Výsledky sobotňajších parlamentných volieb v Kazachstane šokovali opozičné strany. Až 88,05 percenta voličov dalo hlas súčasnej vládnej garnitúre.
Víťazom a jediným politickým zoskupením, ktoré prekonalo sedempercentnú bariéru a dostalo sa tak do parlamentu, je Nur Otanu (Žiara vlasti) s prezidentom krajiny Nursultanom Nazarbajevom.
Ten označil v noci na nedeľu hlasovanie za najúspešnejšie v histórii nezávislého Kazachstanu, pretože k urnám prišlo rekordných 65 percent voličov.
Sfalšované výsledky
Opozičná celonárodná sociálnodemokratická strana (CSDS) a demokratická strana Ak žol už označili hlasovanie za sfalšované.
Nezávislý prieskum podľa opozície dokazuje, že v mnohých oblastiach získala CSDS vyše 20 percent hlasov. Pritom oficiálne výsledky hovoria iba o 4,62 percentách pre sociálnych demokratov.
„Dýchali sme Nur Otanovi na chrbát, a to vyľakalo volebnú komisiu,“ vyhlásil predstaviteľ opozície Ualichan Kajsarov. „Výsledky sú celkom absurdné. Vraciame sa do ZSSR, späť ku komunistickej strane,“ zdôraznil ďalší z vodcov Bolat Abilov.
Podľa medzinárodných pozorovateľov OBSE voľby nevyhoveli demokratickým štandardom. Napriek tomu sú údajne lepšie než tie predchádzajúce. Opozícia mala totiž priestor v médiách.
Rusi boli spokojní
Ruskí pozorovatelia boli úplne spokojní. Aj ruskí nezávislí novinári sa prikláňajú k tomu, že skôr než falšovanie na prospech vládnúcej strany hrá úlohu tradičná kazašská úcta k autoritám, zanedbateľné demokratické tradície a absencia občianskej spoločnosti.
Iniciátorom mimoriadnych parlamentných volieb bol sám kazašský prezident. I keď ho považujú za autoritatívneho vládcu ázijského typu, snaží sa budiť dojem demokratického lídra. Zmeny v ústave, ktoré navrhol, sú viac–menej demokratické. Posilnil právomoci parlamentu, ale podľa pozorovateľov šlo predovšetkým o snahu zlepšiť obraz Kazachstanu v očiach Západu. Astana sa totiž snaží získať predsedníctvo v OBSE.
Aj keď parlament teraz bude menovať vládu, de facto ju opäť bude zostavovať Nazarbajev, ktorý je šéfom víťaznej strany.
Nazarbajev je podľa želania parlamentu doživotným prezidentom a demokratizácia krajiny, o ktorej často hovorí, sa začne až po jeho smrti.
Autor: Agentúra Epicentrum