri členských štátov schvália plán na budúci rok, satelitné spoločnosti by mohli svoju činnosť rozbehnúť v roku 2009. (sita)
Wal-Mart bojuje proti kopírovaniu
NEW YORK. Americký obchodný gigant Wal-Mart začal cenovú vojnu v predaji on-line hudby bez ochrany proti kopírovaniu. Pieseň bez softvéru DRM, ktorý zabraňuje jej ďalšiemu kopírovaniu, si môžu zákazníci Wal-Martu kúpiť za 94 centov a celý album za deväť dolárov. Zatiaľ sú v ponuke Wal-Martu piesne vydavateľstiev Universal Music a EMI. Wal-Mart takto cenovo zaútočil na on-line predajňu iTunes od koncernu Apple. Pri kúpe cez iTunes zákazník zaplatí za pieseň bez ochrany 1,29 dolára namiesto 99 centov za titul chránený softvérom DRM.