BRATISLAVA. Popularita podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej v augustom prieskume agentúry MVK výrazne stúpla.
Z májových necelých 6 percent zrazu vyskočila na vyše 15. Radičová sa stala treťou najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku. Prvenstvo získala medzi politikmi vlastnej strany i celej opozície.
Kandidátka na prezidenta?
Prieskum síce prekvapuje vysokým nárastom dôvery oproti ostatným mesiacom i výskumom, môže však naznačiť, že s Radičovou treba vo vrcholovej politike rátať.
Riaditeľ MVK Pavel Haulík hovorí, že vysoké čísla pre Radičovú dokazujú aj to, že časť verejnosti s ňou ráta ako s kandidátkou na prezidenta. Sama však hovorí, že na prezidentskú kandidatúru sa necíti.
„Mám veľmi jasné kritériá a nároky na najvyšší ústavný post v krajine.“ Nejde vraj len o odbornosť, morálku, medzinárodný kredit, ale aj o dostatočné skúsenosti vo vrcholovej politike. „A ja som vo vrcholovej politike elév.“ Radičová by preto rada dokončila toto volebné obdobie ako poslankyňa.
Haulík však hovorí, že Radičová je zatiaľ jedinou potenciálnou kandidátkou, ktorá má šancu byť najzávažnejším súperom súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Opiera sa pritom aj o výsledky doposiaľ nezverejneného prieskumu. „Z výsledkov vyplynulo, že má najväčšie šance postúpiť s Gašparovičom do druhého kola.“ Ak opozícia túto šancu premrhá, bude to veľká škoda.
„Tak to trochu mení situáciu,“ zmenila svoj postoj Radičová, keď sa o tom dozvedela. Stále však trvá na tom, čo povedala. Radičová povedala, že v takom prípade musí o tom ešte rozmýšľať.
O Radičovej sa ako o opozičnej kandidátke už dlhšie v kuloároch špekuluje. KDH jej výsledok v prieskume nechcelo komentovať. O spoločnom kandidátovi sa má rozhodnúť na jeseň.
„To, že je najobľúbenejšou političkou v opozícii, nemusí ešte znamenať, že je aj najvhodnejšou kandidátkou. I keď to nevylučujem,“ reagoval podpredseda SMK József Berényi.
Kusý: Nech je radšej predsedníčkou
Naopak, politológ Miroslav Kusý si myslí, že Radičová ako žena nemá šancu na väčší úspech. Slovensko je podľa neho konzervatívne, preto žena v prezidentských voľbách nemôže uspieť.
„Bolo by pragmatickejšie, keby Radičová kandidovala na predsedníčku strany,“ tvrdí Kusý. Múdra strana by podľa neho jej popularitu využila. Myslí si, že líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda je dosť inteligentný na to, aby sa s jej konkurenciou zmieril.
Haulík hovorí, že vôľu po výmene vedenia naznačuje i samotný prieskum. Radičová totiž dosiahla takú dôveryhodnosť, akú majú líder Mikuláš Dzurinda s podpredsedom Ivanom Miklošom dokopy. Nie je to až také prekvapujúce, potvrdil to aj výsledok parlamentných volieb, v ktorých Radičová získala z SDKÚ najviac preferenčných hlasov.
Radičovej popularita neznamená, že voliči SDKÚ súčasných lídrov zatracujú. Uvedomujú si však, že Dzurinda nemôže osloviť nových voličov. „Nová situácia si vyžaduje nové tváre,“ povedal Haulík. Radičovú tak vnímajú.
SDKÚ vraj žije v sebaklame a vôbec nezanalyzovala, prečo vo voľbách neuspela tak, že nie je vo vláde. Najmä nevyhodnotili, prečo má Fico od volieb takú vysokú podporu. „Len čakajú, že Fico bude robiť chyby a všetko sa na dobré obráti.“
V SDKÚ sa tešia,
zmenu neplánujú
Naznačuje to i postoj členov SDKÚ. „Teší nás, keď nová tvár SDKÚ má takúto podporu. Je to dôkaz, že je dobrou odborníčkou. Aj dôkaz, že nie sme stranou jedného muža,“ povedal podpredseda Milan Hort. Myslí si, že je populárna aj preto, lebo ľudia ju natoľko nespájajú s reformami ako Dzurindu a Mikloša. Stanovisko Dzurindu sa nám včera nepodarilo získať. Keď ho predbehla vo voľbách, povedal, že ju považuje za veľký talent.
„Som len rád, že máme takúto populárnu političku,“ povedal aj ďalší podpredseda SDKÚ Juraj Liška. Výmena predsedu je však čistou špekuláciou. Strana hlasovala o vedení po voľbách, a preto na to vraj vôbec nie je dôvod.
Aj Radičová hovorí, že treba dodržiavať pravidlá. O tom, či sa raz stane predsedníčkou, môžu rozhodnúť len členovia strany v primárkach. „Teraz nie je dôvod uvažovať o predsedníckom poste.“
Rozdiel v číslach spôsobila otázka
Výrazný rozdiel vo výsledkoch prieskumu agentúry MVK a ÚVVM spôsobila odlišne položená otázka.
Zatiaľ čo agentúra sa pýtala na to, ktorým „osobnostiam verejného a politického života“ ľudia najviac dôverujú, ústav sa pýtal čisto len na politikov. „I keď na prvý pohľad to nemusí vyzerať odlišne, niekedy stačí malá odchýlka vo formulácii a výsledok je iný,“ povedal riaditeľ MVK Pavel Haulík. Ľudia
si tú otázku môžu inak vysvetliť. Zhoduje sa na tom aj so zástupcom ÚVVM Jozefom Švecom.
Haulík však vidí ešte jednu príčinu, prečo vyšli prieskumy tak odlišne. V oboch síce mohli respondenti uvádzať tri mená dôveryhodných politikov, v ÚVVM však často figuruje len jedna alebo maximálne dve odpovede.
„Zatiaľ čo u nás prevládali odpovede s tromi menami,“ tvrdí Haulík, podľa ktorého tak aj výsledky boli nižšie.
(vev)
HZDS opäť zaútočilo na Gašparoviča
Hnutie si zaplatilo v tlačových agentúrach správu, aby skritizovalo prezidenta, že sa venuje len svojim záľubám.
HZDS opäť pripomenulo, že so svojím bývalým funkcionárom a dnešným prezidentom Ivanom Gašparovičom má napäté vzťahy.
Poslanec hnutia Ján Kovarčík si zaplatil v agentúrach tlačovú správu, v ktorej kritizuje, že zo 133miliónového rozpočtu kancelárie prezidenta chce Gašparovič zaplatiť opravu loveckého zámočku v Tatranskej Javorine. Obnova by mala stáť 18 miliónov korún.
„V situácii, keď dvaja z troch zamestnaných ľudí nedosahujú ani priemernú mzdu v národnom hospodárstve, pán prezident využíva značné výhody, pričom sa venuje najmä svojim zábavkám,“ píše Kovarčík. Tentoraz mu vraj ide o poľovníctvo.
HZDS sa netají, že do prezidentských volieb chce ísť s vlastným kandidátom, Kovarčík však odmieta, že mu ide o voľby. „Permanentne poukazujem na niektoré kroky pána prezidenta, o ktorých si myslím, že nie sú hodné tohto úradu.“ Nedávno ho kritizoval, že ho až príliš často vidieť na športových podujatiach.
Gašparoviča kritika HZDS neprekvapila. „Je to dôkaz toho, že HZDS sa ani po troch rokoch nezmierilo s porážkou Vladimíra Mečiara v prezidentských voľbách,“ odkázal cez svojho hovorcu Mareka Trubača. Verí, že občania neuveria takýmto „demagogickým útokom“.
Aj politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že takéto útoky sú takmer zbytočné. Hnutie vraj len pokračuje v začatom trende. „Ani po tom, čo vstúpili do vlády, nepremeškali zatiaľ ani jednu príležitosť zaútočiť na Gašparoviča.“ Podporu prezidenta, ktorý je už dlhodobejšie druhým najdôveryhodnejším politikom po premiérovi Robertovi Ficovi, to však podľa neho veľmi neovplyvní.
Aj SNS nedávno vyhlásila, že do prezidentských volieb o dva roky postaví svojho kandidáta, a Gašparoviča kritizovala.
Smer sa zatiaľ o svojom budúcom favoritovi jednoznačne nevyjadril.
(vev)
Kliknite - obrázok zväčšíte.