Tento rok sa mi už viacerých ľudí podarilo poriadne zmiasť, keď sa ma pýtali, kde som strávil dovolenku. „Najprv som putoval po arabských krajinách," povedal som a ukázal priehrštie svojich fotografií s ťavami a dromedármi na vyprahnutých priestranstvách. „Potom som zašiel na týždeň do Ánd a lozil som po kopcoch," vyhlásil som a vytiahol som obrázky, na ktorých kŕmim lamy a bizarné chlpaté kozy so štyrmi rohmi. „A v auguste som sa konečne pozrel do Versailles," dodal som pri záberoch, na ktorých sa v tieni barokových sôch prechádzam po francúzskych záhradách pomedzi záhony byliniek a exotických kvetov.
Až potom som sa priznal, že v skutočnosti som to všetko absolvoval pár kilometrov za hranicami na rakúskom cisárskom zámku Schlosshof. Nepoznám iné miesto tak blízko pri Bratislave, kde by sa dal na vlastnej koži okúsiť barokový životný pocit. V interiéroch zámku aj v exteriéroch obrovského parku vidno rozmanité podoby architektonického slohu so záľubou v pompéznosti, prezdobovaní a zložitých tvaroch, keď bolo umenie v službách náboženskej extázy a katolíckej pokory, ale aj svetskej zmyselnosti a zhýralých radovánok mocných.
Stavbu dal začiatkom osemnásteho storočia postaviť najslávnejší rakúsky vojvodca vôbec - Francúz Eugen Savojský. Podobne ako dnes súkromné vojenské firmy bojujú po boku Američanov v Iraku, tak si Eugen nechával platiť od Habsburgovcov nehorázne sumy za svoje nekonečné víťazstvá v prospech monarchie. Tomuto barokovému homosexuálovi, ktorého najprv pre nepekný vzhľad a nízky vzrast neprijali do armády, vďačíme za najkrajšie stavby tých čias v regióne.
Keby sa konečne podarilo obnoviť most cez Dunaj aj pri Devínskej Novej Vsi do Marcheggu, tak je Schlosshof okamžite najkrajším parkom Bratislavy. Aj okľukou cez Hainburg je však stále na skok. Zvieratá od zubrov až po korutánske ovce získali taký výbeh, že už len čakám, kedy tam hromadne utečú nešťastné tvory z väznice v zamorenej bratislavskej zoo. Mimochodom, ak by sa niekto bál, že sa nedorozumie, väčšina informačných materiálov je už aj v slovenčine a navyše personál v reštauráciách tvoria, ako zvyčajne, šikovní a lacní našinci.
Hoci som ako kriticky píšuci človek podľa slovenského premiéra automaticky hyena, cestu do Schlosshofu mi nezaplatila nijaká „déeseska" ani prevádzkovateľ zámku. Lístok (9 eur) som si kúpil sám a nijakého člena vlády nechcem svojou správou šikanovať.