V júni 2002 americký minister spravodlivosti John Ashcroft prerušil svoju návštevu v Moskve senzačne. Oznámil, že na chicagskom letisku O'Hare zadržali amerického občana, teroristu Joseho Padillu (na snímke sita/ap).
Lov na teroristu
Americká verejnosť ešte stále žila v strachu z teroristických útokov z 11. septembra 2001. A bývalý člen chicagského pouličného gangu naplnil ich nočnú moru. Bol to Američan, z ktorého sa stal radikálny moslim. „Na ďalších teroristov prebieha totálny lov,“ povedal vtedy prezident George Bush.
Po piatich rokoch predvčerom súd v Miami uznal Padillu a jeho dvoch komplicov vinných z podporovania terorizmu. Pôvodne ho pritom podozrievali, že spolu s al-Káidou plánoval v Amerike útok tzv. špinavou jadrovou bombou. Takú, ktorá by po výbuchu v okolí rozptýlila rádioaktívne látky. Mohla by spôsobiť nielen rozsiahle materiálne škody, ale aj kontaminovať pôdu a ovzdušie na dlhšie obdobie.
Na to však prokuratúre chýbali dôkazy. Padilla po zadržaní strávil viac ako tri roky vo vojenskom väzení – na samotke v Južnej Karolíne. Bez oficiálneho obvinenia. Proces sa začal až v novembri 2005.
Zmienka o špinavej bombe už nepadla. Padillu namiesto toho obvinili z členstva v teroristickej bunke, ktorá v rokoch 1993 - 2001 materiálne podporovala islamských militantov v Afganistane, Čečensku, Bosne a iných krajinách. Hlavným dôkazom proti nemu bola prihláška z roku 2000 do výcvikového tábora bojovníkov al-Káidy. Našli na nej jeho odtlačky a iné informácie.
Podľa obhajoby po konverzii na islam Padilla odišiel v roku 1998 do Egypta, aby sa učil za moslimského duchovného – imáma. Nie za teroristu.
Neúspešný triumf
Padillu i jeho komplicov uznali vinnými, že plánovali v zahraničí vraždy, únosy a mučenie. Dôkazy boli podľa jednej porotkyne silné. Teraz im hrozí doživotné väzenie. Výšku trestu má súd oznámiť v decembri. Už dnes je takmer isté, že Padilla sa odvolá. Tvrdí to aspoň jeho matka pre New York Times.
USA Today si neodpustil uštipačný komentár. Podľa amerického denníka mohol súd rovnaký verdikt dosiahnuť pred rokmi, bez nabúrania princípov právneho štátu.