DIAKOVCE. Maďarský prezident László Sólyom včera navštívil Diakovce pri Šali, aby si s krajanmi pripomenul najvýznamnejší maďarský národný sviatok – Deň svätého Štefana. Sviatok zakladateľa uhorského štátu pripadá nadnes.
Sólyom sa programovo snaží tráviť hlavné národné sviatky u krajanov. 15. marca slávil výročie revolúcie v roku 1848 v Sedmohradsku u tamojšej menšiny. Doma ho vtedy kritizovali, že neoslavuje v Maďarsku. Aj preto tentoraz slávi na dvakrát. Hlavný prejav bude mať dnes – doma.
Sólyom v slávnostnej reči pri pamätníku kráľa Štefana I. povedal, že Maďarsko sa musí starať o Maďarov v susedných krajinách. Nezasahuje tým podľa neho do záležitostí týchto krajín a nikoho neohrozuje. Menšiny si podľa neho zaslúžia pozitívnu diskrimináciu a to, aby si svoju kultúru riadili samy.
Hranice štátu a národa
Aj na začiatku 21. storočia sa v prípade Maďarov hranice národa nezhodujú s hranicami štátu, povedal druhý rečník, predseda SMK Pál Csáky.
Citoval prieskum, ktorý si strana nedávno nechala vypracovať. Slovenskí Maďari sa podľa neho identifikujú najmä so svojou obcou a regiónom. Nasleduje príslušnosť k maďarskému národu a k Európe, a až s väčším odstupom identifikácia so štátom, v ktorom žijú.
„Ak niekomu vrátane politikov tieto výsledky prekážajú, nech sa pýta sám seba, čím všetkým tento národ v 20. storočí prešiel,“ hovorí Csáky. Lojalitu si podľa neho nie je možné vynútiť, iba budovať priateľským slovom a úprimnosťou.
Bugár neprišiel
Sólyom prišiel do Diakoviec na pozvanie obce a SMK. Bolo by podľa neho dobré, ak by sa v našom regione cesty prezidentov k susedom brali ako samozrejmosť. „Rovnako, ako sa teším, keď príde prezident Gašparovič do slovenskej dediny v Maďarsku, nech je samozrejmé, ak aj ja prídem na oslavu našich národných sviatkov na Slovensko.“
Hovorca slovenského ministerstva zahraničia Ján Škoda v piatok povedal, že sa o Sólyomovej ceste dozvedeli iba „v neoficiálnom diplomatickom styku“. Podľa predstaviteľov maďarskej ambasády v Bratislave však ministerstvo o ceste infomovali ešte v júli oficiálnou diplomatickou nótou.
Politici SMK na akciu prišli vo veľkom počte. Z 20 poslancov strany 13 vrátane Miklósa Duraya aj europoslanci Edit Bauer a Árpád Duka Zólyomi.
Nápadná bola neúčasť bývalého predsedu Bélu Bugára a poslancov, ktorí s novým vedením SMK a s Durayom nemajú najlepšie vzťahy – Zsolta Simona či Tibora Bastrnáka.
„Je to len náhoda. Sú aj iné programy, ja som sa tento týždeň zúčastnil najmenej na dvoch - troch,“ tvrdí Bugár.
Autor: pm