YANGON. Vládnuca vojenská junta včera v Mjanmarsku zatkla 13 disidentov a obsadila ulice hlavného mesta. Tvrdým zákrokom chcela zabrániť pripravovanej demonštrácii proti prudkému nárastu cien palív a nízkej životnej úrovne. Stovke demonštrantov sa napriek tomu podarilo protestovať. Mjanmarsko je po 45 rokoch vojenskej vlády jednou z najchudobnejších krajín v Ázii.
(reuters)
Chávezovu reformu schválil parlament
CARACAS. Venezuelský parlament v prvom čítaní schválil ústavnú reformu, ktorou chce prezident Hugo Chávez nastoliť v krajine socializmus. Konečné rozhodnutie parlamentu sa očakáva o dva až tri mesiace, potom bude nasledovať referendum. Reforma zavedie 6-hodinový pracovný deň, čiastočne zruší súkromné vlastníctvo a umožní prezidentovi Chávezovi kandidovať aj po uplynutí jeho druhého mandátu v roku 2013 neobmedzene. (tim)
EÚ vystúpila proti poprave v Texase
AUSTIN. Výzvu Európskej únie, aby zrušil trest smrti, guvernér amerického štátu Texas Rick Perry odmietol. EÚ pred včerajšou popravou vraha Johnnyho Connera ostro odsúdila trest smrti ako „krutý a nehumánny“ a vyzvala predstaviteľov USA, aby naň uvalili moratórium. Podľa organizácie Death Penalty Information Center sa v USA od zrušenia zákazu trestu smrti v roku 1976 vykonalo 1090 popráv, 400 v Texase. (tim)
Berlusconi zakladá novú stranu
RÍM. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi chce v budúcich voľbách preraziť s novou Stranou slobody. Návrat k moci mu má zaistiť spojenectvo s podnikateľkou a bývalou kráľovnou krásy Michelou Brambilla, ktorá v Taliansku vybudovala sieť politických klubov „Kruhy slobody“.
Autor: tim