Adriaan Vlok, bývalý juhoafrický minister pre právo a poriadok a jeden z najobávanejších prominentov apartheidu, si včera vydýchol. Oblastný súd v Pretórii mu síce uložil desaťročný trest, ale s podmienkou. Do väzenia teda nemusí.
Vlok bol spolu s bývalým policajným prezidentom Johanom van der Merwem a ďalšími dvoma podriadenými obvinený z pokusu o atentát na černošského aktivistu Franka Chikana v roku 1989.
Vlok a jeho spoločníci mali Chikanovi podstrčiť otrávenú spodnú bielizeň, ktorú si aktivista našťastie nikdy neobliekol. „Trest je výsledkom mimosúdnej dohody medzi obžalovaným a prokuratúrou,” vysvetlil prokurátor Anton Ackerman. Vlok sa výmenou za podmienku k činu priznal, pričom vyšetrovateľom objasnil mnohé doteraz neznáme praktiky apartheidovej polície. Vlokove informácie podľa Ackermana pomôžu pozostalým obetí policajných zásahov z 80. rokov.
Pátranie pokračuje
Ani po desiatich rokoch vyšetrovania sa nepodarilo vypátrať osud všetkých černošských disidentov, na ktorých sa zamerala apartheidová polícia.
Ešte hlasnejšie ako Vlok a jeho podriadení si včera vydýchol bývalý juhoafrický prezident Frederick de Klerk. Jeho ústretovosť voči aktivistom síce vydláždila cestu prvým všerasovým voľbám v roku 1994, ale obvinení za zodpovednosť za apartheidové zločiny ho nezbavila. De Klerk na rozdiel od Vloka ochotne spolupracoval s Komisiou pravdy a zmierenia, ktorá sa zaoberala zločinmi apartheidu. Exprezident zaryto vyhlasoval, že o aktivitách proti disidentom nevedel.
Komisia, ktorá po horúčkovitom pátraní proti nemu nenašla dôkazy, mu nakoniec dala za pravdu. Naopak, čerstvé dôkazy proti Vlokovi v júli vyprovokovali súdny proces, ktorý mohol prerásť do škandálu. Všetko sa napokon skončilo inak. Bývalý minister Vlok a disident Chikane si po napätom pojednávaní podali ruky a vymenili telefónne čísla.
Autor: Roman Lipták, Johannesburg