Ministrom sa štandard nepáči

Štandardný legislatívny proces? Pre mnohých ministrov neznáma.

Minister spravodlivosti Štefan Harabin a premiér nad návrhmi zákonov.Minister spravodlivosti Štefan Harabin a premiér nad návrhmi zákonov. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vláda Róberta Fica sa vo svojom programe zaviazala skvalitniť legislatívny proces, ministri však legislatívne pravidlá nie vždy dodržiavajú. Často využívajú skrátené pripomienkové konanie, alebo bezdôvodne nesprístupňujú svoje materiály. Vyhnú sa tak nepríjemným pripomienkam odborníkov a verejnosti. Ak legislatíva ministerstiev nestíha, zjednoduší si skráteným pripomienkovaním život.

Štandard je 15 dní

Teraz ho napríklad využili v prípade zmluvy s Mexikom o podpore a vzájomnej ochrane investícií, či návrhu účasti Slovenska na stretnutí Montrealského protokolu o látkach poškodzujúcich ozón.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skrátené pripomienkovanie často využíva minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Materiály predkladal 51–krát, použil ho 14–krát. Vždy to bolo vraj nevyhnutné. Jeho hovorkyňa Silvia Balázsiková dodala, že takýto postup využívajú aj iné ústredné orgány.

Pripomienkovanie má vychytať „muchy“ a nedostatky zákona a otvára priestor na vyjadrenie odborníkov a verejnosti. Bežné pripomienkovanie má trvať 15 dní, ak si ho ministri skrátia, tak lehota nesmie byť kratšia ako sedem dní. Môžu to urobiť len za mimoriadnych okolností, prípadne ak hrozí nesplnenie európskych záväzkov.

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hovorí, že skrátené pripomienkovanie využívali aj ministri vlády Mikuláša Dzurindu. Najmä v období, keď bolo potrebné doladiť slovenské zákony s európskymi.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to neúcta k ostatným ministrom, k verejnosti. Je to prejav arogancie,“ povedal Richard Drutarovský z iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie.

Drutarovský upozornil na návrh zákona o vyvlastňovaní, o ktorom by v stredu mala rokovať vláda. Minister výstavby Marián Janušek ho predložil na pripomienkovanie len pracovnej komisii. „Toto je príklad, ktorý sa vymyká všetkému. Ani to nie je odôvodnené, pretože to je neodôvodniteľné,“ hodnotí Žitňanská.

Nestretla sa ani s prípadom, že by niekto z jej kolegov po rokovaní Legislatívnej rady vlády predložil na rokovanie kabinetu pozmenený zákon.

Tomanovej zásahy

Minulý týždeň to chcela spraviť ministerka práce Viera Tomanová. Zasiahla do novely zákona o sociálnom poistení nad rámec odporúčania vlád­nych legislatívcov. Rezort nakoniec vypustil paragraf, že niektoré profesie nebudú platiť sociálne odvody. Teraz tvrdí, že to bola administratívna chyba.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatívnej rade vlády šéfuje minister spravodlivosti. Štefan Harabin z HZDS nebol takýmto zásahom nadšený. Štátna tajomníčka Anna Vitteková však Tomanovú, ktorá je tiež zo Smeru, včera podržala. Hoci nové znenie novely bolo prepísané a prečíslované, aj Vitteková hovorí, že išlo o technickú chybu.

Vitteková ostatných ministrov bráni, že legislatívne pravidlá až tak neobchádzajú. „Až tak programové vyhlásenie neporušujeme.“Napriek tomu sa na stredajšie rokovanie vlády dostal návrh ministra výstavby o vyvlastnení, ktorý neprešiel klasickým pripomienkovým konaním. Táto informácia sa Vittekovej veľmi nepozdávala. Ostala zaskočená. „Nie je to pravidlom,“ povedala s tým, že si to ešte nechá preveriť.

Analytik M.E.S.A. 10 Ján Marušinec hovorí, že problémom nie je len obchádzanie legislatívneho štandardu. Horšie je, že ministri návrhy často menia počas verejnej diskusie. „Potom je problém sa k tomu vôbec vyjadrovať.“ Ako príklad uviedol sociálne zákony, či Zákonník práce.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozil výpadok 300 miliónov ročne

Ministerstvo práce spravilo rýchly obrat v novele zákona o sociálnom poistení.

BRATISLAVA. Návrh novely zákona o sociálnom poistení, tak ako šiel do Legislatívnej rady vlády, by zrušil povinnosť platiť sociálne odvody fyzickým osobám vykonávajúcim povolanie podľa osobitného predpisu.

Napríklad súkromným lekárom, architektom, advokátom alebo tlmočníkom. Ministerstvo práce odhadlo, že zmena by sa dotkla asi 17– tisíc ľudí.

Ak by sa aj polovica z nich rozhodla dobrovoľne si platiť sociálne odvody, podľa výpočtov ministerstva by Sociálna poisťovňa na strane príjimov ročne stratila viac než 300 miliónov korún.

Expert na sociálne poistenie Jozef Mihál odhaduje výpadok verej­ných príjmov dvakrát väčší ako ministerský prepočet. „Dobrovoľne by sociálne poistenie asi neplatil nikto. U nás je to jeden z najhorších spôsobov, ako si sporiť na dôchodok.“

SkryťVypnúť reklamu

Verzia zákona ktorú ministerstvo práce poslalo ďalej, hovorí o ľuďoch, ktorí vykonávajú profesiu podľa osobitného predpisu už len pri inom zamestnaní. Nezbavuje ich povinnosti platiť sociálne odvody. Ruší len minimálny vymeriavaci základ 7 600 korún pre ich výpočet, čo by pre mnohých znamenalo nižšie platby. Sociálna poisťovňa by tak ročne prišla odhadom o 14 miliónov.

(toti)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 306
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 674
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 341
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 837
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 271
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 762
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu