BRATISLAVA. Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL odmieta fúziu s rakúskym konkurentom OMV a považuje túto otázku za uzavretú. Pri hľadaní strategického partnera sa bude viac zaujímať o spojenie s jednou z väčších spoločností, ako napríklad Shell, BP či s ruským Gazpromom.
Pre nemecký denník Financial Times Deutschland to povedal riaditeľ MOL-u Zsolt Hernádi. „V súčasnosti nie sme v situácii, že by sme potrebovali bezpodmienečne partnera,“ dodal šéf MOL-u.
Obrana MOL–u
Hernádi je tiež presvedčený, že ak by mal OMV príležitosť prevziať MOL aj nepriateľsky, teda nákupom akcií MOL-u bez súhlasu vedenia spoločnosti, okamžite by tak urobil. MOL je však podľa neho proti nepriateľskému prevzatiu dobre chránený. Spoločnosť v posledných týždňoch vo veľkom nakupuje vlastné akcie, ktoré následne ukrýva v spriaznených spoločnostiach. V súčasnosti manažment MOL-u nepriamo kontroluje viac ako tretinu akcií svojej spoločnosti.
MOL okrem zhromažďovania vlastných akcií plánuje kúpiť aj taliansku rafinériu Italiana Energia e Servizit, ktorej hodnota sa pohybuje okolo 700 miliónov eur.
OMV má však aj naďalej záujem o prevzatie MOL–u. „Mohlo by to posilniť bezpečnosť energetických dodávok pre Európu vzhľadom na fakt, že konkurencia rastie z východu na západ. V blízkej budúcnosti očakávame dôležité zmeny na mape ropného a plynárenského priemyslu strednej Európy – to je to, čo my definujeme ako fúziu,“ povedal pre SME hovorca OMV Thomas Huemer.
Problémy so Slovnaftom
Zlúčením maďarskej spoločností by podľa slovenského ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vznikla v stredoeurópskom regióne príliš silná koncentrácia. „Je to veľmi zaujímavá situácia. Skúpením akcií by tak pod jedného akcionára patrili už tri veľké rafinérie, ktoré majú rozhodujúci vplyv v stredoeurópskom regióne,“ povedal v júli pre agentúru SITA minister Jahnátek. Na Slovensku totiž pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft.
„Myslím si, že toto bude veľmi ťažká otázka aj pre Protimonopolný úrad,“ dodal Jahnátek. Okrem slovenských úradov by transakciu museli schváliť aj orgány Európskej únie.
Podmienky spojenia
Jedným z možných opatrení, ktoré môžu úrady spoločnosti prikázať, je odpredanie časti majetku. Môže sa tak stať, že novovzniknútá spoločnosť by musela predať jednu zo svojich rafinérií.
„Nemáme záujem nič predávať. Únia možno stanovuje podmienky, ale myslíme si, že budú limitované a nebudú znižovať význam celej transakcie. Veríme, že ak to bude nutné, mohli by sme predať len malý podiel zo zlúčenej spoločnosti,“ povedal Huemer. Či spoločnosť uvažuje priamo o predaji Slovnaftu, v prípade, že by to úrady vyžadovali, nepovedal.
Podľa niektorých špekulácií môže byť za súčasnou snahou OMV aj snaha ruských ropných spoločností dostať sa na stredoeurópsky trh. Generálny riaditeľ rakúskej energetickej firmy OMV Wolfgang Ruttenstorfer však v rozhovore pre maďarský ekonomický týždenník HVG odmietol, že by za snahou OMV ovládnuť maďarský MOL stál ruský Gazprom.
„Je to úplná hlúposť. My sa nepýtame na dovolenie a Rusi nedávajú svoje požehnanie,“ reagoval Ruttenstorfer na viedenské kuloáre, podľa ktorých ruský prezident Vladimír Putin pri svojej májovej návšteve Viedne dohodol spojenie OMV a MOL-u. S podmienkou, že nová firma predá bratislavskú rafinériu Slovnaft.
Autor: pst