„Zahaprovala logistika organizátorov. Kým my sme už boli takmer na palube, po lodiach ani chýru. Ty by sme krátko pred majstrovstvami sveta v Brazílii nemohli risknúť,“ vysvetlil vedúci výpravy Róbert Orokocký.
Výlet na Čínsky múr
Spolu s výbornými výsledkami v prvých pretekoch na novom kanáli v olympijskom parku Šunji si vodáci priniesli kopu zážitkov. Dominovala atmosféra trhu, výlet na Čínsky múr a zjazd z neho v bobovom tobogáne. Kormidelník deblovky Peter Hochschorner prekvapil postrehom: „V rozpore so zafixovanou predstavou sme stretávali málo ľudí. Oblasť od letiska k vodáckemu areálu bola riedko osídlená.“Kajakár Peter Cibák: „Zdalo sa mi, že hry by sa mohli začať zajtra. Peking je v prípravách oveľa ďalej než svojho času Atény. Boli sme sa pozrieť aj na štadión v podobe vtáčieho hniezda, dejisko otváracieho ceremoniálu. Všetko fungovalo.“
Tréner Jany Dukátovej Orokocký tvrdí, že v skutočnosti bola voda ešte divšia, než očakávali na základe porovnávania s moderným kanálom v Holandsku. „Voda je rýchla a silná. Pádlovaním ju jednoducho neubijete, treba sa s ňou zžiť, zviezť na vlne,“ povedala kajakárka Jana Dukátová, majsterka sveta a víťazka predolympijských pretekov.
Na stole nie je nič
Kanoistickú súťaž suverénne vyhral Michal Martikán. Číňania mu namieste obnovili ponuku spred štyroch rokov. Manažér zväzu kanostiky na divokej vode Richard Galovič reaguje: „Nič neuzatvárame ani nedramatizujeme. Trénerskú výpomoc odmietol Jozef Martikán hneď po aténskych hrách.Teraz išlo o návrh pre Michala - aj s otcom - trénovať na olympijskom kanáli bez obmedzenia. Číňanom ide iba o pozorovanie jeho techniky, ktorú by mohli neustále analyzovať a kopírovať. Nedali na stôl žiadnu ponuku. Ak by sa otvorila cesta rozšíriť tieto možnosti aj pre ďalších našich pretekárov, stálo by to za úvahu.“
Podľa regulí medzinárodnej federácie bude mať každá krajina do olympiády k dispozícii štyridsať tréningových dní v kanáli. Podľa Orokockého je slovenský zväz rozhodnutý využiť ju naplno formou štyroch desaťdňových sústredení. Manažér Galovič si láme hlavu, ako pozháňať peniaze. Minulotýždňové sústredenie desiatich ľudí aj so zabezpečením z čínskej strany ho vyšlo na 2,2 milióna korún.