Tony Blair zamestnal elitného amerického právnika, aby mu dohodol honorár za memoáre.Ešte ich ani nezačal písať.
Finančné hody mnohých politikov sa začínajú až po odchode z funkcie. Výborne sa darí najmä anglosaským politikom. Vydávajú šťavnaté memoáre, živia sa ako lobisti a berú státisové honoráre za prednášky.
Najnovšie sa medzi nich zaradil britský expremiér Tony Blair. Len pár týždňov po odchode z Downing Street poveril amerického právnika, aby mu dohodol honorár za pamäti. Ich hodnota môže byť až dvanásť miliónov dolárov. Právnik Robert Barnett pomohol k lukratívnej zmluve bývalému americkému prezidentovi Clintonovi, ktorý vedie honorárový rebríček.
Rukopis pre Murdocha?
Blairovo rozhodnutie naznačuje, že mieri najmä na americký trh. V zámorí je celebritou, Američania milujú jeho neformálne vystupovanie a oceňujú podporu vojne proti terorizmu.
Ešte vlani pritom médiá naznačovali, že Blair sa dohodol s vydavateľstvom HarperCollins, ktoré vlastní mediálny magnát Rupert Murdoch. Práve jeho tlač na čele s bulvárnym Sunom vždy Blaira podporovala a odporúčala čitateľom, aby volili nových labouristov.
Peniaze sa expremiérovi zídu. V centre Londýna si kúpil nový dom, za ktorý spláca štvormiliónovú hypotéku. Navyše musí udržiavať nehnuteľnosti v Bristole a Durhame.
Blair zatiaľ nenapísal ani slovo a kniha sa môže dostať na trh až o niekoľko rokov. Všetci navyše čakajú na pikantnosti vzťahu s Gordonom Brownom.
Blair však svojmu nástupcovi sľúbil, že nezverejní autobiografiu pred voľbami. Špinavosti zo zákulisia by totiž mohli ubrať z rastúcej popularity labouristov. Spomienky začiatkom júla vydal aj expremiérov mediálny poradca Alastair Campbell.
Ihneď sa stali bestsellerom aj napriek tomu, že bývalý novinár nenapísal nič šteklivé o labouristoch. Spomínal však na stretnutie s princeznou Dianou.
Tony s manželkou Cherie sa majú „pri zarábaní“ kým inšpirovať. Clintonovci napríklad odchádzali z Bieleho domu s miliónovými dlhmi. Mohli za to Billove mimomanželské aféry, z ktorých ho museli vysekávať drahí právnici.
Dolárový Bill, nobelový Churchill
Za pár rokov však Clinton dlhy splatil a rodinný rozpočet vylepšil o 25 miliónov dolárov. Stačil mu na to rekordný honorár za pamäti, v ktorých spomínal aj na aféru s Monikou Lewinskou. Ďalšie milióny pridal za prednášky, v ktorých hovorí o globálnom otepľovaní, chudobe v Afrike alebo spomína na roky v úrade. Záujem oňho ešte rastie, keďže jeho manželka Hillary vedie v prieskumoch o demokratickú nomináciu do prezidentských volieb.
Memoáre majú u britských politikov dlhú tradíciu. Margaret Thatcherová vydala dva diely (podľa kritikov ťažko čitateľných spomienok), v ktorých priznala len jednu chybu - ľutovala, že nedala viac slobody univerzitám. Napriek tomu sa výborne predávali.
Autobiografia jej nástupcu Johna Majora však nezaujala.
Rekordérom je Winston Churchill, ktorý napísal množstvo kvalitných osobných i historických kníh, za čo dostal v roku 1953 Nobelovu cenu za literatúru.
Autor: Edinburgh