Firmy Tomanovú nezastavili

amestnávatelia opustili tripartitu. Nedohodli sa s ministerstvom práce na podobe dôchodkových noviel. Vláda ich môže schváliť už zajtra.

Ministerka práce Viera Tomanová (v strede) pred včerajším rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady medzi svojimi. Na snímke vľavo predseda Združenia pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Andrej Kučinský.Ministerka práce Viera Tomanová (v strede) pred včerajším rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady medzi svojimi. Na snímke vľavo predseda Združenia pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Andrej Kučinský. (Zdroj: TASR)

Z

BRATISLAVA. Zástupcovia zamestnávateľov sa včera nedohodli s odborármi a zástupcami vlády na návrhoch dôchodkových zákonov. Z rokovania tripartity odišli predčasne. „Úroveň rokovania nemala zmysel,“ povedal vice­prezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko.

Podnikatelia majú zásadné výhrady k zrušeniu stropov na vymeriavacie základy. Kritizujú otvorenie II. piliera, neochotu vlády prispievať na dôchodkové sporenie rodičom na materskej, ale aj predĺženie povinného sporenia na dôchodok z 10 na 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Zatiaľ čo sa nám podarilo zblížiť stanoviská so zástupcami zamestnancov, nepodarilo sa nám odstrániť rozpory so zamestnávateľmi,“ potvrdila štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková.

Na rokovanie vlády sa tak dostane návrh, ktorý ruší maximálny vymeriavací základ na odvody do Sociálnej poisťovne, mení podmienky predčasných dôchodkov, predlžuje obdobie na vznik nároku na starobný dôchodok z 10 na 15 rokov. Zároveň štát nemá platiť príspevky za svojich poistencov do druhého piliera a systém sa na pol roka otvorí.

Vláda by podľa Kršíkovej mala o nove­le zákona o sociálnom poistení rokovať už zajtra. Ministerstvo podľa nej pripraví na budúci rok ďalšiu, veľkú novelu zákona o sociálnom poistení.

Chceli predstaviť alternatívne riešenie

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na odvody do Sociálnej poisťovne podľa zamestnávateľov spomalí rast miezd, zvýši náklady pre podniky a vytvorí priestor na špekulatívne zníženie daňových základov. Na rokovaní tripartity chceli preto predstaviť alternatívny návrh, ako riešiť deficit Sociálnej poisťovne.

Navrhované opatrenia by podľa nich priniesli úsporu 25 miliárd korún. Len zníženie výdavkov na verejné obstarávanie o desať percent by štátu ušetrilo 4,4 miliardy korún. Podľa Špirka je to viac, ako navrhuje Tomanová v dôchodkových novelách.

Ministerka Tomanová si však podľa zamestnávateľov ich návrh úspor nechcela včera vypočuť. „Celý priebeh bol absurdný a napriek tomu, že sa negatívne dotkne viac ako 110­tisíc pracujúcich, nedostali sme priestor na to, aby sme mohli predložiť naše alternatívy,“ povedal Špirko.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce navrhlo zrušiť maximálny vymeriavací základ na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a príspevky do rezervného fondu solidarity. Podľa rezortu sa to dotkne 21­tisíc zamestnancov. Podľa zamestnávateľov sa však odvody zvýšia pre 110–tisíc zamestnancov. Budú medzi nimi aj niektorí zamestnanci, ktorí dostanú 13. alebo 14. plat.

Kršíková tvrdí, že zamestnávatelia mohli svoje návrhy poslať ministerstvu písomne, no neurobili to. „Najprv sme chceli urobiť závery tripartity. Kto by chcel, mohol si potom pozrieť návrhy,“ reagovala Kršíková.

Odborári sa priklonili na stranu vlády

Zamestnávateľov prekvapil postoj odborárov, ktorí sa k novelám pripojili. „Mrzí nás, že odborári podporili návrh zákona, ktorý ide jednoznačne proti zamestnancom,“ povedal Špirko. Odborári tvrdia, že zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na odvody považujú za istú formu solidarity. Preto tento návrh podporujú.

SkryťVypnúť reklamu

Odborári však nesúhlasia s novými podmienkami na priznanie predčasného starobného dôchodku. Ministerstvo navrhlo, aby ľudia mohli oň požiadať najskôr dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Podmienkou je aj to, že nemôžu vykonávať zárobkovú činnosť.

Podľa odborárov by ľudia mali žiadať o predčasný dôchodok už tri roky pred dôchodkovým vekom, pričom počas tohto obdobia by mohli vykonávať aj zárobkovú činnosť. Najviac dvanásť mesiacov. „Návrh ministerstva sa bude obchádzať dohodami o vykonaní práce,“ povedal zástupca odborárov Marián Lacko.

Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Petra Siku sa systém predčasných starobných dôchodkov zneužíva. U ľudí, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť, totiž nenastala životná situácia, ktorá by ich oprávňovala poberať predčasný starobný dôchodok. Predčasný starobný dôchodok dostáva asi 40–tisíc ľudí a polovica z nich je aj zárobkovo činná.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce chce riešiť deficit Sociálnej poisťovne aj tým, že sporiteľom umožní z II. piliera vystúpiť. „Zdroje odložené na zavedenie druhého piliera z privatizácie SPP sa minú v prvom štvrťroku 2009 a musíme hľadať ďalšie zdroje a stabilizovať Sociálnu poisťovňu s cieľom zabezpečiť dôchodky súčasným dôchodcom,“ povedala Kršíková.

Podnikatelia takéto riešenie pokladajú za krátkozraké. „Návrh o II. pilieri je deštruktívny. Problém prenesie na budúce generácie,“ povedal Špirko.

Stĺpček Ivana Štulajtera
Premlčať

Včera padla posledná prekážka pred tým, aby sa novely zákonov o dôchodkovom poistení a dôchodkovom sporení dostali vo svojej spornej podobe do vlády.

Tieto návrhy neobsahujú nijaké riešenie, ktoré by si s narastajúcim dlhom v Sociálnej poisťovni poradilo inak ako na úkor budúcich generácií, tisícok lepšie zarábajúcich ľudí, rodičov na materskej a možno aj na úkor ústavnosti a záväzkov Slovenska voči zahraničným investorom.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to len normy o tom, aby sa vláde v horizonte najbližších rokov ľahšie rozdávali peniaze voličom v dôchodku. Samozrejme, okorenené fóbiou premiéra zo súkromného majetku.

Vyskytlo sa proti nim 122 zásadných pripomienok, len mizivú časť z nich ministerka Tomanová akceptovala. Zarážajúce je, že sa o nich neviedla nijaká vecná diskusia. Predseda vlády si vzal slovo, ukázal novinárom videoklip Sladké mámení vyšších důchodů, a potom už len zavádzal ako šéf zavádzačov.

V čase, keď ostatní v premiérovom závese vysvetľovali, ako je vedľa, ministerka Tomanová novely tisla do vlády. Príznačné je, že šéfovia HZDS a SNS tento prívalový dážď arogancie premlčali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu